Kadersiz Muğla Valiliği!

Bu haber 01 Haziran 2017 - 0:18 'de eklendi ve 1.171 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kadersizlik Muğla Valiliği’nin mi, yoksa Muğla Valisi Amir Çiçek’in mi?

Ona siz karar verin.

Muğla, Büyükşehir Yasası ile büyükşehir statüsüne kavuşunca İl Özel İdaresi kapandı.

Özel İdare’nin tüm taşınırları, taşınmazları Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.

O günlerin İl Özel İdaresi yöneticilerinin veya “Devir Komisyonu” üyelerinin basiretsizliğinden mi, yoksa “Büyükşehir de bir daire başkanlığı kaparız” umudundan mı ne bilemiyorum, Muğla Valiliği kuruluşu olan “Muğla’ya Hizmet Vakfı”nı kaynaksız bıraktıklarının bile farkında olmamışlar!

Hiç değilse MELSA’yı alıkoyabilirlerdi…

Muğla Büyükşehir Belediyesi faaliyete geçtiğinde Muğla Valiliği’nin tabir caizse hesapta olmayan işler için “harçlığı” bile yoktu.

xx           xx           xx

Birlikte anımsayalım…

Vali Amir Çiçek’in Muğla’da göreve başlar başlamaz adeta ilk işi Valiliğe kaynak arayışı oldu.

Muğla’nın kıyıları ve koyları o zaman hem Valilik, hem de Valiliğe bağlı Muğla’ya Hizmet Vakfı’na kaynak olarak görüldü.

Öyle ki bu yüzden Muğla Valiliği ile Muğla Büyükşehir Belediyesi başta Dalaman Koyları olmak üzere koylarda karşı karşıya geldiler. Halen bu yüzden devam eden davalarda olabilir!

Hatta İztuzu Kumsalı’nda da Valilik ile Ortaca Belediyesi karşı karşıya geldi.

Pek çok bakımdan önemli olan o hassas alan neredeyse bir özel şirkete kiralanıyordu.

Nasıl olduysa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın takdire şayan bir kararıyla İztuzu Kumsalı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin sorumluluğuna bırakıldı…

xx           xx           xx

Çeşitli vesilelerle sormuştum, yeri gelmişken yine sormak istiyorum…

Muğla’ya Hizmet Vakfı nedir, ne değildir bilen var mı? Ben bir gazeteci olarak Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın Muğla’ya herhangi bir hizmetini görmüş değilim. Belki gören meslektaşım olmuştur, bilmiyorum…

Vakıf gelirlerini sermayesinin yüzde 50’si Muğla Valiliği kuruluşu Muğla’ya Hizmet Vakfı ve yüzde 50’si Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kuruluşu Türkiye Çevre Koruma Vakfı’na ait ortaklık olarak MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti. olarak işletilen Fethiye’de; Ölüdeniz Kumburnu, Belcekız, Gemiler Koyu, Çalış Plajı, Şat Burnu Günübirlik Alanları, Dalaman’da; Sarıgerme Sahilleri, Ula’da; Akyaka Kadın Azmağı Günübirlik Alanı ve İskelesi ile Akyaka Kamp ve Mesire Yeri, Menteşe’de; Akbük Günübirlik Alanı’ndan elde ediyordu.

“Ediyordu” diyorum, çünkü yeni gelişmeler var…

xx           xx           xx

Yukarıdaki alanların işletilebilmesi için Tabiat Varlıkları ve Doğal Sit Alanı ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu altındaki yerlerin idaresi hakkındaki yönetmelik gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü) ve MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti. arasında 2014 yılında protokoller yapıldı.

Oralardan elde edilen gelirler ortaklara eşit miktarda dağıtılmaktadır.

MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti.’nin internetteki tanıtımında “Bu gelirler ilgili Vakıfların çevre ve koruma faaliyetleri ile sosyal projelerine katkı sağlamaktadır.” ifadesine yer verilmiş.

Ancak önceki gün Hamle’de “Sahillerin yeni patronu” başlıklı haberi yapan Kadir Tamer arkadaşımız Muğla’nın yukarıda adları geçen gözde koyları ve kıyıları elinde bulunduran Muğla Çevre Vakfı’nın (MUÇEV) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile 2014’te imzaladığı süresinin 27 Mayıs tarihinde sona erdiğini ve bakanlığın yeni protokol girişiminin olmadığını ortaya çıkardı.

Yani doğru anladıysak MUÇEV ortağı Muğla’ya Hizmet Vakfı “kaynaksız” kalmakla karşı karşıya…

xx           xx           xx

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü) ve MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti. arasında 2014 yılında imzalanan protokolün geçen ay yenilenmesi gerekiyormuş, ama imzalanmamış.

Kadir Tamer’in “Sahillerin yeni patronu” başlıklı haberinde belirtildiği gibi sadece MUÇEV tarafından işletilen kıyı ve koyların değil, tüm Muğla kıyılarının ve koylarının, iskele ve limanlarının yeni patronu olarak “Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi’ geliyor.

Bu yeni şirketin adı ve kuruluş sözleşmesi tamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile MUÇEV arasında protokolün yenileneceği ayda; 16 Mayıs’ta Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan edildi.

Görünen o ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı o protokolü “Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi’ ile imzalayacak…

xx           xx           xx

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla kıyıları, koyları ve iskeleleri üzerinde tasarruf sağlayan protokolü “Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi’ ile imzalar mı?

Doğrusu insan şirketin kurucularını ve kuruluş sözleşmesini görünce “o protokol yapılır” demekten de kendini alamıyor…

Cengiz Kaptanoğlu’nu tanır mısınız?

Hani şu H. İsmail Kaptanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi, AK Parti Eski Milletvekili, TOBB Deniz Ticaret Odaları Eski Konsey Başkanı, TÜDEV ve senelerdir başta Göcek Koyları olmak üzere kıyılarımızın temizliğini dert edinen Deniztemiz Derneği (TURMEPA) Kurucu ve Eski Yönetim Kurulu Üyesi, Armatör Cengiz Kaptanoğlu

Kuruculardan biri işte o Kaptanoğlu’nun kızı Deniz Temiz Derneği TURMEPA Başkanı Şadan Kaptanoğlu Dikici.

Bir diğer kurucu Rizespor Başkanı Metin Kalkavan. O da Mastırını İngiltere’de tamamlamış olan Kalkavan’ı Turkon Holding İcra Kurulu Başkanı ve 2002 yılından beri de IMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı, TOBB Konsey Üyesi, TÜDEV Başkanı ve TURMEPA Yönetim Kurulu Üyesi olarak etkinliğini devam ettirmekte.

xx           xx           xx

Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi”nin kurucuları arasında TOBB Eski Başkanı Fuat Miras’ın oğlu Ömer Faruk Miras’ı, İMEAK Deniz Ticaret Odası yöneticilerinden İlker Meşe’yi, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin amcası olduğu da söylenen TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete’yi ve Hürriyet Gazetesi Yazarı Yusuf Fatih Çekirge’yi de görüyoruz.

Daha önce Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı, THY Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerinde bulunan ve halen kendi kuruluşu INVESTA A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Tezcan Yaramancı da kurucular arasında. Yaramancı ayrıca Büyük Britanya Kraliçesi tarafından “Britanya İmparatorluğu Fahri Kumandanı (CBE)” nişanı ile de onurlandırılmış… Kurucular içinde en dikkat çekici isimde Karadeniz’de HES’lere, Bodrum’da RES’lere karşı verdiği mücadelelerle tanınan Bodrum Çevre Platformu Üyesi Avukat Remzi Kazmaz

Aslında kurucuların hepside dikkat çekici… Üstelik çoğunun dikkat çeken özelliği Denizci, İMEAK, TOBB, TÜRMEPA. Karadeniz, AK Parti kökenli ve İngiltere ile ilgili olmaları…

Bu isimlerin kurucusu olduğu bir şirketin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile gereken protokolü imzalamaları bence mümkündür…

xx           xx           xx

Bakanlığın “Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi” ile protokolu imzalaması halinde Muğla Valiliği ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın iştirakı MUÇEV Ltd, Şti, devre dışı kalıyor.

Akyaka Kadınazmağı, Akbük Koyu, Ölüdeniz Belcekız, Kumburnu, Çalış, Şat Burnu, Sarıgerme Plajı, Kızkumu, Datça İskele Plajı, Kargı Koyu, Bodrum Gümüşlük, Bitez Plajları, Datça Korubük ve Karaincir, Marmaris Karacasöğüt İskelesi, Kayaköy Gemiler Koyu, Selimiye İskelesi ile Göcek Fethiye Belediyesi Yat Bağlama İskelesi… Ve aşamalı olarak Antalya’dan Çanakkale’ye gözde turizm kıyılarının patronunun “Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi” olacağı iddialar arasında…

Peki bu iyi ve olumlu bir gelişme mi, kötü ve olumsuz bir gelişme mi?

Yanıtı yarın verelim…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 01 Haziran 2017 / 13:51

Gocuman; Bizim buralarda Perşembenin gelişi Çarşambadan belli olur derler. Eskiden Çarşambanın adı Dernek günü idi. Perşembenin adı da Moğla Bazarı idi. Eğer Yağmur Dernek gününe yetişmezse Muğla Bazarına kesin yetişir. İşte böyle bir olgu. sevgi ve saygı.