Kadem Mete’den Büyükşehir’e sorular

Bu haber 07 Mart 2019 - 1:18 'de eklendi ve 1.137 kez görüntülendi.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete gündemi değerlendirdi. Kadem Mete Muğla Büyükşehir Belediyesi ile ilgili iddiaları açıklayarak, Başkan Osman Gürünü Muğla kamuoyunu aydınlatmaya davet etti.

Muhittin Direk

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete gündemi değerlendirdi. Kadem Mete Muğla Büyükşehir Belediyesi ile ilgili iddiaları açıklayarak, Başkan Osman Gürünü Muğla kamuoyunu aydınlatmaya davet etti.

Muğla eski garaj alanında yapılan inşaatın durduğu iddiası olduğunu belirten AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete “Eski garaj alanında inşaat durdu. İnşaatı yapan şirket batmış ve gitmiş, Muğla Büyükşehir Belediyesi söz konu şirkete hak edişten daha fazla para ödemiş. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı çıksın halkı bilgilendirsin. Ama bundan sonra istifa kabul etmiyoruz. Hiç bir daire başkanının istifası Osman bey’in suçu başkasına atmasına yardımcı olmayacaktır” dedi. Öte yandan Kadem Mete Ulaştırma Daire Başkanı Alper Kolukısa’nın istifası ile ilgili Başkan Osman Gürün’ün suçu başkasına atması olarak gördüklerini belirtti.

Keyfi bir uygulama

Mete gündeme dair yaptığı açıklamada “Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Dr. Mehmet Nil Hıdır sahada çalışırken tespit edilen bir sıkıntı vardı. Bu sıkıntılar başta taksiciler, dolmuşçular ve bazı mahallelere hiç servisin olmadığına dair. Özellikle ulaştırma büyük bir sıkıntı vardı ve sürekli şikayet söz konusuydu. Cumhur ittifakının Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Nil Hıdır bu sorunların çözüm yollarının da içinde olduğu bir bildiri yayınladı. Hatta burada servis araçları için Ulaştırma Bakanlığının belirlediği 19 yaş sınırı vardı. Ancak Muğla Büyükşehir Belediyesi bunu keyfi olarak 12 yaş olarak uyguluyordu. Bundan dolayı da birçok dolmuşçu arkadaşımızın sıkıntısı vardı. Adayımız Mehmet Nil Hıdır seçim çalışmalarında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu takdirde bu keyfi uygulamayı tekrar 19 yaşa çıkaracağız. Bunun yanında yine sahada çalışırken diğer ulaştırma ile ilgili sorunları var olduğu tespit edildi. Cumhur İttifakının Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır’ın özellikle taksiciler ve dolmuşçular ile yaptığı toplantıların her geçen artarak devem etmesi ve katılımın çok yoğun olmasının ardından bir haber aldık. Bu alınan haberde UKME’nin başındaki daire başkanı istifa etti haberi geldi ki İstanbul’da iken istifası söz konusu. Artık istifa mı etti yoksa istifa mı ettirildi bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız yaşadığı panik üzerine ulaştırmadaki sorunların müsebbibi olarak UMKE’nin başındaki daire müdürünü alarak, bir bakıma ben sorunu gördüm, topu bir bakıma daire müdürüne attı. Ve kendisi bu sorundan sıyrılmaya çalışıyor” dedi.

İddialar ile ilgili konuşan Kadem Mete, “Muğla kamuoyunun da bildiği gibi eski garaj alnında altı otopark, üstü park olacak şekilde bir firmaya ihale edilmişti. İnşaatın şimdi durduğunu öğrendik. Bunun yanında bu inşaatı yapan firmaya malzeme veren bir şirketin, işi yapan firmanın batmış olduğunu, iflas edip gittiğini öğrenince kendi alacağını kurtarmak için belediyenin hak edişinden kurtarmak için yaptığı incelemede Belediyenin söz konusu firmaya hak edişinden daha fazla ödediğini ortaya çıkarıyor. Yani Muğla Büyükşehir Belediyesi söz konusu firmaya yaptığı işe göre para vermesi gerekirken, yapılan işten çok daha fazla para vermiş durumda. Sonuç olarak işi yapan şirketin batarak iflas ettiği ancak bunun yanında Muğla Büyükşehir Belediyesinin yapılan işte çok daha fazla para ödediği iddiası var” dedi.

Mete açıklamasına şöyle devam etti:

Şimdi gelinen bu noktada söz konusu olay iddiadan çok öte çünkü inşaat durmuş, firma ortada yok. Bu durum fotoğraflar ile belgelenmiş durumda. Şimdi bu kaçıp giden firmadan alacağı olan şirketler belediyeyi bizim alacaklarımızı verin diye sıkıştıracaklar. Ancak Muğla Büyükşehir Belediyesi söz konusu firmaya zaten vermesi gerekenden çok daha fazla para vermiş iddiası var. Tabi gerekli incelemeler ve soruşturmalar mutlaka yapılacaktır. Şimdi ben merek ediyorum bunun sonucunda Fen İşleri Daire Başkanı da istifa edecek mi ben onu bekliyorum. Yani Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı bu işin müsebbibi olarak Fen İşleri Daire Başkanını suçlayıp görevden alırsa, benim için sürpriz olmayacak. Seçime 20 gün kala bak ben suçluları buldum cezalandırıyorum bana 5 yıl daha verirseniz bundan sonra hiç bir şey eskisi gibi olmayacak yalanını yutmayacaktır. Ben buradan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Osman Gürün’e seslenmek istiyorum. Burada seçime az bir süre kaldı, bu durum sizi seçimde alacağınız akıbetten kurtarmayacaktır. Bu yaşananlar çok büyük bir iddia daha inşaat bitmeden halkın parasını birilerine vermişseniz, adamda batmış ise bu halkın parasını nasıl geri almayı düşünüyor. Çıksın Muğla kamuoyunu bilgilendirsin. Ama bundan sonra istifa kabul etmiyoruz. Hiç bir daire başkanın istifası Osman bey’in suçu başkasına atmasına yardımcı olmayacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.