Kadem Mete Haklı Mı?

Bu haber 08 Haziran 2017 - 0:26 'de eklendi ve 1.428 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete şaşırtmaya devam ediyor.

Bir bakıma Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da haklı çıkarmış oluyor.

AK Parti İl Başkanı Mete, önceki gün düzenlediği basın toplantısında Göcek Tüneli’ni tünelin işletmecisinden daha güzel savunmuş. Yetmemiş, kıyılarımızın yeni patronu konusunda (Bu konuya ayrıca döneriz) da gazetecileri gömmüş. Neden?

Muğla Valisi Amir Çiçek ile AK Parti Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer değil de neden siz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç yıl aradan sonra partisinin grup toplantısında AK Parti Genel Başkanı olarak yaptığı konuşmada AK Parti teşkilatlarında “metal yorgunluk olduğunu” bir bildiği varmış da söylemiş…

xx           xx           xx

Son referandum sonuçları AK Parti de teşkilatların artık metal yorgunluk evresine geçip başka amaçlar peşinde koşmasının bir sonucu olarak da yorumlanabilir.

Bir başka bakış açısı da ülke genelinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halk nezdinde pekişen kabul edilebilirliği nimetinden istifade etmek isteyenlerin teşkilatlara çökmesi ya da gücü olanların kendi çıkarları için vasıfsızlara teşkilatları emanet etmesi sonucu ganimet sevdası da diyebiliriz.

Belli ki Cumhurbaşkanı Erdoğan sıkıntının farkında…

Erdoğan’ın MYK ve grup toplantısında “metal yorgunluğu” ifadesini bilerek kullandığı ve işin bir başka boyutuna işaret ettiği görüşündeyim.

Metal yorgunluğu, zihinsel yorgunluk değildir. Zihinsel (Mental) yorgunlukta, kişi hedeflerden sapmış olabilir. Halkın çıkarları yerine, kendi çıkarlarını öne almış olabilir.

Ama metal yorgunlukta beyin hala parti hedeflerine sıkı sıkıya bağlı, halkın çıkarlarını kendi çıkarlarından önce tutuyor olsa da, “ruh yorgunluğu” ise kişiyi iş göremez hale getirmiştir.

xx           xx           xx

Kadem Mete’ninkisi hangisi; “metal” mi, “mental” mi?

Önceki gün yaptığı basın toplantısına neden gerek duydu? “Bu açıklama tepki çeker” diye kendisini uyaran da mı olmadı?

Bana sorsa, “Kadem bey şimdi sırası mı? Ramazan Ayı biter bitmez partinizde il ve ilçe teşkilatları yenileniyor. Seni severim. Kendini neden hedefe koyuyorsun.” derdim.

Doğrusu beni bir kere daha şaşırttı.

Madem bu basın toplantısını yapma gereği duydun, toplantıda partinizin iki milletvekilini de yanınıza alsaydınız da sorumluluğu paylaşsaydınız…

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı Mete, basına “Göcek Tüneli’nden geçişine izin verilmeyen ambulans” olarak yansıyan haber ve “Muğla kıyılarının yeni patronu” başlıklı haberlerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Önceki gün yapılan toplantı basına “ajansların gözünden” şöyle yansıdı:

Göcek Tüneli’nde Ücret Talep Edilen Aracın Ambulans Değil, Kamyonet Olduğu Ortaya Çıktı

Muğla’daki Göcek Tüneli’nden geçiş yapmak isteyen bir ambulanstan ücret talep edildiği iddiası üzerine yapılan araştırmada, aracın ambulans değil çift kabinli kamyonet olduğu ortaya çıktı.

Olabilir… Bu durum Göcek Tüneli’nde ambulanslardan ücret alındığı gerçeğini değiştirir mi?

Mete, ayrıca kamuoyunun yalan haber ile yanıltıldığını belirterek firmanın haber ile ilgili yasal yollara başvuru hakkını kullanacağını ifade etmiş.

Şaşırtıcı… Elbette firmanın yasal yollara başvuracak olması şaşırtıcı değil. Şaşırtıcı olan bumu AK Parti İl Başkanı’nın ifade etmesi!

Biz Hamle olarak bu konudaki haberimizde ve benim ilgili yazımda, tünelde geçişine izin verilmeyen aracın hasta taşıyan değil, ilaçlamaya giden bir araç olduğunu vurguladık.

Keşke İl Başkanı Mete, Muğla Basınının tamamını gömeceğine, “yalan haber” yaptığını düşündüklerine yazılı açıklama gönderseymiş…

xx           xx           xx

Yalan haber yapmış olanlar olabilir. Kim yaptı, kim yapmadı bilmiyoruz… Bildiğimiz ve değişmeyen gerçek Göcek Tüneli’nin Türkiye’nin tek ücretli tüneli olduğu…

Bir de “ücretsiz olacak”  diye müjdelenen ikinci tünelin hala kullanıma açılmamış olması…

Aslında basını ve kamuoyunu ilgilendiren de bu iki gerçek.

Buna karşılık “Kaldı ki, tünel geçişi ile ilgili 2001 yılında dönemin hükümeti ile firma arasında yapılan bir sözleşme var.” ifadesinde bulunan İl Başkanı Mete şöyle diyor:

Bunu sadece AK Parti hükümetine mal etmek yanlıştır. Tüneli yapan firma elinde bulunan hukuki şartlar gereği ücret alma hakkına sahiptir ve 2001 yılında yapılan kontratta şu araçlara çeşitli imtiyazlar uygulanır diye madde yoktur. Buna rağmen firma, ambulanslardan, itfaiyelerden, jandarma ve polis araçlarından ücret almamaktadır. Buna kamu araçları da dahil iken, firma baktı ki, yılda bu belli bir yekun yapıyor, bazı kuruluşlardan da kart karşılığında ücret almaya başlamıştır. Sıkıntı buradan ortaya çıkıyor. Yani eskiden belediye araçları ücretsiz geçerken, şimdi belediye araçları ücretli geçiyor. Belediye bizlere verdiği her hizmet için ücret talep ettiği için o firma da belediyeden ücret talep ediyor.

Yanlış anlaşılmasın. Bunları tüneli işleten firma değil, AK Parti İl Başkanı açıklıyor…

xx           xx           xx

Gerçekten şaşkınlık içindeyim.

Biz Göcek Tüneli’nin temeli dönemin Kültür Turizm Bakanı Erkan Mumcu tarafından atılmış bir AK Parti proje ve yatırımı olarak biliyorduk. Ki ben temel atma törenine de gitmiştim.

Yanlış biliyormuşuz!

Meğer 2003’te temeli atılan Göcek Tüneli son koalisyon hükumetinin projesiymiş. Tünel geçişi ile ilgili protokol dönemin hükumeti ile firma arasında 2001 yılında yapılmış.

İyi de bu bilgi bugüne kadar neden paylaşılmadı?

Madem Göcek Tüneli işletmecisinin elinde her şey kendi lehine düzenlenmiş ve 2001 yılında koalisyon hükumeti ile imzalanmış bir sözleşme vardı, ikinci tüneli neden yaptınız?

Ayrıca 14 Kasım 2003‘te Karayolları Genel Müdürlüğü ile Göcek Tüneli işini üstlenen Lider İnşaat firması arasında imzalanan sözleşme ne sözleşmesi?

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete önceki gün yaptığı basın toplantısında Göcek Tüneli ile ilgili haberlerle algı operasyonu yaratılarak hükumetin yıpratılmak istendiğini öne sürmüş.

Bu niyette olanlar elbette vardır.

Ama sizin yaptığınız ne oluyor?

Tünelden ücretsiz geçmesine izin verilmeyen aracın “ambulans” olarak sunulması nedeniyle “Aracın adete bir provokatör edası içinde Muğla Büyükşehir Belediyesine ait bir pikap olduğu tespit edilmiştir. Bu kişilerde buradan ücretsiz geçmek istemelerinden dolayı Ak Partiyi yıpratma politikası güdüldüğü için böyle bir açıklama gereği duydum.” diyorsunuz.

İşletme hukuki haklarını kullanır, o araçta kamera çekimi yapıp basını ve kamuoyunu yanıltanları mahkemeye verir. Bu elbette hakları…

Ama sizde açıklamalarınızla o art niyetlilere malzeme vermiş olmuyor musunuz?

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı Mete’nin basın açıklamasının ardından sosyal medyada kıyametler koptu.

Mesela önceki gece sosyal medya kullanıcısı Kemal Önekli (Hayrettin Şaşmaz) hocam bu konuda internette canlı yayın yaptı. Büyük ilgi gördü.

İl Başkanı Mete’nin açıklaması olmasa bu yayın olmazdı…

Kimse Kemal Önekli’nin algı operasyonu yaptığını da söyleyemez.

Yayının altında yapılan yorumlardan biri “Dalcev Dalyan Çevre Geliştirme” imzalıydı. Yorumda “Ak Parti hareketinin kurucu lideri RECEP TAYYİP ERDOĞAN’ın her zaman söylediği bir şey vardır…. Vatandaşa hiçbir zaman yalan söylemeyin çünkü vatandaş bize her zaman lazım, tünel bedava olacak diye söz veren o basiretsiz vekiller sözünü tutsun Ak Partiyi töhmet altında bırakmaya hiç kimsenin hakkı yoktur” deniliyordu.

Mesele budur… Kadem Mete hem haklı, hem haksız… Verilen sözler var. Muğlalı ise ücretsiz tünelin açılmasını bekliyor. Elbette Hukuk Devletiyiz, ama Devlet halk için muktedirdir…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Arda Gül 08 Haziran 2017 / 12:28

Şuan OHAL var hukuki şarmış şirketin hakkı varmış yasaymış vs vs bırakın bu işleri hükümet ücretsiz yapmak istese 1 saatte yapar. Cumhurbaşkanı kkk çıkarsın Göcek tüneli ücretsizdir para alınamaz desin olay bitti. Şirket nereye giderse nerede hakkını ararsa arasın. Olmadı Meclis’ten yasa çıkar Göcek tüneli kamulaştırıldı şirketten alındı şu kadarsa ücret verilecek bitti şirket ne yapacak hangi mahkemeye gidecek gitse ne olacak ne sonuç elde edecek,

arda gul 08 Haziran 2017 / 12:55

AKP teşkilatlarında metal yorgunluğu var söze bana göre çokta fazla doğru değil, partinin genel politikasında olaylara bakış açısında metal yorgunluğu var bana göre. AKP ilk kurulduğu zamanki gibi parti olsa gerçekten hukuk, adalet dese, insan, doğa, çevre odaklı siyaset yapsa, üretim odaklı ekonomi anlayışı olsa her şey daha farklı olur kutuplaşma bu kadar olmaz parti de daha çok oy alabilir. AKP nin il başkanı ahmet değil de mehmet olsa ilçe başkanı ali değilde veli olsa daha çok mu oy olacak. muğlada akp birincimi olacak büyükşehirimi kazanacak. akp de hiç kimse il başkanına ilçe başkanına vs bakarak oy kullanmıyor. her kes partiye daha da doğrusu Recep Tayyip Erdoğana oy veriyor. sokağa çıkın il- ilçe başkanlarını kim tanıyor. bu sadece iktidar partisine özgü değil chp de de aynı muğla özelinde kimse il-ilçe başkanlarına oy vermiyor ki partiye oy veriyor. büyükşehir belediye başkanı kim olursa olsun aynı oyu alır bana göre. chpaçısından bu belediye başkanı süper adam ya harika diye oy verilan var mı partisinin oyunu ikiye katlayan var mı. chp den bende büyükşehir belediye başkan adayı olsam 45-50 bandında alırım sizde alırsınız ahmette de alır mehmette alır. bunun nedenide kutuplaşma çok fazla. yerel yönetimlerde ise gerçek anlamda halkçı insan odaklı siyasetçi olmayışı.

salihdemir 08 Haziran 2017 / 16:47

Özcan Bey biraz Muğla CHP ile ilgili araştırma yazısı yazsan iyi olur. Birçok Atatürk’çü CHP’li önce İl Disiplinde ceza almış. Daha sonra Yüksek disipline verilmiş. İl Disiplin ve Yüksek Disiplin kurulları sadece Muğla’lı Atatürk’çüleri yargılamak için mi var. Disiplin olaylarını araştırıp yazsan iyi olur.