Kadem Mete Genel Merkezin Adayı

Bu haber 08 Şubat 2018 - 0:03 'de eklendi ve 2.351 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

GPS KAYIP İNSANLARDA NEDEN KULLANILMASIN

Mucize gerçekleşmedi, Mustafa Ali ölü olarak bulundu.

O’nunla hiç tanışmadık. Kaybolduğunu duyuran haberlerle, sosyal medya duyuruları ile tanıdım O’nu…

Sevdim… 28 yaşında olsa da bütün masumiyetiyle gülen yüzüyle 40 yıllık dostum gibi gelmişti bana. Kaybettik, kaybettim…

Milas’ın Kırcağız Mahallesi‘nde geçen 26 Ocak‘ta ailesiyle zeytin hasadına çıktıktan bir süre sonra arazide kaybolan zihinsel engelli Mustafa Ali Yorulmaz‘ın cesedi, evine 6 km uzaklıkta Akdağ Mevkii‘nde koyun otlatan çobanlar tarafından dere yatağında bulundu.

Aynı zamanda epilepsi hastası olan Mustafa Ali’nin arama çalışmaları acı sonla noktalandı.

Cennet mekanı olsun…

 

xx           xx           xx

Sadece Milas halkını değil, Mustafa Ali’nin kaybolduğunu bilen herkesi derinden üzen olayda, evlatlarının acı haberini alan Yorulmaz ailesinin fertleri, olay yerinde sinir krizi geçirdi.

Allah sabırlar versin.

Ajanslar haberlerini geçerken “AFAD, AKUT, Jandarma, Polis, Yorulmaz ailesi bireyleri ve yakınları ile mahallelinin desteğiyle gerçekleştirilen arama çalışmalarında teknolojinin sunduğu tüm imkânlardan yararlanılmasına rağmen, tüm çabalar sonuçsuz kaldı.” ifadesini kullandılar.

Oysa kullanılmayan bir teknoloji ürünü var; GPS’li takip

GPS’li takip bir yana Mustafa Ali’nin bilekliği de yoktu sanırım…

Mustafa’nın başına gelen acı olaydan ders çıkarılmalı. Kaybolma riski taşıyan insanların yakınları bu cihazları kullanmalı. Muğla Valiliği mi, Büyükşehir mi biri bu işe el atmalı.

Toplu taşıma araçlarını GPS ile zorunlu takibe alan Büyükşehir Belediyesi bu işe daha uygun gibi görünüyor…

 

xx           xx           xx

TAKSİCİLER “TEK TİP” UYGULAMASI

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün yine aday… Aday adayı demek daha doğru…

Kılıçdaroğlu aday gösterir mi?

Bilemeyiz. Bakarsınız CHP Genel Merkezi Osman Gürün ile zoru dener…

Ancak bu defa Osman Gürün ile zor görünüyor.

Ben yanılıyor da olabilirim. Tabi beni haklı çıkarmak için MUSKİ ile Ulaşım Daire Başkanlığı elinden geleni yapmaya devam ediyor.

Taksicilerin ifadesine göre Türkiye’de ilk defa Muğla’da il genelinde Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından taksi sürücülerine “Tek Tip Giysi” zorunluluğu getirildi.

Taksiciler ayakta…

 

xx           xx           xx

İlk anda iyi bir şey gibi geliyor, ama biraz düşününce “insan haklarına aykırı” bir uygulama olduğunu görüyorsunuz.

Taksiciler sosyal medyada “Muğla büyükşehir belediyesinin taksiciler için almış olduğu tek tip kıyafet uygulaması insanlık onuruna aykırı, bizleri küçük gören aşağılayan bir uygulamadır. Bu karara uymayarak direniş göstermeliyiz.” diye paylaşımlarda bulunmaya başladılar.

Bodrum’dan bir paylaşımda şöyle denilmiş:

Bugüne kadar esnaf yararına hiçbir uygulamasını görmediğimiz Büyükşehir Belediyesi bu kararıyla taksicileri kendi personeli yerine koymuştur. Kimsenin esnafı yolunacak kaz yerine koyma hakkı yoktur. Benim oy verip seçilmesine katkı koyduğum hiç kimse bana kendi aldığı kararı dikte edemez. Buradan ilan ediyorum yapılacak hukuki mücadelelerde en ön saflarda olacağım. Bu hukuksuzluklar sona ermelidir.

 

xx           xx           xx

Hukukta yeri vardır, yoktur bilmiyorum…

Bildiğimiz taksicilerin Belediye Otobüsü, THY veya İDO “kaptanı” olmadıkları…

Taksi sarı, plaka ‘taksi plakası’…

Ulaşım Daire BaşkanıKot pantolon yasak. Kravat takacaksınız.” diyor… “Kot pantolon giyemezsin”, “Kravat takacaksın” ne demek?

Ulaşım Daire Başkanı eski komutan olduğu için mi bu?

Taksici esnafı, Ulaşım Daire Başkanlığı’nın askeri disiplin içinde yönetildiğine dikkat çekiyorlar. “Bizim mesleki disiplinimiz var. Kendimize, mesleğimize ve karşımızdakine saygımız var. Kıyafetle disiplin mi olur?” diye tepkilerini dile getiriyorlar. Ardından da CHP İl Başkanı Mürsel Alban ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e soruyorlar:

CHP cezaevlerinde tek tip giysiye karşı çıkarken, Muğla da insan haklarına aykırı bir uygulamayı kendi çalışanları bile olmayan şoför esnafına neden dayatıyorlar?

 

xx           xx           xx

AK PARTİ’DE SÜRPRİZ ADAY…

AK Parti Muğla İl Kongresi’ne bir gün kaldı.

Kongre yarından sonra… Herkesin merak ettiği AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin karşısına ikinci bir aday çıkacak mı?

Kemal Önekli” takma adı ile “Sosyal medya gazeteciliği” yapan emekli öğretmen Hayrettin ŞaşmazAdayım” dedi, ama galiba kamuoyunda ciddiye alınmadı. Sanıyorum Yusuf Kayacık’ın Menteşe İlçe Kongresi’nde açtığı “Muğlalılık bayrağı” da farklı beklentiye yol açmış bulunuyor.

Yoksa bir başka aday beklentisi olmazdı.

Tabi bu beklentiyi birazda meslektaşlarımızdan Hasan Telli’nin “10 Şubat’ta AK Parti Kongresi’nde sürpriz Muğlalı bir aday var.” şeklindeki paylaşımı yükseltti. Ancak kongreye şunun şurasında bir gün kalmış hala ortada bir “Muğlalı” yok. Hasan Telli o ismi açıklamadı daha…

Telli kuyuya bir taş atmış da olabilir, ama duyumlarımıza göre o isim Alirıza Boyacı… Ondan daha Muğlalı var mı?

Bakalım, hep beraber göreceğiz…

 

xx           xx           xx

KADEM METE GENEL MERKEZİN ADAYI MI?

İl Başkanı adaylığı için ben de varım diyen Kemal Önekli (Hayrettin Şaşmaz), bu köşenin takipçileri bilirler bir AK Parti Üyesi değil. Ancak AK Parti’de bu problem değilmiş. Aynı anda üye ve aday olabiliyormuşsunuz. Şaşmaz Önekli bakalım Cumartesi günü hem üye, hem aday olacak mı?

Olabilir… Tüzük el veriyorsa neden olmasın… “Seçilir mi?” diye sorarsanız bence mümkün değil… Her ne kadar Yusuf Kayacık ve Elvan Göçer ile Milletvekili Nihat Öztürk’ün desteğini almış görünse de ilçe başkanları ile birlikte “Dürüstlük bayrağı” açmış ve genel merkezin desteğini almış olan Kadem Mete’nin karşısında şansı yok.

O zaman neden aday?

Önekli arkadaşımızdır. Saygımız var. Adaylığını ilan ederken “Kongre tek adayla yapılmasın. İki adayla demokratik olsun diye adayım” demişti. Bu gerekçe mantıklı olmakla birlikte beni tatmin etmemişti. Kendisini de tatmin etmemiş olmalı ki, şimdi ortaya iki gerekçe koymuş bulunuyor…

Birincisi “Muğla’da 13 İlçe başkanınca imza altına alınan İl Başkanına destek metininde neden liderimiz Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘TENSİP’ettiği (uygun gördüğü) yazılamadı acaba? Genel merkezimizce aday gösterilen ne anlama geliyor? Bu metni kim yazdı? Bu usulü kim icat etti. Bu siyaset şeklini ilk defa gördük. Buna neden ihtiyaç duyuldu?” şeklinde.

Önekli bence de haklı, ama metni yazanlara sordum, “Genel Merkezin kararını herkesle tartışmayız. AK Partililer Genel Merkez kararında Cumhurbaşkanımızın tensibinin bulunduğunu bilirler.” yanıtı aldım.

Hayrettin Şaşmaz bir de “AK Parti’nin Muğla’da başarısızlığı kadersizliği değildir.” diyor. Bu da ikinci gerekçesi… Sanırım kongre sloganı da bu… Peki bu konuda haksız mı? Kesinlikle haklı…

İktidar partisinin Muğla’daki başarısızlığı bence de “kadersizlik” değil. Başarısızlığın sebebi birilerinin “Muğla’yı siyasi değil, ticari alan” görmeleri…

İnsaflı olursak Kadem Mete o kişilerden biri değil… O kişileri Hayrettin Şaşmaz da bilir. Umarım adaylığı kabul edilir de o kişilerin isimlerini kongre salonunda Başbakan Binali Yıldırım’ın önünde tek tek verir…

———————————————

Günün Sözü:         

“Dün Sövdüklerini, Bugün Övenler / Dün Övdüklerine, Bugün Sövenler… / Göstermiştir ki; / “Köpek Her Avcı İle Ava Çıkar” [ Osman Bölükbaşı ]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
muhlis karakaya 08 Şubat 2018 / 13:21

Muğla Sıtkı KOçman Ünv.de Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi var. Bu merkez bir zaman önce engellilerin izlenmesi gerekliliğiyle ilgili bir çalışma yapmıştı. Engellilere bileklik takma ve izleme ile ilgili bir çalışma yapmıştı. Bu çalışma hangi noktada kaldı bilmiyorum.Bu çalışmanın devam etmesi ve yaygınlaşması halinde yardıma muhtaç kişilere katkıda bulunulabilir.Sizin önerinizde yeniden hayata geçirilebilir.Yani bu birimlerimiz var.

salihdemir 08 Şubat 2018 / 23:10

Yazınızda MUSKİ ile Ulaşım Daire Başkanlığı elinden geleni yapmaya devam ediyor.demişsiniz. 12 ton su bedeli 62,55.-TL tonu 5,21.-TL bunun neresinde adalet var. Bu kadar pahalı su fiyatımı olur. Yazık değil mi bu vatandaşa.

salihdemir 08 Şubat 2018 / 23:31

Taksici esnaf “Benim oy verip seçilmesine katkı koyduğum hiç kimse bana kendi aldığı kararı dikte edemez.” demiş. Muğla’da CHP’nin İl ve İlçe örgütleri (Marmaris örgütü hariç) ile Marmaris ve Bodrum Belediyeleri hariç tüm CHP’li belediyeler işgal altında oldukları ve bir tek kişiye biat etmek zorunda oldukları için her türlü kararı dikte edip uygularlar. Bunların yapmak istedikleri CHP’yi Muğla’da bitirmek.