Kaçak kayıp su yüzde 32,8 « Hamle Gazetesi

Kaçak kayıp su yüzde 32,8

Bu haber 10 Nisan 2013 - 18:04 'de eklendi ve 887 kez görüntülendi.

kacakkayipsu12313546Muğla Belediyesi, yaptığı önemli yatırımlar ve çalışmalarla su kullanımında kayıp, kaçak oranını yüzde 32’lere indirdi. Bunlardan en önemlisi 2009 yılında sisteme alınan (İçme suyu izleme, kontrol veri toplama sistemi) SCADA sistemi.
Haber Merkezi
Muğla Belediyesi, yaptığı önemli yatırımlar ve çalışmalarla su kullanımında kayıp, kaçak oranını yüzde 32’lere indirdi. Bunlardan en önemlisi 2009 yılında sisteme alınan (İçme suyu izleme, kontrol veri toplama sistemi) SCADA sistemi. Muğla Belediyesi’nin yapmış olduğu en önemli yatırımlardan birisi olan SCADA (İçme suyu izleme, kontrol veri toplama sistemi) sayesinde kayıp kaçak oranları %32’ye indi. Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kayıp kaçakla mücadele için, isale terfi hat ve tesislerde iyileştirmeler, eskiyen şebekelerin değişimi, fiziki kayıpların tespiti amaçlı personel ve akustik dinleme ekipmanları temini ve çalışması, abone ve şebeke boru tesisat tekniklerinin standardizasyonu, sayaçların değişimi gibi birçok düzenleme yapıldığı belirtildi. Bütün bu yapılan çalışmalar sonucu 2007 yılında fiziki kayıpların oranı yüzde 46 iken 2012 yılında bu oran yüzde 32,8’e düşürüldü açıklandı.
TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün ‘İçme Suyu Şebeke Sisteminde Kaçak-Kayıplar’ araştırmasında; kayıp ve kaçak oranları, Ankara’da yüzde 50-58, İstanbul yüzde 30-35, İzmir yüzde 44 civarında olduğu, Türkiye ortalamasının ise yüzde 45 seviyesinde olduğu belirtildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.