Kaba Zurna Fotoğraf Sergisi

Bu haber 30 Eylül 2014 - 0:11 'de eklendi ve 971 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Zurna Festivali’nin ilki 24-25 Aralık 2013 tarihlerinde düzenlenmişti; ikincisi uluslararası olarak geçen hafta düzenlendi. Yunanistan, Bulgaristan ve Azerbaycan’dan birer sanatçı katılmıştı bu sene. Dünyada ilk defa gerçekleştirilen Zurna Festivali’nin giderek zenginleşmesini isteriz.

Uluslararası festivalde de çok güzel dinletiler oldu. Halil Çokyürekli ve Ertan tekin gibi uluslararası isimler yanında yerel sanatçılar da güzel dinletiler gerçekleştirdi. 3 gün süren festivalde açık hava tiyatrosu beş bine yakın seyirci ağırladı. Gelmeyenler gene çok şey kaybettiler…

Ben bu yazımda festivalin müzik kısmından değil, festival anında sergilenen fotoğraflardan söz edeceğim.

Bu seneki festivalde kaba zurna ve kaba zurna çalanlardan oluşan bir fotoğraf sergisi vardı. “Son Dem” adlı bu sergide, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu Bülent Yörük’ün çektiği 30 fotoğraf da yer aldı.

Müzik ve fotoğraf… İki ayrı sanat dalı… Biri sesle sanat icra etmekti, diğeri görüntüyle… Tabii nasıl müzikte ses farklılıkları ve renkleriyle hüner göstermek varsa, fotoğrafta da benzeri hüner göstermeler olacaktı. Üstelik fotoğrafta, renk, ışık, kadraj derinlik, perspektif, kompozisyon, vurgulama gibi geniş bir alanda hüner gösterilebilme imkânı vardır.

Bülent Yörük, fotoğraf sanatının bütün maharetlerini, Tire, Ödemiş, Germencik, İncirliova yöresi kaba zurnacılarının fotoğraflarını çekerek sergilemiş.

Modernitenin henüz ciddiye almadığı ve bu yüzden de henüz modernite kirliliğine maruz kalmamış bir otantik çalgı olan zurna ve bu zurnayı çalanlar, ilginç bir kompozisyon oluşturmuş fotoğraf karelerinde.

Nefes depolanan şişkin yanaklar, kısılı gözler, zurna deliklerine kapanmış gergin parmaklar ve çoğu kara yağız insanlar… Hiç birinin tenlerinde, kılık-kıyafetlerinde, öğrenim izi görülmeyen ama zorlamasız, tekellüfsüz, samimi ve rahat insanlar…

Benim beğendiğim çok güzel fotoğraflar vardı ama biri vardı ki harikaydı. Siyah ağırlıklı bir fotoğraf… Çalanı belli belirsiz… Zurna da siyahlıkta parlayan çizgileriyle görünüyor ve zurnanın ucundan damlayan bir damla sudan yansıyan ışık…. İşte o ışık, kahra uğramış zurna geleneği için bir ışık gibi geldi bana.

Modernitenin tanımadığı bir müzik aletinin çığlık sesini fotoğraf karelerinde tekrar yükseltme başarısı gösteren Bülent Yörük gibi gençler oldukça ve bunlar yeni kuşaklarda birer bilinç filizi alarak yeşerdikçe, bu toprakların bereketine zarar gelmez.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Ahmet selvi 15 Ekim 2014 / 20:44

hocam üniversiteyi hic yazmıyorsunuz artık yeni danışman yeni rektörümüz size telkinde mı bulundu acaba…ortaokul mezunu yeni basdanismanimizin Muğla’ya da büyük hizmetleri olacaktır . Üniversitedeki tüm atamalar kararlar artık yeni ve ulu basdanisman tarafından yapılıyor kendisi rektörümüzün secimdeki finansoru idi. Yaptıgı yatırımların karşılığını vermek gerek tabi .