Kaan 1 haftadır Kos Adası’nda tutuklu « Hamle Gazetesi

Kaan 1 haftadır Kos Adası’nda tutuklu

Bu haber 09 Haziran 2014 - 0:51 'de eklendi ve 680 kez görüntülendi.

kaankossBodrum Turgutreis Çatalada açıklarında balık avlarken Yunanistan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından gözaltına alınıp tutuklanan Kaan Camuzcuoğlu’nun babası, oğlunun hayatından endişe duyduğunu söyledi.

Haber Merkezi

28 Mayıs’ta Bodrum Turgutreis Mahallesi Çatalada açıklarında balık avlayan biri kadın 4 kişinin bulunduğu 10 metrelik Zodiak bot, Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından ateş açılması sonrası hasar görmüştü. Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından gözaltına alınan tekne sahibi Kaan Camuzcuoğlu’nun yaklaşık 10 gündür Kos Adası’nda tutuklu olduğunu anlatan babası, oğlunun hayatından endişe duyduğunu söyledi.

30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti Dalaman Belediye Başkan Adayı olan Süleyman Camuzcuoğlu, Kos Adası’ndan ve Bodrum’dan iki avukatın konuyu takip ettiğini söylerken, “Oğlum ile birlikte Doğan Coşkun, Murat Bıçak ve bir bayan arkadaşı Çatalada açıklarında balık avlanırken Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Türk sularındayken sorgusuz sualsiz ateş açılmış. Türk karasularında olmasına rağmen açılan ateş sonrası ABD bayraklı 10 metrelik Zodiak teknenin motorlarından birisi parçalanmış, tekne büyük hasar görmüş. Teknede bulunan 4 kişi gözaltına alınarak Kos Adası’na götürüld. Burada oğlum tutuklandı. Diğer 3 kişi serbest bırakılmış. Oğlumun tekne sahibi olduğu için tutuklandığı açıklandı. Açılan ateş sonrası 4 kişi ölebilirdi. Geçen 10 günlük süreçte oğlumdan haber alamadım. Teknesi de karaya çekilmiş. Türk yetkili makamlarından oğlumun durumu ile ilgili yardım istedim. Oğlumun hayatından endişe duymaya başladım” dedi.

AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, konuyu Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na bildirdiğini söyledi. Boğa, “Yunanistan’ın Sahil Güvenlik ekipleri tarafından gözaltına alınan ve Kos Adası’nda mahkemece tutuklanan Kaan Camuzcuoğlu’nun durumunu Atina ile görüştüm. Sonuç alamayınca Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşme yaptım. Son olarak Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’na da bu konu hakkında bilgi verdim. Türk karasularında avlanan Türk vatandaşlarına ateş açılması ve bunlardan tekne kaptanının tutuklanmasının Türk-Yunan ilişkilerini zedelememesi için ikili görüşmeler başladı. Yunanistan’ın Ankara büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı ve kendisine konu hakkında bilgi verildi. Büyükelçi konu hakkında bilgisi olmadığını, Atina ile konuyu paylaşacağını söylemiş. Şu anda yeni bir gelişme yaşanmadı. Yunan makamları tarafından, ABD bayraklı bir Türk teknesine ateş açılması ve tekne sahibinin tutuklanması konusunda ikna edici bir gerekçe sunulması gerekirdi. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.