Jeotermal alan Dalaman Belediyesi’ne tahsis edildi

Bu haber 13 Nisan 2015 - 0:04 'de eklendi ve 902 kez görüntülendi.

jeotermalDalaman Kapıkargın Mahallesi’ndeki 32 dönümlük kükürtlü su kaynağının bulunduğu alan Muğla Büyükşehir Belediye meclisinde 10 yıllığına bedelsiz olarak Dalaman Belediyesi’ne tahsis edildi.

İlkay Yıldız

Dalaman Belediyesi tarafından Kapıkargın Mahallesi’nde bulunan ve daha önce Kapıkargın Köy Muhtarlığı’na ait olan Büyükşehir yasasından sonra köy tüzel kişiliği kapandığı için Dalaman Belediyesi’ne geçen şifalı kükürtlü suların çıktığı 42 dönümlük alana Piknik Alanı ve Mesire yeri yapımı projesi yapıldı. İşletme izni Muğla Büyükşehir Belediyesindeki jeotermal alan, Büyükşehir Belediye Meclisinde 10 yıllığına Dalaman Belediyesi’ne bedelsiz olarak tahsis edildi.
Dalaman Belediyesi tarafından işletilecek olan Piknik Alanı ve Mesire Yeri içerisinde plaj voleybol sahası, restoran, aile çay bahçesi, duş kabinleri ve tuvaletler bulunacak. Doğal ortam bozulmadan yapılacak olan alanda otopark alanı da yapılacak. Yapılacak tesisler ile bilgi veren Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, “Kapıkargın mahallesinde bulunan ve birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen şifalı kükürtlü suların çıktığı alana belediye olarak proje hazırladık. Buraya yapacağımız tesis ile sadece Dalaman’a değil bölgeye, Türkiye’ye Türkiye dışından gelecek yabancı konuklar da buradan faydalanacak. Dalaman olarak hiç faydalanamadığımız şifalı kükürtlü sularımızdan fayda sağlamaya başlayacağız” dedi.
Hazırlanan proje, Büyükşehir Belediyesi tarafından işletme ruhsatlı sahaların ‘Kaplıca turizm yatırımları açısından irdelenmesi’ çalışması planlanıyor. ‘Termal turizm yatırımları kapsamında jeotermal kaynakların irdelenmesi’ projesi Güney Ege Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Desteği programına dahil olması için Turizm Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığına havale edildi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.