İztuzu’nda nöbete devam

Bu haber 02 Ocak 2015 - 23:31 'de eklendi ve 898 kez görüntülendi.

iztuzuuuOrtaca’nın Dalyan Mahallesi İztuzu Plajı’nı işletme hakkının belediyeden alınarak bir şirkete verilmesine tepki gösteren yöre halkı ve çevreciler, jandarma engelinin de bulunduğu plaj girişine kurdukları çadırda girdiler. Yağış nedeniyle zor anlar yaşayan çevreciler, “Kumsal Carettalara ve halka bırakılıncaya kadar buradayız.” dediler.
Özcan Özgür
Ortaca’nın Dalyan Mahallesi İztuzu Plajı’nı işletme hakkının belediyeden alınarak bir şirkete verilmesine tepki gösteren yöre halkı ve çevreciler, jandarma engelinin de bulunduğu plaj girişine kurdukları çadırda girdiler. Yağış nedeniyle zor anlar yaşayan çevreciler, “Kumsal Carettalara ve halka bırakılıncaya kadar buradayız” dediler.
Yeni yıla ‘Direniş Çadırı’nda giren çevreciler 4 gündür çadırdalar. İztuzu Kurtarma Platformu (İKUP) sözcüsü Murat Demirci İztuzu’nun Türkiye’deki diğer kumsallardan farklı olduğunu ve el değmemiş bir doğası bulunduğunu belirtirken, “Bu gibi alanların korunarak, para için kiraya verilmemesi gerekmekte. Burasının belediye tarafından rant gütmeden işletilmesini istiyoruz. Onun için buradayız. Yeni yıla burada girdik. Gelecek yeni yılı da karşılayabiliriz. Daha Türkiye’yi ve Avrupa’yı ayağa kaldırmadık. Geçmişte Dalyanlının bu kumsala otel yaptırmadığı unutulmasın” diye konuştu.
Demirci, plajın belediye tarafından işletilmesi için 10 bini ıslak olmak üzere 35 binin üzerinde imza topladıklarını ve plaj girişinde imza tablosu oluşturduklarını kaydetti.
Çevrecileri ziyaret eden Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik de yaptığı açıklamada, ‘direniş’ ve ‘hak arama’ mücadelelerinin her zaman hukuk kuralları çerçevesinde olacağını söyledi. Yeni yıla girerken sürekli iyi dileklerde bulunulduğuna işaret eden Karaçelik, “Ben de ülkem ve vatandaşlarım adına yeni yılın hukuk ve demokrasinin tam uygulandığı bir yıl olmasını diledim. Tabi dilemekle olmuyor. Mücadele etmek gerekiyor” dedi.
Neler yaşandı
Muğla Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi’ndeki plaj, geçen 11 Haziran’da Muğla Valiliği kuruluşu MUÇEV tarafından belediyeden alınarak, İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV’e verildi. Bunun üzerine Ortaca Belediyesi işletmenin geri verilmesi ve ihalenin iptali için Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’nde Valiliğe ve Ortaca Kaymakamlığına karşı iki dava açtı. Mahkeme, 23 Haziran’da oybirliğiyle dava konusu ihalenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Ancak aynı mahkeme, Muğla Valiliğinin itirazı üzerine ikinci bir kararla daha önce vermiş olduğu durdurma kararını 29 Eylül’de kaldırdı. İşletme hakkı elinde bulunan Muğla Valiliği, 10 Kasım’da da Ortaca Kaymakamlığı’na, İztuzu’nun boşaltılması için bir yazı gönderdi. CHP’li Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in, tesislerdeki demirbaş envanterinin çıkarılması için ek süre talebi kabul edilip işlem 10 gün ertelendi. Bu arada Ortaca Belediyesi 2. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Belediyenin valilik aleyhinde Muğla 2’nci İdare Mahkemesi’nde açtığı ve 27 Kasım’da görülen davada, yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin Valilik savunması alınıncaya kadar durdurulmasına karar verildi. Valilik savunmasının ardından mahkeme Valilik lehinde kararını verdi. Mahkemenin verdiği bu kararın ardından DALÇEV Şirketi, İztuzu Plajı Boğazağzı mevkiindeki tesisleri devralmak için toplam 15 kişinin bulunduğu üç araçla bölgeye gitmek üzere 29 Aralık gecesi saat 23.30 sıralarında yola çıktı. Saat 20.00’dan sonra girişin yasak olduğu Dalyan Kumsalı’na gelindiğinde şirket görevlileri, iddiaya göre, buradaki demir bariyerlerin kilidini kırıp, içeri girerek yoluna devam etti. Boğazağzı mevkiine 5 kilometre kalan araçları kumsala saplanan şirket görevlileri, yürüyerek tesislere ulaşmak zorunda kaldı. Tesislerdeki bekçi kulübesindeki sobayı yakan DALÇEV görevlileri beklemeye başladı. Şirketin iki traktör ile tesislere getirmek istediği jeneratörlere, jandarma ve Dalyan Beldesi Belediyesi’nin kapatılmasının ardından Ortaca Belediyesi’ne geçen DAL-BEL Şirketi yetkilileri izin vermedi. Gece, sağanak yağmur nedeniyle jandarma ekipleri tesislerin bulunduğu bölgeye gidemeyen jandarma ekipleri sabah saatlerinde Boğazağzı Mevkisi’ne gitti. Daha sonra devreye Muğla Valiliği’nin girmesi ile birlikte sahil boşaltıldı. Bu gelişmelerin ardından çevreciler bir araya gelerek İztuzu Plajı önünde çadır kurdular ve nöbete başladılar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.