İztuzu’nda direnenlerin zaferi « Hamle Gazetesi

İztuzu’nda direnenlerin zaferi

Bu haber 24 Ocak 2015 - 1:29 'de eklendi ve 629 kez görüntülendi.

direnenlerMuğla 2. İdare Mahkemesinin 2014/1242Esas sayılı dosyasında Muğla Valiliği kuruluşu MUÇEV ile protokol yapılmasına ilişkin Başbakanlık onayının iptali istemli davada yürütmenin durdurulması kararı verdi. 15. 01. 2015 tarihli kararda, “’MUÇEV’in İztuzu’nun doğrudan doğruya kiralama kullanma izni, işletme hakkı verebilecek kurum, kuruluş ve kişiler arasında yer almadığı için ihalesiz olarak doğrudan doğruya işletme protokolü imzalayamayacağı” belirtildi.
Özcan Özgür
Muğla 2. İdare Mahkemesinin 2014/1242Esas sayılı dosyasında Muğla Valiliği kuruluşu MUÇEV ile protokol yapılmasına ilişkin Başbakanlık onayının iptali istemli davada yürütmenin durdurulması kararı verdi. 15. 01. 2015 tarihli kararda, “’MUÇEV’in İztuzu’nun doğrudan doğruya kiralama kullanma izni, işletme hakkı verebilecek kurum, kuruluş ve kişiler arasında yer almadığı için ihalesiz olarak doğrudan doğruya işletme protokolü imzalayamayacağı” belirtildi.
Muğla Valiliği bünyesindeki Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın yüzde 50 ortaklığıyla kurulan Muğla Turizm Çevre Vakfı Tic. Limited Şirketi (MUÇEV) ile İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV ( Dalyan Çevre Turizm Ticaret Limited Şirketi) arasında imzalanan Ortaca İlçesi’ndeki İztuzu Plajı’nın kiralama protokolüyle ilgili olarak yapılan başvuru üzerine Ortaca 1. Asliye Hukuk Mahkemesi geçen 25 Aralık’ta, protokol hükümlerinin uygulanmasını tedbiren durdurdu.
Bu kararın ardından, kiralamaya karşı çıkan Ortaca Belediyesi’nin protokolün yürütmesinin durdurulması ve iptali ile ilgili talebini değerlendiren Muğla 2’inci İdare Mahkemesi’nden yeni bir karar çıktı. Mahkeme, Muğla Valiliği Muğla’ya Hizmet Vakfı tarafından kurulan MUÇEV (Muğla Çevre Vakfı) Şirketinin Bakanlıkla protokol imzalama yetkisi bulunmadığı gerekçesiyle, MUÇEV’in İztuzu Kumsalını devrettiği İngiliz ortaklı özel DALÇEV Şirketi ile imzalanan kiralama işleminin yürütmesini durdurdu. Bu karar için Aydın Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolunun açık olduğu da vurgulandı.
Muğla 2. İdare Mahkemesinin kararında, ‘MUÇEV’in İztuzu’nun doğrudan doğruya kiralama kullanma izni, işletme hakkı verebilecek kurum, kuruluş ve kişiler arasında yer almadığı için ihalesiz olarak doğrudan doğruya işletme protokolü imzalayamayacağı’ belirtildi.
Gerekçeli kararda, “Hukuka aykırılığı ortaya konulan işlemlerin uygulanmaya devam edilmesi halinde söz konusu alanın anılan şirkete teslim edilmesi, protokolde verilen izin doğrultusunda anılan şirket tarafından başka şirketlere kiralama yapabileceği de dikkate alındığında, haksız kazançların oluşacağı, bu durumun kamunun zararına da yol açacağı göz önüne alındığında yürütmenin durdurulması kararı için gerekli ikinci şart olan, telafisi güç veya imkansız zararların oluşma şartının da olayda gerçekleştiği açıktır. Buna göre 2577 sayılı Kanunun 27’inci maddesi uyarınca teminat alınmaksızın ‘Yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir” denildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.