İztuzu Plajı’nın Korunması İçin Dilekçe Verdiler

Bu haber 18 Aralık 2014 - 23:33 'de eklendi ve 633 kez görüntülendi.

iztuzuplajAkdeniz Kıyı Vakfı öncülüğünde Dalyan’daki çevre koruma dernekleri Muğla Valisi Amir Çiçek’i ziyaret ederek İztuzu Plajı’nın korunması için dilekçe verdiler. Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özhan “Dünyadaki bütün gelişmiş ülkelerde de korunan alanlardan elde edilen gelirler, o alanların daha iyi korunması için kullanılır. Bir sürdürülebilirlik sağlansın diye kullanırlar. Bizim ülkemizde bu henüz yerleşmiş bir şey değil” dedi.
İlkay Yıldız
Akdeniz Kıyı Vakfı öncülüğünde Dalyan’daki çevre koruma dernekleri Muğla Valisi Amir Çiçek’i ziyaret ederek İztuzu Plajı’nın korunması için dilekçe verdiler. Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özhan “Dünyadaki bütün gelişmiş ülkelerde de korunan alanlardan elde edilen gelirler, o alanların daha iyi korunması için kullanılır. Bir sürdürülebilirlik sağlansın diye kullanırlar. Bizim ülkemizde bu henüz yerleşmiş bir şey değil” dedi.
Dalyan’da bulunan Akdeniz Kıyı Vakfı, Dalyan Minibüs Taşıyıcıları Kooperatifi, Dalyan Su Sporları Derneği, Dalyan Tekne Kooperatifi, Dalyan Kültür ve Çevre Koruma Derneği, Doğayı Hayvanları Koruma Derneği ve Kaptan June Deniz Kaplumbağaları Koruma Derneği üyelerinden oluşan bir heyet Vali Amir Çiçeği Makamın da ziyaret ederek yaşanan gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.
Ziyaret sonrası gazetecilere açıklama yapan Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özhan, İztuzu Plajı ile ilgili duydukları endişeleri ve olasılıkları görüşmek için ziyareti gerçekleştirdiklerini, hazırladıkları dilekçeyi de Vali Amir Çiçek’e sunduklarını söyledi. Korunan alanların ticari meta olarak, kazanç kapısı şeklinde ele alınmasının yanlışlığına inandıklarını belirten Özhan, “Dünyadaki bütün gelişmiş ülkelerde de korunan alanlardan elde edilen gelirler, o alanların daha iyi korunması için kullanılır. Bir sürdürülebilirlik sağlansın diye kullanırlar. Bizim ülkemizde bu henüz yerleşmiş bir şey değil” dedi.
Kumsaldaki günübirlik alanları işletecek şirket yönetiminin bu işte hükümlü kılınmasının doğru olmayacağını dilekçelerinde belirttiklerine işaret eden Özhan, “Bunun kötü örnekleri olduğunu belirttik. Örneğin Ölüdeniz Kumburnu Plajı MELSA tarafından yıllardan beri kullanılan bir alan, şu andaki durumu bizim için dehşet verici. Biz İztuzu’nun hiçbir zaman Ölüdeniz’deki hale getirilmesini istemiyoruz” diye konuştu.
Görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini vurgulayan Özhan, dilekçelerinde sundukları görüşlere Vali Çiçek’in de olumlu yaklaştığını dile getirdi. Özhan, önümüzdeki günlerde Vali Çiçek’in Dalyan’a geleceğini, endişelerini de İztuzu Plajı’nda anlatacaklarını ifade etti.
36 BİN İMZA TOPLANDI
Bu arada İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu tarafından sürdürülen kampanyada 36 bin imza toplandı. İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu Dönem Sözcüsü Murat Demirci yaptığı açıklamada İztuzu Kumsalı’nın özelleştirmesi süreciyle ilgili gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılmasını istedi. İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu Dönem Sözcüsü Murat Demirci, yaptığı açıklamada şöyle devam etti:
“İztuzu gibi dünyada sayılı doğal koruma alanları gelir kaynağı zihniyetiyle yönetilmemelidir. ’İztuzu Plajının her iki yakasının kiralanması işlemlerinin iptalini talep ediyoruz’ diyerek başlattığımız imza kampanyamız bugüne kadar 10 bini ıslak imza ve 26 binden fazlası elektronik imza olmak üzere imzalanarak sayımız 36 bini aştı. Kaplumbağa Hastanesi projesi ile başlayan sorunlarımız 2013 yılından beri gündemden düşmüyor. Bizler plajların hukuka aykırı kiralanmasının iptalini talep ediyoruz. İztuzu tam korunmalıdır. Devlet bu kumsaldan ya hiç kira almamalı ya da aldığı kira gelirini buranın korunmasına harcamalıdır. Günübirlik tesisler, etkin denetim şartıyla tüm halk adına belediyece işletilmelidir. Elde edilen gelir, İztuzu’nun korunması ve yine bu bölge için harcanmalıdır. Kumsalın halka verilmesini istiyoruz.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.