İztuzu Plajı’nda nöbet devam ediyor

Bu haber 06 Ocak 2015 - 0:16 'de eklendi ve 798 kez görüntülendi.

iztuzugundemmmMuğla’nın Ortaca İlçesindeki İztuzu Plajı’nın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket Dalyan Çevre Turizm Ticaret Limited Şirketi’ne (DALÇEV) ihale edilmesi binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi. Muğla’nın Ortaca ilçesindeki Dalyan İztuzu Plajı’na DALÇEV’cilerin girmemesi için İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) öncülüğünde sürdürülen nöbette 8. gün geride kaldı.
Özcan Özgür
Muğla’nın Ortaca İlçesindeki İztuzu Plajı’nın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket Dalyan Çevre Turizm Ticaret Limited Şirketi’ne (DALÇEV) ihale edilmesi binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi. Muğla’nın Ortaca ilçesindeki Dalyan İztuzu Plajı’na DALÇEV’cilerin girmemesi için İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) öncülüğünde sürdürülen nöbette 8. gün geride kaldı.
İztuzu Plajı’nın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV’in yetkililerinin, 28 Aralık gecesi üç otomobille tesisleri devralmaya gelmesi tepkilere neden olmuştu. Olayın ardından bölgede jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, tesislerin bulunduğu alana kimsenin girişine izin verilmemiş, Dalyan’a gelen Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Dalyan Jandarma Karakolu’nda Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz ve Ortaca Belediye Başkanı CHP’li Hasan Karaçelik’in de katılımıyla bir toplantı düzenlemişti. Toplantıda alınan karar neticesinde sahile gelen jandarma ekipleri, her iki tarafla görüşerek sahili boşaltmış ve kumsala izinsiz giren DALÇEV yöneticilerinin ifadeleri alınmıştı. Sonrasında bazı Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve çevreciler, DALÇEV’in tekrar İztuzu’ndaki tesislere girmemesi için Yılbaşı gecesinden itibaren plajın girişinde nöbet tutmaya başlamıştı.
Ortaca Belediyesi’nin Ortaca Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurup kumsaldaki işletme ile ilgili tedbir kararı aldırınca Jandarma kumsalın girişinde önlem aldı. Jandarmanın bulunduğu noktada yılbaşından buyana nöbette olan çevreciler bu gün Muğla’dan ve Ege Bölgesi’nden gelen çevrecilerle, Dalyan müdavimleri tarafından desteklendi.
Panoya yeni isimler eklendi
İlk günden beri eyleme destek verenlerin isimlerinin yer aldığı panoya yeni isimler eklendi. Katılımcı sayısı bine ulaştı. Anı defteri oluşturuldu, eyleme destek verenler düşüncelerini yazdı. Eyleme destek için gelenler, getirdikleri kek ve kasalar dolusu meyveyi nöbete katılanlarla paylaştı. Ege Yolcu Grubu üyesi yaklaşık 20 motosiklet tutkunu da alanda çadır kurup geceyi burada konaklayarak geçirdi. Ayrıca, yerel sanatçılar Mete Şen ile Gökhan Budak, bağlama eşliğinde türküler söyledi. İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) öncülündeki eyleme CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Ömer Süha Aldan, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, çevreciler, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray takımlarının taraftarlar katıldı.
Sivil itaatsizlik gündeme gelebilir
İstanbul Milletvekili Tanal, burada yaptığı konuşmada, ülkede hukukun yerle bir edildiğini dile getirerek, “Çevre hakkı denildiği zaman insanların sağlıklı, dengeli bir çevrede yaşaması devletin görevidir. Gidecek başka bir çevremiz yok.” diyerek şunları söyledi:
“Yaşam standartlarımıza sahip çıkmamız için buradaki insanlar önemli bir görevi yerine getiriyor. İztuzu’na müdahale etmek Muğla’nın turizmine müdahale etmektir. İztuzu’na müdahale etmek Muğla’nın ekonomisine müdahale etmektir. İztuzu’na müdahale etmek insanların sağlıklı çevrede yaşamasına müdahale etmek demektir. Bu müdahalenin sonucu insan hakları ihlaline girer. Bu iktidar meşruluğunu yitirmiş gayri meşru bir iktidardır. Eğer bakanlık bu karaları uygulamasa vatandaşlar sivil itaatsizlik hakkını kullanacaktır.” dedi.
MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan ise “Bugün her nedense AKP milletvekilleri yok Antalya’daki plajları belediyeye verdiniz, kazanmadıkları yerleri de birilerine peşkeş çekiyorlar, burada yapılan ihale başından aşağıya saçmalıklarla dolu. Valilik, kurulumu olmayan bir şirkete nasıl ihale ediyor, o da ayrı bir muamma. Ben bu konuyu bu hafta TBMM’de gündeme getireceğim, bakalım nasıl cevap verecekler.” diye konuştu.
Kumsala yürüdüler
Daha sonra sayıları 2 bin kişiye ulaşan topluluk sloganlar atarak kumsala yürüdü. Eylemi organize eden Muğla CHP Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Murat Atacan, yaptığı açıklamada, eylemi İztuzu Plajı’nın özelleştirilmesi kararına karşı oldukları için düzenlediklerini söyledi. Atacan, “İnsanların bu haksızlığa ‘dur’ diyecek bir harekete ihtiyaçları vardı. Bu eyleme destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
“İztuzu halkındır halkın kalacak” gibi sloganlar atan grup, daha sonra kumsaldan ayrıldı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.