İztuzu Kumsalı TBMM’de « Hamle Gazetesi

İztuzu Kumsalı TBMM’de

Bu haber 10 Ocak 2015 - 0:45 'de eklendi ve 625 kez görüntülendi.

izuzuCHP Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir ile Ömer Süha Aldan TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında kumsalın ülke sermayesinden çıkartılarak İngiliz sermayesine teslim edilmek istendiğini öne sürdüler. Milletvekili Demir, Uluslararası koruma ve turizm ödüllerine sahip İztuzu’nun halka bırakılmasını isterken, “İztuzu bir şirket tarafından kamu adına kamu kurumu Ortaca Belediyesi tarafından işletilmeli” dedi.
Özcan Özgür
CHP Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir ile Ömer Süha Aldan TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında kumsalın ülke sermayesinden çıkartılarak İngiliz sermayesine teslim edilmek istendiğini öne sürdüler. Milletvekili Demir, Uluslararası koruma ve turizm ödüllerine sahip İztuzu’nun halka bırakılmasını isterken, “İztuzu bir şirket tarafından kamu adına kamu kurumu Ortaca Belediyesi tarafından işletilmeli.” dedi.
Ödüllü kumsal
Mecliste düzenledikleri basın toplantısında kumsal ile ilgili bilgi veren Milletvekili Demir, plajın asıl sahiplerinin Dünya’da nesli tükenmekte olan Caretta carette deniz kaplumbağaları olduğuna dikkat çekerek, “İztuzu deniz suyu ile tatlı suyun buluştuğu ender plajlardandır. Caretta carettaların yumurtalarını buraya bırakmasından dolayı ‘Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)’ da denilmektedir. Her yıl ödül kazanan olağanüstü bir kıyı alanıdır.” diyerek şöyle devam etti:
“İngiliz The Times Gazetesi 2008 Yeşil Alanlar Seyahat Ödülleri Yarışması’nda Avrupa’nın En İyi Açık Alanı ilan edildi. Gazetede yapılan değerlendirmede ‘Akdeniz’de ender rastlanan bir, çam ağaçları ile kaplı dağdan nehir ağzına uzanan, bir tek ev, dükkan veya otelin görünmediği 4.5 km’lik altın kum.’ Görüşüne yer verildi. Dünyanın en çok takip edilen turizm bloğu Zoower World web sitesinde 25 Temmuz 2011 tarihinde Dalyan İztuzu Plajı, aralarında İspanya, Yunanistan ve Portekiz’de bulunan dünyaca ünlü doğa harikası plajların yer aldığı listede; Avrupa’nın En İyi Plajı seçilmiştir. Tüm dünyanın kullandığı Tripadvisor ve Meteovista turizm portalları tarafından yapılan oylamada Dünyanın En Güzel 8. Plajı seçilmiştir. Örneklerde de görüldüğü üzere İztuzu Plajı dünyanın ve Türkiye’nin en önemli doğal güzelliklerinden birisi. Aynı zamanda Özel Çevre Koruma bölgesi ve doğal sit alanıdır. Şimdi hiçbir gerekçe gösterilmeden bu alan İngiliz ortaklı bir şirkete peşkeş çekilerek, rant kapısı haline getirilmek isteniyor.”
Kumsal peşkeş çekiliyor
Açıklamalarında bu çok değerli kumsalın Ortaca Belediyesi’nden alınarak bir özel şirkete Muğla Valiliği tarafından devredilmek istenmesinde yaşanan süreci de paylaşan Milletvekili Demir, Muğla Valiliği kuruluşu MUÇEV şirketi marifetiyle İngiliz ortaklı ve Yönetim Kurulu Başkanı AKP Belediye Meclis Üyesi Adayı olan DALÇEV şirketine kumsalın devredilmek istenmesinde yaşanan hukuksuzlukları şöyle anlattı:
“MUÇEV İLE DALÇEV arasında 16 Haziran 2014 tarihinde Dalyan Ağzı Günübirlik Alan İşletme Protokolü imzalanmıştır. Bu protokolde hukuka ve kamu yararına aykırılıklar bulunmaktadır. MUÇEV şirketi, kuruluş kanunları uyarınca vakıf kurma yetkisi olmayan idareler tarafından kurulmuş bir vakıftır. Bu sebeple Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın yetkisi olmadığı halde kurulan MUÇEV şirketinin, günübirlik alanları işletme hak ve yetkisi yoktur. Devletin hüküm ve tasarrufunda olan ve özel çevre koruma bölgesi olan alanların kiralama ve tahsis işlemleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü yetki alanındadır. Bu sebeple MUÇEV ile DALÇEV arasında yapılan protokol-sözleşme ile işletilmesinin hukuki dayanağı bulunmamaktadır.”
Uygulamalar hukuki değil
Açıklamasında “En önemlisi hassas bir şekilde korunması gereken bir doğa zenginliği ve nesli tükenmekte olan bir Caretta caretta kaplumbağalarına ev sahipliği yapan bu alanının, biyolojik, çevresel ve teknik şartları içeren hükümler konulmaksızın kiralanması, doğal hayatın ve zenginliklerin korunması anlamında kamu yararına aykırıdır.” diyen Milletvekili Demir yargı kararları ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi:
“Şu anda İztuzu’ndaki girişime yönelik olarak açılmış 6 ayrı dava; alınmış yürütmeyi durdurma ve ihtiyati tedbir kararları bulunmaktadır. En son 25 Aralık 2014 tarihinde alınan ihtiyati tedbir kararları Ortaca 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından MUÇEV’e iletilmiştir. Mahkeme yapılan tüm işlemlerin hukuka, hakkaniyete, kamu yararına ve ulusal menfaatlere aykırı olduğunu tespit etmiştir. Bu aşamada MUÇEV tarafından DALÇEV’e ‘Ortaca 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin aldığı kararlar doğrultusunda hassasiyet göstermeniz, herhangi bir faaliyette bulunmamanızı bilgilerinize rica ederim.’ Uyarısı gönderilmesi olumlu bir gelişme olmuştur.”
Belediyelerde ayrımcılık yapılıyor
Milletvekili Demir sonuç olarak burada ayrımcılık yaşandığını belirtirken, “Son yerel seçimlerde CHP Muğla’da Büyükşehir Belediyesi dahil olmak üzere 10 belediye başkanlığını aldı. 4 belediye başkanı ise diğer partilerdendir. Dört belediyeden örneğin; Seydikemer’de bulunan dünyaca ünlü Saklıkent, doğrudan AKP’li bu belediyeye verilirken, CHP’li belediyelerin olduğu yerlerde Ortaca’da İztuzu, Fethiye’de Ölüdeniz, Ula’da Akçapınar gibi alanlar AKP yandaşlarına peşkeş çekilmiştir.” dedi.
Bu tür uygulamaların pek çok örneğini Mersini Aydın, İzmir, Eskişehir ve Tekirdağ’da görülebileceğini belirten CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir
“Peki, İztuzu bu zamana kadar kötü mü işletiliyordu, sorun mu vardı?” diye sorup, “Tabii ki hayır.” yanıtı vererek şunları söyledi:
“Hiçbir neden olmaksızın, gerekçe gösterilmeden İztuzu peşkeş çekildi. Ki Ortaca Belediyesi bugüne kadar plajın bakımı ve korunması için titiz çalışmış ve özen göstermiştir. Hatta bu dönemde Caretta carettaların yuva sayılarının da arttığı belirtilmiştir. Bakın bugünlerde gazetelerde 1098 caretta caretta sahile çıktığı, yarısından fazlasının yumurta bıraktığını yazıyor. Buradan tekrarlamak istiyorum. İztuzu Halkındır. Bizler de halkın yanındayız.
Gelin güzel İztuzu’nu peşkeş çekmeyin. İztuzunu kamu adına Ortaca Belediyesi işletsin. Yargı kararlarına uyun. Aksi takdirde hukukun bittiği yerde direniş başlar. Muğlalılar direngendir. Yuvarlakçay’da olduğu gibi doğal güzelliklerini peşkeş çektirmemek için sonuna kadar direnir.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.