İztuzu Kumsalı resmen üniversite’nin

Bu haber 27 Mart 2015 - 1:53 'de eklendi ve 964 kez görüntülendi.

iztuzuremenMuğla Valiliği kuruluşu MUÇEV tarafından usulüne uygun olmadığı öne sürülen ihale ile bir özel şirkete kiralanan ve çevrecilerin tepkilerinin yanında, Ortaca Belediyesi’nin hukuk mücadelesi sonunda ihaleden vaz geçilerek Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne verilmesine karar verilen İztuzu Kumsalı resmen üniversitenin oldu.

Özcan Özgür

Muğla Valiliği kuruluşu MUÇEV tarafından usulüne uygun olmadığı öne sürülen ihale ile bir özel şirkete kiralanan ve çevrecilerin tepkilerinin yanında, Ortaca Belediyesi’nin hukuk mücadelesi sonunda ihaleden vaz geçilerek Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne verilmesine karar verilen İztuzu Kumsalı resmen üniversitenin oldu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, “Burası bizim elimizde bilimsel çalışma alanı haline gelecek. Ancak turistlerin günübirlik ziyaretleri engellenmeyecek” dedi.

Nesli tükenmekte olan Caretta caretta deniz kaplumbağaların önde gelen üreme alanlarından biri olarak gösterilen Dalyan İztuzu Kumsalı’nın, Dalyan Boğaz Ağzı ile birlikte sürdürülebilir olarak koruma ve kullanma dengesi içerisinde gfelecek nesillere aktarılması ve burada bilimsel çalışmalar yürütülmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nde, 19.03.2015 tarihinde yapılan imza töreni ile resmileşti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğünden verilen bilgiye göre, protokol Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Erhan Ertan ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar tarafından imzalandı. İmzalanan Tahsis Protokolü kapsamında; nesli tehlikede, tehlikeye düşebilir bitki ve hayvan türlerinin bulundukları bölgelerdeki popülâsyonların tespit edilmesi, bunlara yönelik tehditlerin belirlenmesi ve korunmalarına yönelik çalışmaların geliştirilmesi amacıyla İztuzu Kumsalı bir “Bilimsel Çalışma Alanı” olarak kullanılacak.

Protokolün imzalanmasının ardından açıklamada bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, daha önce ilgili bakanlık ile Pamukkale Üniversitesi arasında imzalanmış olan protokolünde sona erdiğini belirterek, “Dalyan Boğazağzı ve İztuzu Kumsalı’ndan tamamen biz sorumlu olacağız. Orada daha önce Pamukkale Üniversitesi tarafından kurulmuş olan Kaplumbağa Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) de bizim sorumluluğumuzda olacak. DEKAMER’e Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yakup Kaska müdürlük yapmakta. Kendisini üniversitemiz kadrosunda görmek istiyoruz.” dedi.

Yaptığı açıklamada “İztuzu’nda çevreci ve bilimsel bir yaklaşımla doğal hayatın sürdürülebilirliğinin sağlanması, korunması, iyileştirilmesi ve etkin yönetilmesi önem arz etmekte. Kumsal da ve Boğazağzı’nda ulusal ve uluslararası bilimsel projeler gerçekleştirilirken, geçmişte olduğu gibi turistlerin buradan günübirlik olarak yararlanmaları da sağlanacak. Turistlerin asgari ihtiyaçlarını üniversite olarak karşılayacağız. Bu kumsalın artık üniversitemizin de değil, Carettaların ve o bölgedeki tüm canlı türlerin olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
sadık deniz 28 Mart 2015 / 23:42

hep birlikte daha nice nesillere bırakmak umudu ile tertemiz doğaya saygılı çocuklarımıza iyi bir miras bırakalım hep birlikte

Nur Mine Törüner 30 Mart 2015 / 15:12

İmzalandiği söylenen protokolün halkın bilgilenme hakkı gözetilerek bir kopyasının aynen yayınlanmasını acilen bekliyoruz