İztuzu Kumsalı halka açıldı

Bu haber 22 Mayıs 2015 - 0:41 'de eklendi ve 900 kez görüntülendi.

iztuzukumsalıMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kendilerine tahsis edilen Dalyan İztuzu Kumsalı’ndan hem nesli tükenmekte olan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının hem de bütün insanlığın yararlanacağını açıkladı. Kumsal girişinden ücret alınmayacağını belirten Harmandar, “Biz üniversiteyiz. Ticarethane değiliz” dedi.

Haber Merkezi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kendilerine tahsis edilen Dalyan İztuzu Kumsalı’ndan hem nesli tükenmekte olan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının hem de bütün insanlığın yararlanacağını açıkladı. Kumsal girişinden ücret alınmayacağını belirten Harmandar, “Biz üniversiteyiz. Ticarethane değiliz.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın özel sektöre yönelik ihalesini son anda iptal ederek Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin işletmesine karar verdiği İztuzu’ndaki bu belirsizlik sürerken, üniversite yönetimi sessizliğini bozdu. Sezonun başlamasına rağmen turistlerin hizmet alamadığı İztuzu Plajı’nda çalışmalar başladı. Ortaca Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça, İztuzu İktisadi İşletme Şirketi Müdürü Mehmet Ali Özler, Yönetim Kurulu Üyeleri Önder Yıldırım, Mustafa Koyuncu ve Türkiye Seyehat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Temsilcisi Mehmet Çobanoğlu katıldı.

Toplantıda bu güne kadar kumsalda temizlik ve düzenleme çalışması yaptıklarını belirten Rektör Harmandar, “Dalyanağzı’ndaki iskeleler, tuvalet, duş kabinleri ve kafeteryanın bakım, onarımını tamamladık. Teslim aldığımız hali ile halka açamazdık.” dedi. Burada hem Carettaları korumaya devam edeceklerini, hem de yerli ve yabancı turistin buradan yararlanmalarını sağlayacaklarını belirten Harmandar şöyle devam etti:

“İztuzu sahilinde deniz kaplumbağalarının yaşayacağı ve üreyeceği alanların koruma altına alınması için çalışma yürütüyoruz. İztuzu’nun korunarak gelecek nesillerin kullanımına hazır olması için çalışıyoruz. İztuzu hem Muğla, hem Türkiye, hem de dünyanın göz bebeği, cennet köşesi konumunda. Esas sahipleri Caretta Carettalar burayı 24 saat kullanıyor. Bakanlığımız burayı rant sahası dışında tutarak üniversitemize verdi. Üniversitemiz alanın bitki ve biyoçeşitliliği ile göl ve deniz kıyısındaki canlı çeşitliliğinin korunması, kontrolü, araştırılması, dünyaya tanıtılması için çalışıyor.”

GİRİŞ ÜCRETİ ALINMAYACAK

Yaz aylarında plaja girişlerde artık otopark ücreti alınmayacağını açıklayan Rektör Harmandar, ortak akılla plajı yöneteceklerini belirterek herkesle diyaloğa hazır olduklarını söyledi. İztuzu Plajı’nı Bakanlıktan devraldıklarında çok kötü bir durumda olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Harmandar, plajı kullanılabilir hale yeni getirdiklerini belirtirken şunları söyledi:

“Şu anda turistlerimizin rahatlıkla gelebileceği, plaja ayak basıp güvenli şekilde sahile ulaşabileceği bir ortam oluşturuldu. Buradaki bütün büfeler onarıldı. Tuvalet ve duş kabinleri kullanılamaz durumdaydı. Buraları artık insanların hizmetine sunulacak duruma getirdik. Sağlık İl Müdürlüğü, bir 112 Acil Servis ekibini İztuzu Plajı’na tahsis etti. Boğaz ağzında ve kara kısmında birer acil sağlık görevlisi ve cankurtaran ekiplerimiz görev yapıyor. İztuzu’nun dünyaya en iyi şekilde tanıtılması için arkadaşlarımız bir internet sitesi oluşturdu. Sitede çalışmalar, araştırmalar, projeler yer alacak. Ayrıca önümüzdeki yıl jeneratör yerine güneş enerjisi ile elektrik sağlanması için çalışma yapacağız. Bir arıtma tesisi ile arıttığımız suyu bitkileri sulamada kullanacağız.”

ŞEZLONG EKSİKLİĞİ

Plajdaki sorunların teker teker çözüldüğünü kaydeden TÜRSAB Temsilcisi Mehmet Çobanoğlu, daha profesyonel bir işletme ile daha verimli hizmet verilebileceğini söyledi. Plajdaki eksikliklerle ilgili bilgi veren Çobanoğlu, “Şu an için eksikler arasında şezlonglar var. Bu da sanırım önümüzdeki günlerde gelecek güzel bir haber ile çözülecek. Turizme daha iyi hizmet vermesini hedeflerken elbette ufak tefek sorunlar yaşanacak. TÜRSAB ve yöresel acenteler olarak elimizden gelen desteği vererek daha güzel bir işletme sağlayacağız” ifadesinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
OziiiiOzzz 22 Mayıs 2015 / 18:22

Muğla Belediyesine ait olan yüzlerce şezlong ve diğer malzemeler Eren Sitesi altındaki kapalı tutulan otoparkta çürümekte.. Amaç halka hizmetse bu malzemeler Muğla Üniversitesi kullanımına verilebilir.. Yeter ki biraz duyarlı ve halka hizmet aşkı olmalı yöneticilerimizde..