İztuzu için basın toplantısı düzenledi « Hamle Gazetesi

İztuzu için basın toplantısı düzenledi

Bu haber 16 Haziran 2014 - 0:37 'de eklendi ve 748 kez görüntülendi.

iztuzubasintoplaMuğla’nın dünyaca ünlü İztuzu plajının işletim hakkını 8 yıllığına alan ve eleştirilerin hedefinde yer alan DALÇEV A.Ş. yönetim kurulu başkanı düzenlediği basın açıklaması ile soruları yanıtladı.

Haber Merkezi

Muğla’nın dünyaca ünlü İztuzu plajının işletim hakkını 8 yıllığına alan ve eleştirilerin hedefinde yer alan DALÇEV A.Ş. yönetim kurulu başkanı düzenlediği basın açıklaması ile soruları yanıtladı.

İztuzu plaj ihalesi ile ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Ramazan Oruç, ihalenin tamamıyla resmi prosedürlere göre yapıldığını belirterek şunları söyledi:

“Dalyan Çevre Geliştirme Turizm İnşaat Emlak ve Otelcilik A.Ş.’mizin adına katıldığım Dalyan Boğazağzı ve Dalyan İztuzu Plaj İşletmesinin ihalesine diğer dört firma ile birlikte girdik. İhalenin şartlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki Türkiye Çevre Vakfı TUÇEV’den öğrendik. Şirketimize yetkililer tarafından bildirilen şartların tamamını yerine getirerek ihale dosyamızı Muğla Valiliği bünyesinde hizmet veren ihaleyi yapmakla yetkili olan MUÇEV yetkililerine teslim ettik.”

İhale hukuki yapıldı

İhalenin yapılış şeklinin hukuki olduğunu tekrarlayan Ramazan Oruç, “İhale sürecinde hukuk dışı hiçbir yola tevessül etmedik. Her şey yasalar çerçevesinde gerçekleşti. İhaleyi bizim dışımızda dört firma daha katıldı. Ancak Ortaca Belediyesi ihalenin usulsüz yapıldığını ileri sürdü. Ortaca Belediye Başkanı sayın Hasan Karaçelik’in, ‘İhale yapılmadan plaj işletmesi verildi’ şeklindeki iddiaları yanıltıcıdır. Sayın Karaçelik’in makamına, şahsına ve seçmenlerine duyduğumuz saygımız ile hareket etme prensibinden ayrılmadan ihale usulü ile ilgili ileri sürdüğü iddialara cevap vermek istiyorum. Çünkü ileri sürdüğü iddialar şirketimizi ve şahsımızı da zan altına sokmaktadır” dedi.

Ramazan Oruç ayrıca Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in, “Bu karar değiştirilmezse, Dünyaya rezil oluruz” şeklindeki beyanatına ise, “İztuzu DALÇEV ile rezil değil vezir olur” şeklinde yanıtladı.

Açıklamaların ardından Ramazan Oruç gazetecilerin sorularını yanıtladı. Oruç, gazetecilerin ‘İhalenin hangi tarihte ve hangi saatte ve nerede yapıldığı bilgisi yok’ sorusuna karşılık, “İhale süreci kapalı zarf usulü olduğu için ihaleye katılacak firma ve belediyeler davet edildi. Dosyalarınızı sunun denildi. Bizde Muğla Valiliği bünyesindeki MUÇEV’e dosyalarımızı sunduk. Ardından hangi gün değerlendirildi bunu bilmiyoruz. İhalenin sonucu bilgi olarak verilecek denildi. Dosyamızı tamamlayıp teslim edildiği için hangi gün sonuçlanacak buna bakmadık” dedi.

Son dosya teslim tarihinin ne olduğu sorusuna ise Oruç, “Tarih olarak hatırlamıyorum” diye cevaplandırdı.

Şirketin 2 ortağı İngiliz

Yapılan ihalede giriş ücretlerinin ve işçi durumlarının herhangi bir şarta bağlanmadığının ve şirketin keyfiyetine bırakıldığının hatırlatılması üzerine Ramazan Oruç, “Bizim amacımız kimseyi mağdur etmek değil. Eğer geçen seneki giriş ücreti 3,5 lira ise, bu seneki 4 lira olacak. Siz bir restoran kiralıyorsunuz, restoronda kahvaltı veriyorsunuz, kahvaltının her yerde farklı fiyatı var, orası ile buranın konumu farklı. İçindeki nitelik önemli ama şimdi söylediğim gibi oranın mevcut yeme, içme, şezlong fiyatlarında çok ciddi değişiklik olmayacak. Enflasyon oranları ve TEFE, TÜFE oranlarına geçmeyecek. Bizim burayı alma amacımız, birinci amacımız para kazanmak değil” dedi.

Bu arada toplantıda şirketin ortakları da gündeme geldi. Ramazan Oruç bu soruya, “Şirketimiz 5 ortaklı, ben, Cumali Oruç, Ahmet Oruç, İngiltere’de büyük bir basın yayın şirketi sahibi olan Malcolm Gray, bir de dünyaca ünlü Rugby oyuncusu Cars Bentley” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 16 Haziran 2014 / 10:54

vay vay vay,Malcolm Gray’ler,Rugby oyuncusu Cars Bentley adı da entersan mış muhteremin, (Car araba demek,”s ” gelince ,çoğulu olur,Bentley de zaten çok büyük bir araba markası….,Ramazan Oruç,Cumali Oruç bir de Şeyhmuz mu idi neydi ? İngiltere nere Dalyan nere ? bu kadar zahmet niye ? bizi çok sevdiklerinden herhal ? zaten asıl amaçları da para kazanmak değilimiş….