İztuzu Carettalarla engellilerin olacak

Bu haber 15 Nisan 2015 - 21:10 'de eklendi ve 1.331 kez görüntülendi.

iztuzu54165165165Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne tahsis edilen Dalyan İztuzu Kumsalı bundan böyle Caretta careta deniz kaplumbağaları ile engellilerin olacak. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, “Bakanlık burayı bize tamamen bilimsel çalışmalar yapılmak üzere tahsis etti. Ancak biz yerli ve yabancı turistin günü birlik ziyaretlerine de izin verirken, burayı engelliler için engelsiz bir yaşam alanı haline de getireceğiz” dedi.

Özcan Özgür

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne tahsis edilen Dalyan İztuzu Kumsalı bundan böyle Caretta Careta deniz kaplumbağaları ile engellilerin olacak. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, “Bakanlık burayı bize tamamen bilimsel çalışmalar yapılmak üzere tahsis etti. Ancak biz yerli ve yabancı turistin günü birlik ziyaretlerine de izin verirken, burayı engelliler için engelsiz bir yaşam alanı haline de getireceğiz.” dedi.

Muğla Valiliği kuruluşu MUÇEV tarafından bir özel şirkete kiralanmak istenince yöre halkının ve çevrecilerin ayağa kalkmasına neden olan Dalyan İztuzu Kumsalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından işin içinden çıkılamayınca Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne tahsis edilmişti. Tamamen bilimsel amaçlarla kullanılmak üzere üniversitenin tasarrufuna bırakılan alanın tahsis işlemleri tamamlandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, daha önce ilgili bakanlıkla Pamukkale Üniversitesi arasında yapılan protokol ile kumsalda Caretta caretta deniz kaplumbağalarının popülasyon takibinin yapılabilmesi için bir istasyon kurulurken, bir de rehabilitasyon merkezi (DEKAMER) kurulmuş olduğunu anımsatan Rektör Prof. Dr. Harmandar şunları söyledi:

“Bakanlığın bizimle yaptığı protokol sonucu, Pamukkale Üniversitesi ile daha önce yapılmış olan protokol sona ermiş oldu. Kumsalın tüm yetki ve sorumluluğu artık üniversitemizde. Prof. Dr. Yakup Kaska yöneticiliğindeki DEKAMER üniversitemizin himayesinde çalışmalarına devam edecek. İztuzu Kumsalı nesli tükenmekte olan Carettalar için önde gelen üreme alanlarından biri olduğu gibi, çok önemli bir ekolojik alan. Burada müthiş bir habitat var. Bu alanı bilim insanlarının araştırma alanı haline getireceğiz. Gerek Carettalar ve gerekse buradaki öteki canlılarla ilgili, ekoloji ve çevre sorunları ile ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlar, çalıştaylar, atölyeler gerçekleştireceğiz. Böylelikle Dalyan çok önemli bilimsel çalışmaların merkezi haline gelirken, bölge turizmine de ciddi katkılar yapacaktır.”

İztuzu Kumsalı’nın geçmişte olduğu gibi bundan sonra da günübirlik ziyaretlere açık tutulacağını belirten Rektör Prof. Dr. Harmandar, kumsaldan engellilerin de yararlanabilmesi için çalışmalar yapacaklarını söyledi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yerleşkesini Türkiye’nin engelsiz yerleşkelerinden biri haline getirmek için hazırladıkları projeyi ihale ettiklerini belirten Harmandar “Geçtiğimiz günlerde Otizm Haftasını yaşadık. Başta Otizmliler olmak üzere engelli olan tüm insanlarımız toplumun ayrılmaz bir parçasıdır. Onlara toplumun her yerinde katılımcı olarak görmek istiyoruz. Dalyan’da bu anlamda bir toplantımız oldu. Ortaca’nın Dalyan Mahallesindeki İztuzu Kumsalı’nda daha önce engelliler için hiçbir düzenleme yapılmamış. Teknelere binmeleri bile sorun olmuş” diyerek şöyle devam etti:

“İztuzu Plajı’nı bütün engelli insanlarımızın rahatça girip çıkabilecekleri bir şekilde dizayn edeceğiz. Üniversite olarak, Tıp Fakültemiz ve hastanemiz ile engelli vatandaşlarımız için her türlü tedbiri almakta kararlıyız. Üniversitedeki bütün binalarımızı herkesin, engelli ne olursa olsun bütün insanlarımızın rahatça ulaşabileceği şekilde yeniden tasarlıyoruz. Bunun ihalesini yaptık. Çalışmalarımız başladı ve kendisi de engelli olan Turizm Fakültemizin dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar hocamız bunun liderliğini yapmakta. Engelli denilince ilk akla gelen ortopedik engelliler oluyor. Biz ne tür engelli olursa olsun onların denizden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlayacağız. Ortopedik engelli bir çocukla otizmli bir çocuğu aynı yerden denize sokamazsınız. Bunun için de düzenlemelerimiz olacak. Carettaları bütün dünya engellileri görebilecekler. Görme engelliler de varlıkların hissedebilecekler.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.