İzmaritleri yere, sağlığını çöpe atma

Bu haber 12 Şubat 2019 - 1:28 'de eklendi ve 397 kez görüntülendi.

Marmaris Belediyesi hem kamu sağlığını, hem de doğal yaşamı korumak için yere atılan izmaritlere karşı kampanya başlattı.

Nazife Taşdelen

Marmaris Belediyesi hem kamu sağlığını, hem de doğal yaşamı korumak için yere atılan izmaritlere karşı kampanya başlattı.

İzmaritleri yere, sağlığını çöpe atma’ sloganıyla gerçekleştirilen kampanya kapsamında şehrin çeşitli noktalarına sigara tiryakilerini sigara izmaritlerini yere atma alışkanlığından vazgeçirmeye yönelik görseller asıldı.
Görsellerde Dünya Sağlık Örgütü ve TAPDK’nın verilerine yer verildi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; Türkiye’de nüfusun yüzde 27’si sigara içiyor (yaklaşık 21.600.000 kişi) TAPDK verilerine göre; Türkiye’de günde 131.371.000 sigara içiliyor.

Marmaris’te çeşitli bölgelere asılan afişlerde, “Kişi başına ortalama günde 6 sigara düşüyor. Marmaris’te kış nüfusuna göre günde 25.100 kişi 150.660 adet sigara içiyor. Bu rakam turizm sezonunda günde 108.000 kişi ve 648.000 sigara oluyor. Belediye Başkanı Ali Acar, tüm bu verilerin yer aldığı görsellerde sigara kullanıcılarına, izmaritlerini yere değil çöp kutularına atmaları çağrısında bulunarak “Bir ricam var. Lütfen izmaritlerinizle bu güzel şehri kirletmeyin” ifadeleri kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.