İzleme amaçlı 50 adet tuzak asıldı

Bu haber 22 Haziran 2017 - 0:15 'de eklendi ve 477 kez görüntülendi.

Bodrum İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından yürütülen Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele çalışmaları başladı. Çalışmalar kapsamında Bodrum’da 50 adet tuzak asıldı.

Metin Karakoç

Özellikle Akdeniz ile Kıyı Ege’de meyve yetiştiriciliğinde önemli verim ve ekonomik kayıplara neden olan Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele Bodrum’da başladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği’nin de destek verdiği çalışmalar kapsamında 10’u Mazı Mahallesi’nde olmak üzere Bodrum geneline izleme amaçlı 50 tuzak asıldı.

Konu ile ilgili Bodrum İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Asılan tuzaklarda 2 Haziran tarihinden itibaren çıkış gözlenmiş olup en yoğun çıkışlar Gümüşlük, Turgutreis, Yalıkavak ve Gündoğan bölgesi ile Mazı Mahallesi İnceyalı mevkiinde gözlenmiştir. Bu bölgelerde kayısı, şeftali, frenk inciri, armut, turunçgil, ayva, Trabzon hurması, nar gibi meyveleri yetiştirenler bu zararlı ile mücadele hakkında İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bodrum ilçe Müdürlüğünün 0252 316 10 31 numaralı telefonundan ayrıntılı bilgi alabilirler. Zararlı ciddi bir karantina zararlısı olup mücadele etmek için ev bahçelerinde ağaçlardan büyük meyve bahçelerine kadar tüm alanlarda dökülen meyvelerin zaman geçirmeksizin imha edilerek en az 30 santimetre derinliğe gömülmesi ve meyvedeki larvaların sineğe dönüşmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Ayrıca ergine yönelik kitle yakalama tuzaklarının asılarak sinek yoğunluğunun yaz boyunca artmasının önlenmesi gerekmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.