İYİ Parti’den CHP’ye şaşırtıcı jest!

Bu haber 16 Şubat 2019 - 2:39 'de eklendi ve 4.465 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

İYİ Parti’nin Bodrum adayı Mehmet Tosun‘un ardından öteki ilçelerdeki adayları da ortaya çıkmaya başladı. İYİ Parti adaylarının belirlenmesinde Muğla‘da gecikmeye biraz da İYİ Parti&CHP İttifakı‘nda Bodrum üzerinden yaşanan kriz neden oldu.

Çünkü başta CHP‘nin büyükşehir adaylığına karşı, Bodrum, Fethiye, Seydikemer ilçelerinde İYİ Parti‘den adayların çıkması gündemdeydi. Ancak CHP‘nin Muğla Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı ve ilçe örgütleri buna karşı çıktılar ve “Herkes kendi adayı ile seçime gitsin” görüşünün ardın da durdular.

Aslına bakılırsa İYİ Parti‘nin Muğla‘daki teşkilatları da “Herkes kendi adayını çıkarsın” istiyorlardı.

Sonunda herkesin istediği oldu, ama İYİ Parti‘nin isteği eksik. İlçelerde her iki partininde kendi adayları ile seçime gitmeleri kararlaştırılırken, hala anlaşılamayan bir kararla da “İYİ Parti’nin Büyükşehir’de CHP adayı karşısında aday çıkarmaması” ittifak protokolunda yeraldı.

İşte bu İYİ Parti’de burukluk yarattı… Ancak İYİ Parti’nin gönlü bol… Herşeyi sineye çekip, şimdi de ilçelerin çoğunda aday çıkarmıyorlar. Bir kaç meclis üyeliği verilmesine rıza gösteriyorlar… (!)

 

xx           xx           xx

O “garip” ittifak protokolu süreci nedeniyle İYİ Parti ilçe adaylarını belirlemekte geç kaldı. İşin buraya varacağını önceden hissetmiş olmalı; protokolu beklemeden adaylığını ilan eden Mehmet Tosun‘da partisinin Muğla‘da gecikmesine rağmen Bodrum‘da oldukça yol aldı…

Mehmet Tosun‘un ardından ikinci açıklanan isim Dalaman adayı Dr. Sedat Kızıl oldu. O‘nu Menteşe Belediye Başkanı adayı Ayçin Evgeç Dalgıç izledi.

Dalgıç’ın en büyük özelliği ise Muğla’da bu yerel seçimin tek kadın adayı olması.

Dalgıç‘ın diğer özelliği bir Muğlalı ve ilkokul öğretmenliği de yapmış Ziraat Mühendisi olması. CHP’liler O‘nu geçmişte CHP‘de il, ilçe yöneticiliği yapmış duayenlerden Muzaffer Evgeç‘in kızı olarak biliyorlar.

Önceki gün Ayçin Evgeç DalgıçSevgililer Günü” nedeniyle yaptığı paylaşımda “Bizimkisi Bir Ask Hikayesi” diyordu. Elbette Menteşe için… Paylaşımı görünce “Kadın duyarlılığı işte” demiştim…

Sonra Bodrum adayı Mehmet Tosun‘un da aynı mesajı paylaştığını gördüm. Muhtemelen İYİ Parti‘nin Muğla‘daki ortak paylaşımıydı bu… Belki de Ayçin Evgeç Dalgıç‘tan çıkmıştır…

 

xx           xx           xx

Önceki gün bir sürpriz isimde Ula‘da çıktı. Daha önce AK Parti‘nin Muğla Milletvekili aday adaylarından olan Bekir Tavas memleketi Ula‘dan İYİ Parti‘nin Ula adayı olarak çıktı. Tavas‘ın milletvekili aday adaylığı dışındaki özelliği ise İçişleri Bakanlığı’nda değişik birimlerde yer almanın yanında Polis Akademisi öğretim üyeliği yapmış olması…

Buarada Fethiye‘de de AK Partili Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Başkanı aday adaylarından Selahattin Kayaman‘a İYİ Parti adaylığı teklif edildi. Bu teklif için İYİ Parti yöneticilerine teşekkür eden Kayaman, “Partimizin kurucusu Sayın Cumhurbaşkanımız, ve aynı zamanda Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yol Arkadaşı olmak benim için en büyük övünç ve gurur kaynağıdır.” diye karşılık verdi.

İYİ Parti‘nin Seydikemer‘de ise Başkan adayı Eşref Şen olurken, Datça‘da da Levent Aslan oldu.

İYİ Parti‘nin Milas, Marmaris, Yatağan, Kavaklıdere, Köyceğiz, Ortaca ve halihazırda Fethiye‘de adayı bulunmuyor. İYİ Parti İl Başkanı İncilay Gezgin bu konuda sorularımızı yanıtlarken, ilginç bir söz etti.  “Biz CHP ile aramızdan AK Parti çıkmasın diye bazı ilçelerde aday çıkarmayacağız” dedi.

Sadece Fethiye’de aday arayışı sürüyor. Burada Nagihan Bulut ile görüşüyorlar. Bulut kabul ederse, İYİ Parti Muğla’da 7 ilçede iki kadın adayla seçime girmiş olacak…

 

xx           xx           xx

İYİ Parti‘ye karşı CHP mesela Fethiye‘de jestte bulunmadı… Üstelik İYİ Parti Büyükşehir‘de “CHP adayını destekleyeceğim” dediği halde….

İYİ Parti büyükşehir seçiminde aday çıkarmayacak, CHP adayını destekleyecek; İYİ Parti ayrıca bazı ilçelerde de ilçe belediye başkanı adayı çıkarmayacak ve böylece AK Parti adaylarının aradan çıkmasını engelleyecek… Doğrusu bu kadar “ince düşünce” insanlarda bile yok, partilerde nasıl olur?

Üstelik bu kadar jestin karşısında “bir kaç meclis üyeliği dışında” hiçbir şey kazanmamışken!

Benim aklım almadı, sizin aldı mı? Hem nasıl olacak bu iş?

İYİ Parti İl Başkanı İncilay Gezgin‘e “Partinize oy verenlerin CHP’ye oy vermesini nasıl sağlayacaksınız?” diye sordum. Yanıtı şöyle oldu:

Biz teşkilatlarımız aracılığı ile partimiz tabanına Millet İttifakını anlattık, anlatıyoruz. Kendilerinden aday çıkarmadığımız yerlerde CHP adaylarına oy vermelerini rica ediyoruz.

İl Başkanının çağrısı parti disiplini gereği İYİ Parti üyelerinde karşılık bulabilir, İYİ Parti seçmenlerinde karşılık bulur mu?.. Bu soruyu değil, ama İl Başkanı Gezgin‘e partilerinden istifa edip büyükşehire bağımsız aday olan Behçet Saatcı‘ya destek verip vermeyeceklerini sordum. “Behçet başkan bütün Muğla’nın efsane başkanı. Herkes gibi bizde sever sayarız. Kendisine adaylığı hayırlı olsun. Biz İYİ Parti olarak ittifak adayı sayın Osman Gürün’ü destekliyoruz.” diye karşılık verdi.

Son olarak belediye meclis üyelerini nasıl seçeceklerini sordum. Meclis üyelerinin başkan adayları ile ilçe teşkilatları tarafından belirlenip, kendilerinin onayına sunulacağını ifade etti.

 

xx           xx           xx

Benim Başkan Gezgin‘in sözlerine de kafam basmadı. Ben ittifaktan Muğla‘da bir kaç meclis üyeliği dışında bir şey elde edememiş İYİ Parti tabanının ne ilçelerde ne de büyükşehirde CHP adaylarına oy vereceklerini sanmıyorum. Ki Fethiye‘de Behçet Saatcı adaylığını açıklarken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu‘ndan izin aldığını söylemişti. Ayrıca kulislerde de Dervişoğlu‘nun Başkan Saatcı‘yı desteklediği söyleniyor.

Doğrusu bugün Muğla’da Osman Gürün muhalifi CHP’liler bile Behçet Saatcı için çalışırlarken, İYİ Partililerin Osman Gürün’e oy vereceklerini sanmıyorum!

Tabi bu arada hiç tartışılmayan konu Belediye Meclis Üyesi adaylarının saptanması konusu…

Bu konuda Büyükşehir bağımsız adayı Behçet Saatcı‘ya “Seçilirseniz meclisiniz ne olacak?” diye sordum.

Şöyle karşılık verdi:

Büyükşehir başkan adaylarının hiçbirinin meclis üyesi adayı yok. Büyükşehir Belediye Meclisi’ne ilçelerden her partiden üye gelecek. Ben katılımcı demokrasiye inanırım. Herkesle geçinirim. Mesele Muğla ise gerisi teferruat.

 

xx           xx           xx

Delege adaylarının belirlenmesi ile ilgili AK Parti‘de de, CHP‘de de depremler yaşanıyor. CHP‘deki depremin ise tusinamisi de var…

AK Parti‘de meclis üyesi adaylarını, bırakın ilçe başkanlıklarını, il başkanlıkları belirliyormuş. Öyleki belediye başkanı adayına rağmen, meclis üyesi adayı belirlendiği söyleniyor… Bu nedenle AK Parti‘de kırgınlıklar yaşandığı ve bunun oy kaybına neden olabileceği belirtiliyor.

İYİ Parti‘de adaylar İl Başkanı Gezgin‘in belirttiği gibi teşkilatlarca belirleniyor. Örneğin İYİ Partili Mustafa Karacan Marmaris‘te CHP listesinin 2  veya 3’ncü sırasında yeralabilir.

CHP çözümü bulmuş… Baştan beri “önseçim” isteyip, Milas‘ta yapılan önseçimin ardından bunu bekler hale gelen meclis üyesi aday adayları içinden adaylar CHP Genel Merkezi tarafından belirleniyor.

Şimdi herkesin yanıtını aradığı soru şu;

Genel Merkezdekiler Muğla’daki aday adayllarını nasıl tanıyabilir ki?”..

CHP’liler yanıtı da kendileri “Tabi adaylar Osman Gürün’ün icazeti ile başkan adayları ve ilçe başkanları ratafından belirlenecek ve listede yeralmayanlara ‘Bizim elimizden gelen yok’ diyecekler.” diye veriyorlar.

 

xx           xx           xx

CHP‘de en büyük tepki Bodrum‘dan Belediye Meclis Üyesi Mali Müşavir Nurten Çakıcı Bıçak‘tan geldi. Meclis Üyesi adaylık başvurusunu geri çeken Bıçak facebook hesabından şu paylaşımı yaptı:

… Aday adaylığımı geri çekmemin gerekçesi ise, İlçe Başkanımızın göreve geldiği ilk günden itibaren, belediye başkanları ve meclis üyelikleri için parti üyelerinin önüne sandık konulacağı sözü verdiği için aday adayı olmuştum. Fakat geldiğimiz süreçte üyenin önüne sandık gelmeyeceği netleşmiştir. Ben üyelerim tarafından seçilmek istediğimi her ortamda, yetkili merciilere ilettim. İlkem gereği de sandığın olmadığı bir yarışta olmak istemedim.

Yıllardır partim için verdiğim mücadele, her ortamda devam edecektir.

Sesli tepki böyle oluyor! Ya sessiz tepkiler?

Paylaşımın altına yorum yapanlardan Hatice Naciye Altaç da “Bence Muğla genelinde yapılan bu uygulamaları siyaset bilimcileri ‘nasıl seçim kaybedilir’ diye tez konusu yapmalılar.” ifadesinde bulunmuş.

Muğla‘da CHP kendi ayağına kurşun sıkmaya değil, taramaya devam ediyor…

——————————                                         ——————————

ÖZGÜRCE: Hata yapmak insanlara vergidir, bunu başkalarının üstüne atmak politikadır. (Bili Vaugheur)

ÇİVİ

Göcek Tüneli’nden ücretsiz geçmek isteyenler yarın saat 10.00’da Göcek Meydanı’nda toplanıyorlar. Arkadaşım “Bakalım ücretsiz geçmek isteyen kaç kişiymiş?” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

——————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI
yasindikik 16 Şubat 2019 / 09:20

ak parti milas hariç her yerde bu sefer yerli ve milli adaylarla yarışıyor ,bundan dolayı aday olmayan hiçbir belediye meclis üyesinin baş kaldırısı ve isyanı hiç bir işe yaramaz
cumhur başkanı 22 subat muğlada kırgınlık kuskunluk bırakmaz kazanamayacağı yere aynı zamanda gelmez sizde bilirsiniz seçimin kış ayında olması sebebiyle ak parti minimum 5000 oy farkla başlıyor tatilcilerden dolayı ortacada mhp çok rahat sıyrılır.chp en yüksek oyu bu seçimde fethiyeden alim karacayla alır bağımsız adayda fors

Mahmut48 16 Şubat 2019 / 09:22

Başından beri “Kader” arkadaşı olarak bildiğimiz siyasilerin çıktıkları bu yolda birbirlerine rakip olarak büyükşehir adaylığına 2 rakip olarak girecek olmaları biz seçmenlerin nezdinde hayal kırıklığı yaratmıştır. Sn. Behçet Saatcı’nın adaylığı Muğla siyaseti üzerinde hüküm süren sis perdesini aralamış, umut filizlerinin yeşermesini vesile olmuştu. Gelin görün ki “Kader Arkadaşı” olarak bildiğimiz Sn. Kocadon’un da b.şehir adaylığıyla, yeşeren umut filizleri kurumaya başlamıştır. Biz seçmenler mevcut durumda ikisinden birinin aday olarak çıkmasını, diğerinin de onu desteklemesini beklerdik. Sn. Kocadon en başta adaylığını açıklamış olsaydı Behçet Bey aday olmazdı ve onu desteklerdi ama sn. Kocadon çok geç kaldı; hal böyle olunca sn Saatcı da adaylığını açıkladı. Şu anki 4 adaylı mevcut durum maalesef hiç iç açıcı değil. Bu iş şekilde olmamalıydı…

ali karadaş 16 Şubat 2019 / 10:29

Osmanlı imparatorluğunun son sancağı Muğla’da yerel demokrasi bekleyişi içerisinde olanlar ümitlerini yitirdiklerinden birer birer adaylıktan çekiliyor. Büyük başkan başkanlar başkanı kibir abidesi Osmanlı sancak beyi var oldukça yerel demokrasi hayal demektir. İyi Partinin Muğla’daki tutumu partiyi bitirecektir. Büyükşehirde aday çıkartmadınız ama ilçelerin tümünde aday çıkartmamanız Muğla’da parti tabanını palaz yavruları gibi sağa sola dağıtacaktır. 24 haziran seçimleri sonrası istifa eden Meral Akşener ikinci kez bir daha geri dönmemek üzere istifa edip gidecektir. Bu nasıl ittifak? Parti Muğla’da Osmanoğullarına teslim edilmiş siz bunun adına millet ittifakı diyorsunuz. Rahmetli İsmet Paşanın deyişiyle; “Hadi canım sende.”

Reşat Öztepe 16 Şubat 2019 / 15:26

Gocuman; Yazınızı okudum. Yorum’a gerek yok. Doğrular. Marmaris Belediye Başkanı Aslen Ula’lı Sayın Ali ACAR’ın yemin ile bahsettiği “‘Kılıçraroğlu Muğla’yı gözden çıkardı'” sözü doğru ise ,( ki Ali ACAR’ın sülalesini çok iyi tanırım yalan söylemeyen bir Sülaleden gelir. ) Muğla’lılar’a beldelerine sahip çıkma zamanı gelmiştir diyeceğim amma, Gerçek anlamda Muğla’lıyı gandil yaksak da bulamayacağız gibi geliyor. Tabii Muğla lı demek muğla doğumlu demek değildir. Gerçek Muğlalılık bir yaşam biçimidir.Sevgi ve saygı.

MestafaC 17 Şubat 2019 / 21:51

Sayın Özcan Özgür yazılarınızı büyük bir zevkle takip ediyorum,muğla siyasetini sayenizde daha da yakından takip edebiliyoruz. Ben kendimi CHP li olarak gören bir vatandaşım,ancak siyasî kimliğinden çok çok önde olan bir vatanseverlige sahibim. Sizi bir konuda elestireceğim; Büyükşehir bld. Başkanına deyim yerinde degil dersiniz belki ama husumet diyeceğim yine de, sadece bu yüzden muğla siyasetini etkiliyorsunuz.Ben bu konuda yanlış yaptığınızı dusunuyorum… Özellikle partisini bırakıp giden kişilere destek vermenizi anlayamiyorum. Bunun sonucunu sizde görüyorsunuz aslında,sonuç mevcut kötü gidişe yardımcı olmaktır. Dün atanırken sessiz kalanlar için, bugun atanmayınca partileri “tu kaka ” olmus durum da. En son bu yazınızda iyi bir örnek olarak sundugunuz Bodrum meclis aday adayi Nurten hanim açıklamaları hakkında bir açıklama yapmam gerektiğini dusunuyorum,çünki insanlar aldatiliyor diye dusunuyorum.
Nurten hanımın açıklamasını birkez daha okudum ve şaşkınım gerçekten. Yaptıgı açıklamada buraya tanımadığınız başlangıç bölümünde “Muğla büyükşehir meclis adayligim” diye belirtmiş bu bile Ilginc gelmedi mi size, böyle bir adaylık başvurusu yok ki , bodrum bld meclis adaylığı başvurusu var ve buradaki oluşacak sıralama sonucu B. Şehir meclis oluşur. Beni asıl şaşırtan konu ise ; Nurten Hnm sandiktan bahsediyor ve geçen dönemde sandiktan çıktığı açıklıyor (kendi sayfasında da gorebilirsiniz) ancak 2014 yerel yonetim seçimlerinde sandık sonucu oluşan sıralama da CHP meclis adaylarının 21 . Sırasında kendine yer bulmuştur. Sandığa saygısı olmayan ilçe yönetimi sayesinde 18. Sıraya getirilmiş ve sonucta Bodrum CHP 19 meclis üyeliği kazanmıştır.(+ 3 kontenjan) . Şimdi soruyorum bu arkadaşımıza çok önem verdiniz sandık bu mudur? Bu uygulama yüzünden Bitez de sandiktan 1. Sıra çıkan Mustafa Çörtoğlu liste dışı kalmis ve sonucta istifa etmiştir. NURTEN Hnm in demokrasi anlayışı budur .. kendine olunca başkasının hakkı yenilebilir ancak simdi sandık. Bu büyük bir çelişki degilmidir Özcan bey? Diyeceğim şudur ki “İnsanların dediklerine takılma; çünkü onlar yaptıklarının iyi olup olmadığına değil, kendilerine faydalı olup olmadığına bakarlar.” T. S. Eliot
. ·

özcan özgür 17 Şubat 2019 / 22:05

Pek yorumlara yanıt vermek adetim değildir. Nurten hanımla tanışık değiliz. Kendisi 21. sırada yer alırken, kadın kotası nedeniyle 18. sıraya taşınmış olabilir. Büyükşehir Meclis Üyeleri ilçelerden gelir… Bunlar liste başındaki isimler olurlar… Nurten hanım sürçülisan yapmış olabilir. Benim orada gördüğüm, önseçim umudu ile aday olan bir kadın partilinin, burada da atama yapılacağını görünce adaylığını çekmiş olmasıdır… Haberiniz varmı Büyükşehir Meclisi’nde bir tek kadı üye yok… Bu anlayışla 31 Mart’tan sonra da olmayacak. Osman Gürün’ün ilk seçildiğinde yanındaki kişilerden biriydim ve kendisi doktorumdur. Doktor Osman Gürün’ü seve sayarım. O seçimde önseçimden geçerek başkan adayı olmuş ve seçilmişti… Ben Belediye Başkanı Osman Gürün’ü eleştiriyorum… Bakın siz ne güzel yanıt verip beni eleştirmişsiniz. Osman Gürün de yapabilir. Köşem kendisine baştan beri açık.