İYİ Parti’den açıklama

Bu haber 05 Aralık 2018 - 0:20 'de eklendi ve 398 kez görüntülendi.

İyi Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadının seçme ve seçilme hakkının verilmesinden dolayı yazılı bir açıklama yaptı.

Muhittin Direk

İyi Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadının seçme ve seçilme hakkının verilmesinden dolayı yazılı bir açıklama yaptı.

İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ, yaptığı açıklamada, “Atatürk’ün önderliğinde 05 Aralık 1934 günü; Türk Kadınının genel seçimlere katılma ve milletvekili seçme/seçilme hakkına kavuştuğu bu özel günde bir araya gelmenin mutluluğu ve gururunu yaşıyor ve ulu önder Atatürk’e minnetlerimizi sunuyoruz. 03 Nisan 1930 tarihli Belediyeler Kanunu ile kadınların temsil hakkına ilişkin ilk düzenleme ile yerel seçimlere katılma hakkı sağlanmıştı. Bu önemli atılım daha kapsamlı 05 Aralık devrimin ilk aşaması olmuştur. Tüm yurtta sevinçle karşılanan bu olay 07 Arlık 1934 günü Beyazıt Meydanında Türk Kadınlar Birliği’nin düzenlediği bir mitingle kutlandı. Kadınlar ilk kez 1935 seçimlerinde oy verme hakkını kullandılar. 5 Aralık1934 tarihinde bu dünyada bu hakka sahip 28 ülke, bu hakkın kullanıldığı 17 ülke vardı. Şimdi parlamenter kadınlarımızın dünya sıralamasındaki yeri 150., 160. Sıradadır” dedi

İncilay Gezgin Şekerdağ açıklamasına şöyle devam etti:

Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği için çok önem taşıyan bu devrim; Kadının insan statüsünde algılanmasını sağlayan ona değer veren devrimdir. Atatürk Türk Kadınına bu hakkın verilmesinin ardından şöyle seslenmiştir: ‘Bu karar, Türk Kadınına sosyal ve siyasi hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Çarşaf içinde, peçe altında kafes arkasındaki Türk Kadınını artık tarihlerde aramak lazım gelecektir’. Medeni memleketlerin birçoğunda, kadından esirgenen bu hak bugün Türk Kadınının elindedir ve onu salahiyet ve liyakatle kullanacaktır. Atatürk, Cumhuriyetin ilanından 9 ay önce Şubat 1923’de şöyle diyordu: “Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi; Kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşam demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir.” İYİ Partimizin kadına bakışı Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener hanımefendinin varlığıyla çok daha anlamlı olup; Partimizin İl, İlçe ve teşkilatlardaki kadın sayılarımızın her geçen gün daha da arttırarak, Kadınlarımızın sadece seçen değil seçilen kişiler olarak toplumdaki yerini almasını sağlamaktayız. Yaklaşan yerel seçimlerde kadın adaylarının çıkması, siyasette ve toplumda daha çok etkin olabilmesi ümidiyle tüm platformlarda kadın hakları adına kadınlarımıza güveniyor, etkinliklerimizi, etkilerimizi tüm kadın hemşerilerimizle paylaşmak için birlikteliğe davet ediyoruz. Sosyal ve siyasi hayatta Muğla adına, Muğlalı kadınlar adına, Türk kadını adına güzel şeyler yapacağımızı biliyor, Atatürk’ün işaret ettiği sosyal toplumun belki de en önemli organını “Kadını” faal hale getirerek sosyal felci önlemek için çalışacağız. Muğlalı tüm kadınlar olarak bu değerli hakkı salahiyet ve liyakatle kullanacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.