İYİ Parti Menteşe İlçe Başkanı Erdem’den açıklama

Bu haber 25 Şubat 2018 - 22:55 'de eklendi ve 1.065 kez görüntülendi.

İYİ Parti Menteşe ilçe başkanı Muhsin Erdem, hükümetinin çiftçiler hakkında son günlerde yapmış olduğu açıklamalar karşısında değerlendirilmelerde bulundu.

Muhittin Direk

İYİ Parti Menteşe ilçe başkanı Muhsin Erdem, hükümetinin çiftçiler hakkında son günlerde yapmış olduğu açıklamalar karşısında değerlendirilmelerde bulundu

İlçe Başkanı Muhsin Erdem yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi, “, AK Parti hükümeti iktidar olduğu günden beri yıllarca çiftçiyi unutup, ezmiş ve İYİ Parti’nin kurulmasıyla çiftçiyi hatırlamaya başlamıştır. Fakat bu hatırlama inandırıcı değildir. Yapmış oldukları iş,  çiftçinin sağ cebinden alıp, sol cebine koymaktır.  Cumhurbaşkanı Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Parti grubunda yapmış olduğu açıklamada,  çiftçinin kullanacağı mazotun yarısının 2018 yılından itibaren hükümet tarafından ödeneceğini açıklamıştır. Oysa hükümet çiftçiye hiçbir ek kaynak sağlamamış, tam aksine çiftçinin sağ cebinden aldığını sol cebine koymuştur. Bir diğer anlatımla çiğ süt ve gübreden alınmış, mazot olarak geri verilmiştir.  2017 yılı aralık ayında yapılan bir düzenleme ile 8 kuruş olan çiğ süt litre desteği 4 kuruşa indirilmiştir.  Türkiye’de yıllık yaklaşık 19 milyon ton çiğ süt üretimi yapılmakta ve bu üretim genellikle soğuk zincirde gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu destek düşürmesi yolu ile yaklaşık 760 Milyon TL, süt üreticisi çiftçinin cebinden alınmıştır.  2017 yılında bütçede 877 milyon TL gübre desteği olmasına rağmen, 2018 yılında bu destek 553 Milyon TL ye düşürülmüştür. Olması gereken yıllık artışta dikkate alındığında, 2018 bütçesinde çiftçinin gübre desteğinden takribi 300 milyon TL alınmıştır.  Çiğ sütten  yaklaşık 760 Milyon TL, Gübreden 300 Milyon TL alan hükümet, ortalama 1 Milyar lirayı 2018 bütçesine ekleyerek mazotun yarısı bizden söylemi ile Türk çiftçisini kandırmaya çalışmaktadır.  Buğday’da verilen mazot desteğinin litre karşılığı 2.6 litredir. Oysa iyi bir buğday çiftçisinin yıllık dekar tüketimi, yıllara göre değişmekle birlikte, ortalama 8-10 litre arasında oluşmaktadır. Dolayısıyla “mazotun yarısı bizden” açıklaması bu yönü ile de doğru değildir”.

İlçe Başkanı Erdem, ”Bu hükümet döneminde TÜİK verilerine göre yaklaşık 650.000 insanımız çiftçiliği bırakmıştır. Ben bir çiftçi çocuğu olarak yaşadığımı şöyle özetleyebilirim: 2002 yılından önce tarlalarımız hiç boş kalmazdı. Pamuk, mısır, tütün karpuz, biber ekilirdi. Yaklaşık 15 yıldır babamın ve köyümüzdeki sulu tarlalar boş kalıyor ekilmiyor. Çünkü yetiştirilen hiçbir ürün para etmiyor. Köylerde tarlaları kiraya bile veremiyorsun. Bu gün için çiftçiye koyun versen ne olacak? Çiftçi bu hayat ve yem fiyatının pahalılığı karşısında koyunu besleyemeyecek, bari boğazından kurtulayım deyip koyunu kesip yiyecektir. Örneğin 2002 yılında bir çuval hayvan yemi 10 TL iken, çiftçi hayvanının 1 kg. etini 15-16 TL ye satıyordu. Bu gün bir çuval hayvan yemi 55-60 TL olmuş, ama çiftçi beslediği hayvanının bir kg. etini 24-25 TL ye satmaktadır. Yani yem fiyatları son 15 yılda 5-6 misli artarken, kesim etin kilosunun kg fiyatı iki misli bile artmamıştır. Tabiri caiz ise bu hükümet, iktidara geldiği günden beri çiftçiyi batırmak için elinden gelen her şeyi yapmıştır. Ak Parti ilk seçimde Türk Çiftçisi ile hesaplaşacaktır. Ak Parti hükümetinin 15 yıldır hatırlamadığı çiftçiyi, şimdi hatırlıyormuş gibi yapması vatandaşımızı kandırmaktan başka bir şey değildir. Ak Parti yöneticileri, 10 Kasım törenlerinde yıllardır hep hasta olurken, İYİ partinin kurulmasıyla, bu yıl hepsi törenlerde Atatürk’ü hatırlamış ve hepsi turp gibi olmuştur. Yani İYİ Parti, Ak Partili yöneticileri bile iyileştirmiştir. İYİ Parti Genel Başkanımız Meral Akşener’ in son günlerde çiftçimiz hakkındaki söylemleri karşısında, Ak Parti hükümeti şimdi de çiftçiyi hatırlamıştır. Bakalım İYİ parti korkusu, Ak Parti hükümetini daha neleri hatırlatacaktır. Bu tür basit ve sorunun çözümüne hiçbir katkısı olmayan göstermelik davranışlar da, Ak Parti hükümetine çare olmayacaktır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.