İydigül’den terk edilen köpekler tepkisi « Hamle Gazetesi

İydigül’den terk edilen köpekler tepkisi

Bu haber 24 Kasım 2015 - 22:22 'de eklendi ve 635 kez görüntülendi.

DİZİLERİN KARAKTER OYUNCUSU İYDİGÜL'DEN TERK EDİLEN KÖPEKLER TEPKİSİ "EVLATLARINIZI DA SOKAĞA TERK ETSENİZE" KURTLAR VADİSİ PUSU, ARKA SOKAKLAR, KARA PARA AŞK, LEYLA İLE MECNUN GİBİ DİZİLERİN KARAKTER OYUNCUSU VE HAYVAN DOSTU SEMİH İYDİGÜL, MUĞLA'DA KÖPEKLERİ YAZ SEZONUNDA SAHİPLENEN, TATİL DÖNÜŞÜ TERK EDEN AİLELERE TEPKİ GÖSTERDİKurtlar Vadisi Pusu, Arka Sokaklar, Kara Para Aşk, Leyla ile Mecnun gibi dizilerin karakter oyuncusu ve hayvan dostu Semih İydigül, Muğla’da köpekleri yaz sezonunda sahiplenen, tatil dönüşü terk eden ailelere tepki gösterdi.

Hayvan dostu ve Türk dizilerinin karakter oyuncusu Semih İydigül, ‘Bir damla yaşam’ motoru ile Mersin’den başladığı Türkiye turunda Bakü’ye de uğrayarak hayvan katliamlarına dikkat çekiyor. Muğla’da Muğla Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım Barınağını ziyaret eden İydigül, Muğla Büyükşehir Hayvan Bakım Barınağı’nın Türkiye’nin en iyi barınaklarından birisi olduğunu açıkladı.
‘Kurtlar Vadisi Pusu’ dizisinde Azerbaycan Uçbeyi Bahtiyar, Suskunlar, Dila Hanım, Kuzey-Güney, İzmir Çetesi, Hanımın çiftliği, Leyla ile Mecnun, Yer Gök Aşk ve Arka Sokaklar gibi dizilerin karakter oyuncusu hayvan sever Semih İydigül, Türkiye’de hayvan haklarının söz konusu olmadığını belirterek, “Bu konuda bir farkındalık yaratmaya çalışsak da olmuyor. Türkiye genelindeki barınakları ziyaret ediyorum. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin havyan bakım evine geldim. Burası barınak değil, toplama kampı değil, ölüm kampı değil bakımevi. Gittiğim her yerde keşke bu bakımevi kelimesini kullanabilsem. Fakat gördüğüm çoğu yer ne yazık ki, toplama ve ölüm kampları gibi. Burada görevli veteriner hekimlerimiz, görevli kardeşlerimiz sayesinde burası gayet bakımlı ve temiz. Hayvanlarımızın önlerinde yemekleri var, suları var, bulundukları alan tertemiz. Bu bizim için çok önemli ve buradaki hayvanlar rahatlar” dedi.
Mersin’den Bakü’ye
Hayvan dostu İydigül, bu sene “Mersin’den Bakü’ye” diye bir proje geliştirdiğini belirterek, “Bakü’de düzenlenen olimpiyat öncesi hayvan katliamı olmuştu. Oraları da gördüm. Gördüğüm manzara kötü idi. Yaklaşık 80 hayvan barınak dolaştım. Bunların içinde elle tutulacak en fazla sayı 5 veya 6 tanedir. Biz katliamlara dur demek için yollara çıktık” dedi.
Okullarda eğitim semineri
Okullarda çocuklara hayvan sevgisi vermeye çalıştığını belirten Semih İydigül, “Milli Eğitim Bakanlığımızdan bu konuda destek istiyorum. Biz kötü bir şey yapmıyoruz. Bize zorluk çıkarmasınlar, önümüze engel koymasınlar bu konuda. Milli Eğitim Müdürleri ve Belediyelerimizden de bu konuda desteklerini bekliyorum” dedi.
Terk edilen köpeklerin sahiplerine tepki
Muğla’nın turistik bir il olması nedeniyle yaz sezonunda sahiplenilen köpeklerin kış aylarında terk edildiğini belirten İydigül, “Bazı vicdansız kişiler bu hayvanları ve canları tatil döneminde alıyorlar. İki ay bakıyorlar, sonra evlerine dönerken o canları terk ediyorlar. Evlatlarını terk eder gibi terk ediyorlar. Bu nasıl bir vicdandır, bu nasıl bir merhamettir. Yollar, sokaklar, caddeler, barınaklar sizlerin terk ettiğiniz hayvanlar ile dolu. Siz evladınızı bu hayvanlar gibi bırakabilir misiniz? Onlar da evlat. Bu havyanlar bir kap yemek, bir kap su ve sevgi istiyor. Öyle internet üzerinden sanal alemde hayvanlar kurtulmuyor” dedi.
Kendisinin bir sokak köpeği olduğunu belirten İydigül, “Ben bir sokak köpeğiyim. Bunu gururla söylüyorum. Bir sokak hayvanıyım. Sadece ve sadece onların konuşan haliyim. Onların dertlerini dile getirebiliyorum, onların isteklerini konuşarak anlatabiliyorum. Keşke her barınak ve bakım evi Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bakımevi gibi olsa. Maalesef bunu çoğu yerde göremiyorum” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.