İşte Yatağan’da Seçim Böyle Geçti?

Bu haber 16 Nisan 2014 - 19:33 'de eklendi ve 1.592 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin KOCABIYIK

Yatağan’da 30 Mart yerel seçimleri 3 parti arasında bir hayli çekişmeli geçti. CHP, AKP ve MHP arasında o kadar az oy farkı vardı ki sormayın. MHP ve AKP kıl payı belediye başkanlığını kaybederken CHP adayı H. Haşmet Işık 4.kez CHP’den Yatağan Belediye Başkanı oldu. Sayın Işık oldu ama binlerce CHP’li seçmen bu kez tercihlerini MHP adayı Varol Çakmak’tan yana kullanırlarken AKP Adayı Mustafa Toksöz’e de bir nebzede olsa oy verdiler.

Belediye Başkanı H. Haşmet Işık’a dargın ve kızgın olmalarından kaynaklandığı söyleniyor. Nedeni de 15 yıl görev yapmış olduğu yıllarda ilçeye fazla bir katkısının olmadığını örnek gösteriyorlar. Ve öylede olduğu için CHP’nin kalesi olarak bilinen Yatağan CHP seçmenin 3-4 bin vatandaşın CHP’ye oy vermeyip ikaz ettikleri dile getiriliyor. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi yıllarca CHP çatısı altında olup hele hele CHP Belediye Başkan Aday Adaylarının çoğunluğu ise H. Haşmet Işık aleyhine çalıştıkları gibi oy vermedikleri de biliniyor.

Yatağan’da öyle bir seçim oldu ki sormayın. Seçim değil de CHP’nin adayı H. Haşmet Işık Belediye Başkanı olmasında kim olursa olsun görüşünde çok sayıda CHP’linin birebir çalışma içinde olması birde eğitim camiasından çok sayıda öğretmenlerde daha düne kadar zıt fikir içinde oldukları MHP’ye oy vermeleri oldu. Ve öğretmenlerinde alenen de her toplulukta MHP’ye vermiş oldukları oyları dile getirdiler. MHP’nin Belediye Başkan Adayı Varol Çakmak ve AKP’nin Belediye Başkan Adayı Mustafa Toksöz’de Yatağan’da istenilen oydan fazla oy almalarının altında yatan konu ise şöyle:

Yatağan’ın Turgut beldesinin eski AKP’li Belediye Başkanı Salih Özen meclis sıralamasında 1.sırayı istemesi ve bu isteği kabul edilmeyince Sayın Özen kendi partisinin adayı Mustafa Toksöz’e destek vermediği CHP’nin Belediye Başkan Adayı H. Haşmet Işık’a destek verdiği her kesim tarafından dile getirilmekte. Hatta ekibi ile birlikte olmak üzere Varol Çakmak’ta eğitimci oluşu nedeniyle öğretmen camiasından tahmin edilenden fazla oy aldığını söyleyebilirim.

Açıkça söylemek gerekirse Yatağan CHP’si, CHP’li seçmenler tarafından bir kırmızı kart gördü. Seçimi de yani belediye başkanlığını da zar zor aldı diyebilirim. Uzun yıllar Başkan Işık’la araları bozuk olan eski CHP’li Belediye Başkanlarından Sadi Özcan, son gün her nedense bir atak yapıp H. Haşmet Işık’ın Belediye Başkanı olması için kolları sıvayıp seçimi CHP lehine çevirmesi oldu. Son söz olarak seçimle ilgili söylenecek tek söz varsa o da Ak Parti adayı Mustafa Toksöz’ün seçimi kaybetmesinin tek sorumlusunun Turgut Beldesi’nin eski AKP’li Belediye Başkanı Salih Özen olduğu söyleniyor. CHP Belediye Başkan Adayı H. Haşmet Işık’ın da Belediye Başkanı seçilmesinde Yatağan’da 10 yıl CHP’den Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Eczacı Sadi Özcan’ın Başkan Işık’la aralarının limoni olmasına rağmen son gün bir atak yapıp başkan Işık’ın yanında yer alması oldu. İşte Yatağan siyaseti bu. Birilerine kızarsın intikam alırsın birilerini sevsen de sevmesen de yanında yer almaya çalışırsın. Bu vesile ile de siyasetin içinde her şeyin döndüğünü görürsün. Bu sözler benim tarafımdan değil de okuyucular tarafından söylenen sözler. İşte Yatağan 30 Mart yerel seçimleri böyle geçti Sevgili Okurlarım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet yilmaz 19 Nisan 2014 / 10:38

BAZI KOSEYAZARLARIDA AKP SEÇİM BURSA ÇIKALIM SIDE CHP YE OY VERMEK GIBI
KALEM OYNATIYOFLAR BIRAZ OGLAN EVİNDE BIRAZ KIZ EVINDE. POLITICS BU KOSENIN YAZARI AT OLABİLİR MI ACABA ?

mehmt ali 21 Nisan 2014 / 10:06

SAYIN KOCAABIYIK AKP NİN SEÇİM BÜROSUNDAN ÇIKMADINIZ.AKP YE OY VERDİNİZ ŞİMDİ DE CHP LİYİM DİYORSUNUZ..YAKIŞIYORMU

BOZKURT 25 Nisan 2014 / 12:25

YATAĞAN HALKI MERAK EDİYOR SADİ ÖZCAN IN BENZİNLİK RUHSATINI YANINA İ,LAVE OLARAK LPG RUHSATI ALDI MI ? SADİ ÖZCAN IN SON DAKİKA DESTEĞİNİN BUNUN BİR İLGİSİ VAR MI ACABA ?