İstanbullular Niye Sahillere Hücum Eder?

Bu haber 11 Haziran 2019 - 0:28 'de eklendi ve 1.080 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Yaz aylarında ve uzun süreli bayram tatillerinde, Ege ve Akdeniz sahillerine tatile gelenlerin büyük çoğunluğu İstanbullular oluyor. Bunun için istatistik falan görmüş değilim ama tatil öncesi ve sonrası haberlere yansıyan şehirlerarası trafik yoğunluğuna bakılırsa, İstanbul çıkışlarında trafiğin tıkanma noktasına geldiği görülüyor. Mutlaka diğer şehirlerden de insanlar sahillere hücum ediyorlar ama İstanbullular kadar abartmıyorlar.

Tatil için sahillere hücum eden İstanbulluları anlamak mümkün değil…

Tatile niçin geliyorsun?

Deniz, kum ve güneş değil mi?

Bu üç etkenin yanına, bunları destekleyen eğlence ve biraz da kültürü ekle… Al Sana 20-30 günlük tatil!…

Bunlar İstanbul’da yok mu?

Deniz bakımından Türkiye’nin en şanslı şehri İstanbul… Kuzeyi ve güneyi deniz… Doğusu ve batısı yeşil tabiat… Kuzey ve güneydeki deniz yetmemiş, Allah tutmuş bir de boğaz vermiş… O da yetmemiz Haliç’, ihsan eylemiş… Neredeyse her mahallede deniz var İstanbul’da ama insanlar Allah’ın o ihsanlarının kıymetini bilmemişler, kirletip girilmez hale getirmişler; sahillere de evler, fabrikalar kurmuşlar… Ondan sonra insanlar, “her tarafı denizle çevrili” İstanbul’u bırakıp haldır haldır Ege ve Akdeniz sahillerine hücum ediyorlar.

Hadi sadece deniz için çıkılmıyor tatile… Kültür ve eğlence falan da etkili diyelim. Sahillerde kültür ve eğlence nereden besleniyor? İstanbul’dan… Yani bu işin en kaliteli örnekleri zaten İstanbul’da, niye sahillere akıyorsun bilader?

“Müzeler ve ören yerlerini de mi gezmeyek hocam?” diyenler olacaktır.

İstanbul’da, sahillerdeki ören yerlerini aratmayacak yüzlerce tarihî mekân var… Müzeler açısından da Türkiye’nin en zengin şehri İstanbul’dur. O kadar müze zengini bir şehri bırak, sahillere ak!… Olacak şey mi bu?

Mesela 100 yıl öncenin İstanbullusu yaz aylarında sahillere akmıyordu. En kabadayısı boğazdaki yalılara taşınıyordu. Turizm kültürü, son 50-60 yılda sahil merkezli bir anlayışa bürününce durum böyle oldu…

***

Meselenin bir başka yönü daha var… İç turizm, dış turizm…

Kısa süreli tatillerde, yani bayram tatillerinde iç turizmin canlanmasının tek faydası, paranın sahillere akmasıdır. Yani Türkiye’nin diğer şehirlerinden sahillere gelen insanların buralarda harcadıkları paranın, yöre insanına faydası var… Bu yöre insanı için güzel bir şey… Fakat bu para, ülke zenginliğine hiç katkıda bulunmayan bir sermaye hareketliliğidir. Turizmde asıl hedef yabancı turist ve yabancı sermaye akışı olmalıdır. Hasan’ın cebindeki paranın Hüseyin’in cebine aktarılmasının, ülke ekonomisine hiç katkısı olmaz ama bir yabancının parasının Türkiye’ye girmesi, ekonomiye çok büyük katkıda bulunur. Tabii gelen yabancılar, “bitli turist” değilse…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.