İstanbul’da kilosu 3 lira, Fethiye’de kasası 1.50 lira

Bu haber 22 Mayıs 2014 - 23:55 'de eklendi ve 563 kez görüntülendi.

Fethiye’de domatesler kasası 1.50 liradan salçaya gidiyor

Haber Merkezi

Büyük şehirlerde kilosu 3 liradan satılan domates, Fethiye’de salçaya gönderilmeye başlandı. Üreticiler fiyatların birden düşmesi ve domateslerin salçaya gitmesinden dolayı yine şaşkınlık yaşıyor. Büyük şehirlerde kilosu 3 liradan satılan domatesin Fethiye’de kasası 1,50 liraya salçaya gönderilmeye başlandı. Batı Akdeniz Karaçulha Bölge Toptancı Hali’nden Avrupa ülkeleri ve Rusya’ya yapılan ihracatın düşmesi nedeniyle üreticiler domatesi salça için göndermeye başladı. Saatlerce güneşin altında ürettikleri domatesi satmak için bekleyen üreticiler girdisi oldukça yüksek olan domatesi satamayınca salçaya gönderiyor. Batı Akdeniz Toptancı Hali yakınında kamyon kasalarına kasa, kasa dökülen domatesler kasası 1.5 liradan salçaya gönderilirken üreticiler ise dert küpü oldu.

Karaçulha, Çamköy ve diğer mahallelerde üretim yapan domates üreticiler de yılın bu döneminde domates fiyatlarının bu kadar düşmemesi gerektiğini söylediler. Üreticiler, iç piyasada 20 ila 30 kuruş arasında değer bulan domatesi, kasası 1 lira, 5 lira ile 2 lira arasında salça fabrikalarına göndermek zorunda kaldıklarını anlatarak, “Oysa İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük kentlerde Dometes’in kilosu 4-5 lira olarak görüyoruz. Domatesin girdileri oldukça fazla olmasına rağmen üreticiler olarak büyük zarar içerisindeyiz” dediler.

Komisyoncular ise ihracatın az olması ve üretimin fazla gelmesinin domates fiyatının düşmesine neden olduğunu belirtti. Komisyoncular, “Bu yıl domatesin fiyatı önceki yıllara göre yaklaşık bir ay erken düştü. Üreticiler talep görmeyen domatesi, kasası 1,5–2 liradan salça fabrikalarına gönderiyor” diye konuştular.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.