İstanbul’da Gezi, Muğla’da Kışla Parkı « Hamle Gazetesi

İstanbul’da Gezi, Muğla’da Kışla Parkı

Bu haber 12 Haziran 2013 - 10:39 'de eklendi ve 2.202 kez görüntülendi.

kislaparki1213123İstanbul Taksim’de Gezi Parkı direnişi eylemlerle, tartışmalarla devam ederken, Muğla’da Muğla Belediyesi de Kışla Parkı’na iş yeri ve konut yapma kararı aldı. Mecliste Adalet ve Kalkınma Partili Üye Hamza Akercan ile MHP’li Üye İlhami Önuçan burada ille de bir inşaat yapılacak ise kamu yararına bir sosyal tesis yapılması gerektiğini söylediler. Ancak konut ve iş yeri inşaatı kararı CHP’li ve MHP’li üyelerin oyları ile kabul edildi.
Özcan Özgür
İstanbul Taksim’de Gezi Parkı direnişi eylemlerle, tartışmalarla devam ederken, Muğla’da Muğla Belediyesi de Kışla Parkı’na iş yeri ve konut yapma kararı aldı. Mecliste Adalet ve Kalkınma Partili Üye Hamza Akercan ile MHP’li Üye İlhami Önuçan burada ille de bir inşaat yapılacak ise kamu yararına bir sosyal tesis yapılması gerektiğini söylediler. Ancak konut ve iş yeri inşaatı kararı CHP’li ve MHP’li üyelerin oyları ile kabul edildi.
Geçtiğimiz hafta Muğla Belediye Meclisi’nde, Taksim Meydanı için İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin aldığı karara benzer bir kararın alındığı öğrenildi. Karara göre, Muğla şehir merkezinde kalan neredeyse tek mesire alanı konumundaki Kışla Parkı’nın girişinde yap-işlet-devret veya kat karşılığı yöntemiyle iş yerleri ve konut yapımı kararı alındığı öğrenildi.
Edindiğimiz bilgilere göre, Mecliste yapılan görüşmelerde, İmar Müdürü Fehmi Türer, “Eski itfaiye binası ile düğün salonunun bulunduğu alanda kat karşılığı ve yap-işlet-devret modeliyle müteahhitlere verilmesi dahil kararın alınması” teklifini getirdi. Karar teklifi Belediye Başkanı Osman Gürün ve Başkan Vekili Yavuz Kayı tarafından savunulurken, MHP’li Belediye Meclisi Üyesi İlhami Önuçan, “Benim şahsi kanaatim burada bütün Muğlalıların faydalanabileceği kreş olabilir. Veya bir sosyal tesis olabilir. Farklı alternatifler olabilir. O şekilde değerlendirmek çok daha mantıklı.” dedi. Adalet ve Kalkınma Partili Üye Hamza Akercan ise şunları söyledi:
“Belediyemize ait bu iki mülkiyet ile ilgili alınacak kararda inşaat yetkisi de dahil edilmiş durumda. Zannediyorum son günlerde yaşanan olaylarla ilgisi bir parça var diye düşünüyorum. Kışla Parkı, Muğla’da toplumsal yaşam için önemli bir yer. Buradaki inşaatla ilgili ya da yapılacak tasarruflarla ilgili belki Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası tarafından toplumsal katılımı sağlayıcı buraya neler yapılabileceğiyle ilgili görüş alınabilir. Daha önce belediye meclisimizin bir tasarrufu (eski garaj alanı) olmuştu. Onunla ilgili ciddi tepkilerle karşılaşmıştık. Yargıya gitmişti. Bu konunun bu çerçevede toplumsal bir mutabakat aranarak Muğla için en güzel nasıl değerlendirilir? Değerlendirebiliriz? Sorusuna verilecek cevaptan sonra inşaat yetkisinin verilmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum ve meclisimizin böyle bir karar almasın tavsiye ediyoruz.”
KARARIN TAKSİM’DEN NE FARKI VAR?
Konuyla ilgili gazetemize değerlendirmede bulunan Adalet ve Kalkınma Partili Muğla Belediye Meclisi Üyesi Hamza Akercan, “Ben Taksim Gezi Parkı bahane edilerek yaşanmakta olan olayları tasvip etmiyorum. Bunlar demokrasiye gölge düşüren olaylar. Ancak Gezi Parkı ile ilgili tepkilere aynen katılıyorum. Nitekim İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı sayın Kadir Topbaş da bu anlamda geri adım attı.” diyerek şöyle devam etti:
“İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin Gezi Parkı tasarrufu ile Muğla Belediyesi’nin eski garaj alanı ile ilgili tasarrufu arasında hiç bir fark yok. Hatta bizim eski garaj alanı, Gezi Parkı alanına göre meydansız Muğla için çok daha önemli. Eski Garaj Alanı’nda o çukur öylece dururken, Muğlalıları körlercesine Belediye Meclisimiz yeni bir karar daha aldı. Biz muhalefet ettik. Her zamanki gibi ciddiye alınmadık. Kışla Parkı’na inşaat yapma kararı alındı. Muğla’ya hayırlı olsun. Günlerdir Muğla’da Gezi Parkı direnişine destek verenler, Eski Garaj Alanı ve Kışla Parkı için de bir şeyler yaparlar, söylerler.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mustafa 12 Haziran 2013 / 15:58

Halkçı Belediye, Onlarca yıllık çam ağaçları nolcak şindi? Yeşil alan kalmadı muğlada, bizde gidelim siz takılın kafanıza göre, muğla çantada keklik nasılsa deyil mi, size de bundan rant çıkar hemi yazık bu millete yiyin gari..