İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencileri Muğla’da

Bu haber 17 Mayıs 2017 - 0:23 'de eklendi ve 439 kez görüntülendi.

​Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği 4. sınıf öğrencilerini ağırladı.

Nazife Taşdelen
İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden Prof. Dr. Ünal Alptekin başkanlığındaki 27 öğrenci, 6 öğretim üyesi olmak üzere toplam 33 kişiden oluşan teknik gezi gurubu 8 Mayıs Pazartesi günü Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü Ömer Eşen Eğitim Tesisine yerleşti.
9 Mayıs Salı günü önce Köyceğiz İşletmesi 2015 yılında yanan Döğüşbelen yangın sahası incelendi. Köyceğiz Orman İşletme Şefi M.Ali ŞAHİN yangın sahası hakkında ve yapılan işlemler ile ilgili bilgi sundu. Daha sonra Gökova fidanlığı ziyaret edildi. Fidanlık Müdürü İzzet Bolatkıran ve Fidanlık Şefi Mehtap YİĞİT sırası ile ağaç ıslah çalışmaları, tohum meşcereleri, tohum ve materyal toplama bahçeleri, ağaçtan kozalak toplama ve tohum üretimi, tüpleme harcı hazırlanması, tohumdan ve çelikten, çıplak köklü ve tüplü fidan üretimi, fidan bakımı, aşı çalışmaları, sulama sistemleri, fidanlıklarda kullanılan makine ve ekipmanlar, arazide boylu fidan üretimi, repikaj işlemleri, tohum stoklama v.b. konularda uygulamalı ve görsel bilgiler verdiler.

Fidanlık ziyaretinden sonra Marmaris Orman İşletmesi Beldibi yangın helikopter hareket merkezine gidildi. Marmaris Orman İşletme Şefi Muhammet Ali KELEŞ helikopter ve yangın söndürme çalışmaları ile ilgili bilgiler sundu.

Çarşamba günü Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü Güneydağ Orman İşletme Şefliği Değirmenbaşı Orman Deposunda inceleme yapıldı. İşletme Pazarlama Şube Müdürlüğü Orman Mühendisi Ercan KAYA orman deposunda yapılan işlemlerle ilgili tatbiki bilgiler sundu. Depodaki geziden sonra Güneydağ Orman İşletme Şefliği 257 nolu suni gençleştirme sahasında incelemelerde bulunuldu. İşletme Şefi Yıldırım SÖNMEZ saha hakkında bilgi sunduktan sonra Silvikültür Şube Müdürü Recai Şenel suni gençleştirme çalışmalarında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar hakkında tatbiki bilgiler verdi.

Daha sonra Ömer Eşen Eğitim Tesisi Toplantı Salonunda Muğla Orman Bölge Müdürlüğünü tanıtım filmi gösterildikten sonra Silvikültür Şube Müdürü Recai Şenel Buror Teras ile ilgili sunumunu yaptı.

11 Mayıs 2017 Perşembe günü Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü Beyobası Orman İşletme Şefliğinde orman bakımı ve kızılçam doğal gençleştirme sahalarında incelemeler yapıldı. İşletme Şefi Yusuf ÇELİK bu sahalarla ilgili çalışmalar hakkında bilgi sunduktan sonra Silvikültür Şube Müdürü Recai ŞENEL meşçere bakımı ve gençleştirme çalışmalarında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar hakkında tatbiki olarak bilgiler verdi. Daha sonra Köyceğiz Palmiye Merkezi ve Botanik Bahçesi gezilerek  sahibi  Dr. Ragıp ESENER ‘den bilgiler alındı. Öğleden sonra ise Beyobası Şefliği Kavakarası Mevkiinde sığla ve sığla yağı üretimi ile ilgili İşletme Şefi Yusuf ÇELİK tatbiki olarak bilgiler sundu. İstanbul Orman Fakültesi teknik gezi ekibi Cuma günü bölge müdürlüğünden ayrılarak İstanbul’a döndü.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.