İsmet Köse’den basın açıklaması

Bu haber 05 Ocak 2019 - 0:50 'de eklendi ve 649 kez görüntülendi.

Demokrat Parti Muğla İl Başkanı İsmet Köse, partilerinin kuruluş yıldönümü ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayınladı.

Muhittin Direk

Demokrat Parti Muğla İl Başkanı İsmet Köse, partilerinin kuruluş yıldönümü ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayınladı.

İsmet Köse, 7 Ocak 1946 yılında kurulmasıyla Türkiye’deki 27 yıllık tek parti dönemine son veren Demokrat Parti’nin 73. kuruluş yıldönümü münasebetiyle yayınladığı açıklamasında “Devletin her kademesinde tek bir zihniyetin hakim olduğu, bırakınız devleti, sosyal hayat içinde aynı zihniyette olmayanların cezalandırıldığı, karşıt olanların, iktidara darbe yapmak noktasında “makul” bir şüpheye neden olduğu bir siyasi ortam, bugünü daha anlamlı Köse açıklamasına şöyle devam etti:

73 yıl önce bugün, Türkiye’de ‘tek’in egemenliğine, parti devletine ve zihniyet tekeline karşı Türk siyasi tarihinin en önemli adımı atıldı. Tek bir anlayışın ve bir kişinin egemen olduğu devlet yapısının yerine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş amacına uygun olarak, ‘Milletin egemenliği’ni tesis etmek kararlılığı ve inancı ile yola çıkan Celal Bayar ve arkadaşları, inançlarını Demokrat Parti adı ile siyasal bir akit haline getirdiler. Bu akit, milletle, millete sözü teslim etmek üzere yapılmıştı. Birinin ya da birilerinin millete ‘şef’lik etmesine karşı çıkan, millete ancak milletin egemen olması gerektiği inancı ile yola çıkan Demokrat Parti, kuruluşundan sadece 4 yıl sonra, Türk Siyasi Tarihi’nin ilk serbest seçimlerine, 1924 ve 1930’da iki defa denenen ancak başarılı olunamayan çok partili sistemle girilmesini sağlamıştı. 7 Ocak 1946’da kurulan Demokrat Parti, kuruluşu ile Türkiye’ye “yeni bir rota” çizmek noktasında en ciddi iradeyi ortaya koymuştu.14 Mayıs 1950 seçimleri, elbette yine demokrat aklın çabası ile yasalaşan gizli oy açık tasnif ve yargı denetimi neticesinde, milletin iradesinin şeffaf bir şekilde sandıkta tecelli etmesini sağlamıştı. Bugün 73. Yıldönümünü olarak andığımız Demokrat Parti’nin kuruluş tarihi, gerçekten kutlanası birçok yeniliği ve millet adına ilkleri tesis etmiştir. Kuruluşundan itibaren ‘demokrasi esaslarına en uygun devlet şekli’nin Cumhuriyet olduğuna inanan Demokrat Parti, cumhuriyetin teminatı haline gelmiştir. Milletin muasırlık hedefine uygun olarak “milli menfaate ve insanlık haysiyetine en uygun presip”i demokrasi olarak gören Demokrat kadrolar, 7 Ocak 1946’da Türkiye’nin en mühim sorununun, cumhuriyetin kuruluş esası olan ancak işlemeyen demokrasi olduğu bilinci ile yola çıkmıştır. Bu miras, işine geldiğinde murislerin adını anan, işine geldiğinde ise o murisleri tanımayarak kendi kuruluşunu demokrasi için milat sayan sözde demokratların, 1946’da “tek” ve “tekin iktidarı”na karşı milletin iktidarını savunan Demokratlardan uzak olarak “ben” diyenlerin, adaleti inanç haline getirenlere karşı yalnız ismi adalet olan adaletsizlerin, boynuna geçen ilmeğin parasını ödeyenlere karşı “haramzade” hayatları ve israfları ile milletin boynuna yağlı ilmek geçirenlerin, “Yeter! Söz milletindir” diyenlere karşı milletin sesini kesenlerin saldırısı ile karşı karşıyadır.”

1946’da, millet adına hayallerle yola çıkan Demokratların mirasını, demokrasiye inanarak sahiplenen, adalet diyerek savunan bizler, maalesef bugün geçmişte olduğundan çok daha ciddi sorunlara tanık olmaktayız diyen İsmet Köse, “Her geçen gün artan şekilde sertleşen baskısı ile bugün, bu demokrasi mirasını gasp etmek isteyen, siyasi rant uğruna demokrasi diyen iktidarın uygulamaları, 1946’da Demokrat Parti’nin “yeter” demesine neden olan ortamı aratır bir hal ortaya çıkarmıştır. Devletin her kademesinde tek bir zihniyetin hakim olduğu, bırakınız devleti, sosyal hayat içinde aynı zihniyette olmayanların cezalandırıldığı, karşıt olanların, iktidara darbe yapmak noktasında “makul” bir şüpheye neden olduğu bir siyasi ortam, bugünü daha anlamlı kılmaktadır. 1946’da Demokrat Parti’nin kuruluşundan önceki dönemde, İkinci Dünya Savaşı’nın bitişinde ülkenin doğu vilayetlerinde dışarıdan ortaya çıkan tehdit bugün iktidarın gayreti ile bizzat içeriden yürümektedir. O günün şartlarında üretmeyen çiftçi bugün de aynı haldedir. Türkiye’de iktidar yemekte, millet, iktidarı, iktidarın tayin ettiği “özgür basın” ile izlemektedir. Vel hasılı Türkiye, 1946’da ihtiyaç duyduğundan daha ciddi şekilde demokrasiye ihtiyaç duymakta, demokrasiyi uygulayacak kadroları aramaktadır. İşte bu noktada bugün, 73 yıl sonra Demokrat Parti, her türlü karşıt tertibe rağmen, içeriden ve dışarıdan yapılan her türlü saldırıya rağmen yeniden millete sözü teslim etmek, demokrasiyi yeniden millete hizmetkâr etmek için var olduğunu duyurmaktadır.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle partimizin kuruluşunu bir kez daha kutluyor, “Millet” diyerek hayata veda etmiş Demokrasi Şehitlerimizi saygı ve rahmetle yad ediyorum” diyerek açıklamasını tamamladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.