Işığa 75 gün kaldı

Bu haber 05 Ağustos 2014 - 0:51 'de eklendi ve 873 kez görüntülendi.

isigaaaDalaman-Fethiye arasında ilki 2006 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Göcek Tüneli’nin ikizinde tünel açma çalışmaları 75 gün sonra tamamlanacak.

Haber Merkezi

İlk kez 1965 yılında dönemin Muğlalı Bayındırlık Bakanı Haldun Menteşoğlu tarafından yapımı gündeme gelen, 2005 yılında temeli atılan ve 2006 yılının Temmuz ayında açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan 970 metre uzunluğundaki Göcek Tüneli’nin 868 metre uzunluğundaki ikizi 75 gün sonra ilk ışığı görecek.
Göcek Tüneli’nin temeli, dönemin Turizm Bakanı Erkan Mumcu tarafından Mart 2005’te atıldı. Tek tünelden gidiş ve geliş olarak yapılan tünelin ardından ikinci tüneli birinci tünel gibi yap-işlet-devret modeli yerine devlet kendi imkânları ile yapma kararı aldı. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılan Göcek Tüneli’nin ikizi geçen yıl ağustos ayında başladı. Genişyol-Doğan İş ortaklığı tarafından ihalesi alınan ikinci tünelin alt yüklenicisi EM10 Yapı firması, bir yılda 548 metre uzunluğunda kazı destekleme çalışması yaptı.
Göcek ikiz tünelinde yaklaşık 100 işçi gece gündüz delme çalışmalarını sürdürüyor. Dalaman bölümünde 868 metre uzunluğundaki tünelin 548 metresi tamamlanırken, geri kalan 320’lik kazı destekleme çalışması da 3,5 ay içinde tamamlanacak. 800 iş gününde tamamlanması hedeflenen, 12 metre genişliğinde, 7.40 metre yüksekliğinde yapılacak Göcek İkiz tüneli, Aralık ayının ortalarında tünel açma çalışmaları tamamlanmış olacak. Tünel açma çalışmalarının ardından tünel içinde elektrik, asfalt kaplama ve diğer makyaj çalışmalarına başlanacak.
Göcek Tüneli’nin ikizinin yapım çalışmalarını inceleyen AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk, şöyle konuştu:

“Tünelin ucu 2-2,5 ay içinde görünecek. Hem Göcek, hem de Dalaman tarafından tünel açma çalışmaları devam ediyor. Bu tünellerin 50 yıllık bir mazisi var. Vatandaşlarımız Dalaman-Göcek arası birleşsin diye 50 yıl bekledi. Ak Parti iktidarı döneminde Sayın Başbakanımızın talimatı ile ilk tünel yap-işlet-devret modeli ile yapılarak açılışı Sayın Başbakanımız tarafından 2006 yılında yapıldı. Şimdi de ikinci tünel sadece vatandaşlarımızın daha rahat geçişini sağlamak, ondan da önemlisi ücretsiz geçişini sağlamak için.” İkinci tünel inşaatının başbakanın talimatı ile geçen yıl Ağustos ayında başladığını anlatan Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu tünel sessiz sedasız ilerliyor. İlk tünelin yapımı çok meşakkatli olmuştu. Açıldığında da bölge halkı çok sevinmişti. İkinci tünel, vatandaşımızın ücret ödemeden geçişini sağlaması bizim için manidardır. Çünkü bu tünelin en anmalı olan tarafı ilk tüneli Başbakan olarak açılışını yapan Sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanı adayımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci tünelin açılışını Cumhurbaşkanı sıfatı ile açacak olması. 6 Ağustos tarihinde Sayın Başbakanımızın Muğla mitingi var. Kendisinden bu tünelin açılışını Cumhurbaşkanı olarak açmasını Muğlalılar adına isteyeceğiz.”
25 dakika 1 dakikaya düştü
Yıllardır her hükümet döneminde yapılması için söz verilen fakat bir türlü gerçekleşmeyen Göcek Tüneli’nin ilkinin hizmete girmesi ile birlikte ulaşım 25 dakikadan 45 saniye ile 1 dakika arasına düştü. Yolu 3 bin 800 metreden 970 metreye düşüren, zaman bakımından 33, enerji bakımından dört kat avantaj sağlayan tünelin ikincisinin yapılması ile vatandaşlar sadece Dalaman istikametinden geçişlerde ücret ödeyecek.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 05 Ağustos 2014 / 10:29

Bugün Türkiye’nin geldiği yer,AKaPe’nin özel kasasından çıkarak yapılan işler değildir,özellikle MUĞLA^’mızda yaratılan VERGİLER,KATMA DEĞERLER,hala ortalıkta CAKA satan CHP’li,AKaPe’li vekillerin başarısızlığı olarak TÜRKİYE’mizin TEK “ÜCRETLİ”!!!!!! TÜNELİ olarak,o dönemlerin vekillerinin UTANÇ anıtı olarak karşımızdadır,geçenlerde Trabzon’dan,BATUM’a otobüs ile gittim en az 20 tane GÖCEK tünelinden çok daha uzun ya da kısa tünellerden geçtik HEPSİ ÜCRETSİZ ve Türkiye’de ÜCRETLİ TÜNEL YOK,ben dünyada da görmedim belki vardır,bu utancı biraz azaltacak İKİNCİ tüneli yapımı elbette bizleri MEMNUN etmektedir.
BİZİM FİYAKACI,”DOĞAN GÖRÜNÜMLÜ ŞAHİN” TİPİ SİYASETÇİLERİN,BU TÜNELİN ÜCRETLİ OLMASINA “HİÇBİR TEPKİ VERMEMELERİNE RAĞMEN”!!!!! BEN MEVCUT TÜNELİ KULLANMAYARAK,ÜCRETLİ OLMASINI KENDİMCE !!!! PROTESTO EDİYORUM ve BİLİYORUM,BURASINI ESKİ YOLDAN GEÇERSENİZ 25 DAKİKA DEĞİL 3-4 DAKİKADIR,HA YÜKLÜ KAMYON İLE BELKİ 15-20 DAKİKA SÜRERMİ BİLMİYORUM,

selamlar,