İşçilere destek eylemi « Hamle Gazetesi

İşçilere destek eylemi

Bu haber 19 Aralık 2018 - 0:59 'de eklendi ve 550 kez görüntülendi.

Muğla’nın Menteşe İlçesinde sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını iddia eden işçilerin eylemlerine destekler devam ediyor. 20 Aralık tarihinde Muğla Adliyesinde görülecek dava öncesi DİSK’e bağlı sendika temsilcileri ve Nakliyat İş Sendikası üyeleri işçilere destek olarak Mustafa Muğlalı İş Hanı içerisinde basın açıklaması yaptı.

Muhittin Direk

Muğla’nın Menteşe İlçesinde sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını iddia eden işçilerin eylemlerine destekler devam ediyor. 20 Aralık tarihinde Muğla Adliyesinde görülecek dava öncesi DİSK’e bağlı sendika temsilcileri ve Nakliyat İş Sendikası üyeleri işçilere destek olarak Mustafa Muğlalı İş Hanı içerisinde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında konuşan TÜV Türk Dayanışma Platformu Dönem Başkanı Fatma Yarış, “İşlerinden haksız olarak çıkarılan 18 arkadaşımız 127 gündür haklı mücadelelerini sürdürüyor. Dayanışma ezilenlerin inceliğidir anlayışı ile arkadaşlarımıza sahip çıkmak hem emek örgütlerinin hem de emeği ile geçinen tüm kesimlerin sorumluluğudur. Ekonomik krizin gittikçe derinleştiği işsizlik oranının yüzde 21’lere ulaştığı ülkemizde yıllardır alın teri ile Muğla TÜV Türk istasyonunda çalışan işçilerin atılması ve açlıkla terbiye edilmek istenmesi kabul edilemez. İnsan ve emek işverenlerin kar hırsına kurban edilemeyecek kadar değerlidir. Bu hukuksuzluğu arkadaşlarımız işlerine dönene kadar devam edeceğiz” dedi.

Son olarak konuşan Nakliyat İş Ege Bölge Temsilcisi Zeki Olkan ise, “ Muğla, Kurtuluş Savaşımızın İlk kıvılcımlarının atıldığı Kuvayı Milliye şehirlerimizin olduğu ilerden biridir. Emperyalist çakal sürülerine meydan okumuş bu şehrimizin evlatlarını hiçbir işveren, hiçbir güç, hiçbir baskı, dayatma ve zor teslim alamayacaktır. Nakliyat İş Sendikası, bugüne kadar atılan işçilere sahip çıktı sahip çıkmaya da devam edecektir. Nakliyat-İş Sendikası, İşverenlerin her türlü haksızlıklarına, baskılarına, tehditlerine, dayatmalarına ve hukuksuzluklarına karşı teslim olmadı ve olmayacaktır. Nakliyat-İş Sendikasını teslim almaya kimsenin gücü yetmez. Çünkü Nakliyat-İş Sendikasının tarihi, direnişlerle, işgallerle, grevlerle ve İşçi Sınıfı Mücadelesindeki onurlu duruşuyla yazılmıştır. Ekmek davası dünyanın en haklı ve meşru davasıdır. Muğla Halkı da işçilere yapılan bu haksızlıklar karşısında susmamalı, çocuklarına sahip çıkmalı ve destek olmalıdır. Bu ekmek davası, hak alma mücadelesi, Muğla Halkının ve basın açıklamasına katılan kurumların desteği, işçilerin mücadelesi ve Sendikamızın öncülüğünde er ya da geç başarıya ulaşacaktır. İşverene de çağrımız, işçilerin anayasal haklarına, örgütlenme ve toplu sözleşme hakkına saygı göstermeli ve atılan işçileri biran evvel işbaşı yapmalıdır. İşten atılan işçi arkadaşlarımız, işlerine tekrar dönmeleri için kışın soğuğuna, yağmuruna, çamuruna yani bütün olumsuz hava koşullarına, işverenin sendika düşmanlığına, her türlü kanunsuzluklarına rağmen inançla, inatla ve kararlıca 127 gündür işyeri önünde direniyor. Diğer taraftan da hukuki süreç devam ediyor. Bu hukuki sürecin en önemli davası İşçi arkadaşlarımızın işe geri dönmeleri için açılan işe iade davasıdır. Bu davanın ilk duruşması Perşembe günü saat 9,00’da Muğla Adliyesinde görülecektir. Buradan demokratik Kitle örgütlerini ve Muğla Halkını 20 Aralık’taki Mahkemeye bekliyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.