İşçiler santrallere barikat kuruyor

Bu haber 18 Ağustos 2014 - 0:56 'de eklendi ve 645 kez görüntülendi.

iscilerbarikattMuğla’daki termik santraller ve kömür ocaklarının özelleştirme ihalesinin ardından işçiler işvereni santrale sokmamak için barikat kurmaya hazırlanıyor.
Haber Merkezi
Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından ihalesi yapılan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile kömür ocaklarında çalışan işçilerin bağlı bulunduğu sendikalar işvereni işyerlerine sokmayacaklarını açıkladılar.
Tes-İş ve Maden İş Sendikası üyeleri Yatağan Termik Santrali önünde toplanarak izlenecek yol hakkında açıklama yaptılar. Maden İş sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Yatağan Termik Santrali İhalesi, Başbakan’ın başkanlığını yaptığı Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından onaylanmış ve 16 Ağustos 2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanmıştır. Resmi gazetede yayınlanan tebliğe göre Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının aslında seçimden önce yani Başbakan’ın Muğla’ya gelmesinden bir gün sonra 7 Ağustos 2014 tarihinde onaylandığını ancak Resmi Gazetede 16 Ağustos 2014’de tebliğ edildiğini görmekteyiz. Özelleştirmeye karşı mücadelemiz aynı zamanda bir hak hukuk ve demokrasi mücadelesidir. İktidarın kararını değiştirmek için demokratik ve meşru yollardan hemen hemen tüm mücadele yöntemlerini kullandık. Ancak siyasi iktidar satışta kararlı, biz de sattırmamaya kararlıyız. Resmi gazetede yayınlanmış olması santralin devri anlamına gelmiyor. Bu şekilde işçinin moralini bozup yılgınlığa sebep olabileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bizler de direnmesek yok olacağımızı biliyoruz. Bu kurumların yok olacağını biliyoruz. 2000 yılındaki deneyimimiz ile alıcı firmaları işyerlerine sokmamakta işçinin kararı artarak devam ediyor. Evladımız gibi büyüttüğümüz işyerlerimizi teslim etmemede kararlıyız” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.