İşçiler iş güvenliği konusunda yarıştı

Bu haber 17 Mayıs 2014 - 0:18 'de eklendi ve 1.206 kez görüntülendi.

isicileryarisMuğla’da A Artı Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) tarafından Aydem Elektrik Dağıtım A.Ş ve Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. çalışanlarına yönelik bilgi yarışması düzenlendi. A ARTI OSGB kurucusu Aslanoğlu, “Soma’da görüldüğü gibi o, bu eksik desek te, Türkiye de en büyük eksiklik iş güvenliği kültürüdür” dedi.

Cem Durna

Muğla’nın Menteşe İlçesinde OSGB tarafından Aydem Elektrik Dağıtım A.Ş ve Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. çalışanlarına yönelik bilgi yarışması düzenlendi.

İlçeler de bulunan Aydem Elektrik Dağıtım Şirketi’nde görevli işçiler, 3’er kişilik gruplardan oluşan 21 kişi iş sağlığı ve güvenliği konusunda yarıştılar. Öğretmenevinde gerçekleşen bilgi yarışmasında işçilere, toplamda 20 soru soruldu. Yarışma boyunca doğru cevabı vermek isteyen işçilerin yaşadığı zor anlar dikkat çekti.

İş güvenliği kültürünün arttırılması gerektiğini söyleyen A ARTI OSGB Kurucusu Şenol Aslanoğlu, iş güvenliği sadece iş yerlerinde değil evlerde de, bu güvenliğin alınması gerektiğini söyledi.

1 yılı aşkın süredir işçilere eğitim verdikleri belirten Aslanoğlu, “Soma’da görüldüğü gibi o, bu eksik desek de, Türkiye de en büyük eksiklik iş güvenliği kültürüdür. Bizim iş güvenliği kültürümüz yok. Biz bugün Soma’da bulunmayan oksijen tüplerini, acil müdahale alanlarını tartışıyoruz ama çoğumuz kendi evimizdeki acil durumda ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yani toplumsallığın bütün katmanlarında kültürü yaygınlaştırmamız gerekiyor” dedi.

Değişik etkinlikler yaparak iş sağlığı ve güvenliği konusunda empati yapmayı öğrettiklerini belirten Aslanoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hiçbir iş, iş güvenliği tedbiri alınmayacak kadar acil değildir. Hedefimiz, yüz yüze iletişim. İş sağlığı ve güvenliği konusu, ciddiye alınması gerekiyor. Bu sektör,  yasa ve mevzuatlara uygun hareket edilmesi önem arz ediyor.”

İzmir, Manisa, Denizli, Aydın ve Muğla’da yapılan yarışmaların ardından birinci olan ekipler bölge birinciliği için 19 Haziran’da İzmir’de yarışacaklar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.