İşçiler haklarını aramaya devam ediyor

Bu haber 04 Eylül 2018 - 1:10 'de eklendi ve 453 kez görüntülendi.

TUV-Türk Muğla Araç Muayene İstasyonu çalışanı 12 işçinin sendikalı oldukları iddiası ile işten çıkarılmalarının ardından işçiler Menteşe ilçesi Sınırsızlık meydanında basın açıklaması yaptılar

Muhittin Direk

TUV-Türk Muğla Araç Muayene İstasyonu çalışanı 12 işçinin sendikalı oldukları iddiası ile işten çıkarılmalarının ardından işçiler Menteşe ilçesi Sınırsızlık meydanında basın açıklaması yaptılar

CHP Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin, Burak Erbay, Suat Özcan, Maden İş sendikası Başkanı Osman İlhan, TES-İş sendika başkanı Fatih Erçelik ve birçok sendikalar destek için Sınırsızlık meydanında TUV-TURK Muğla Araç Muayesnesi İstasyonu çalışanlarına destek verdi.

İşçilerin işten çıkarılmasını protesto eden Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, “Bizler burada ekmek kavgasında mücadelemizi devam ettiriyoruz. Bugün burada bir adaletsizliği haksızlığı, ekrem düşmanlığını, sendika düşmanlığını protesto etmek ve işçi kardeşlerimizin anayasal hakkını savunmak için toplandık. 12 işçi arkadaşımız sendikal haklarını kullandıkları için işten çıkarıldı. Bu arkadaşların tehditle e devlet şifreleri istenildi. Arkadaşlarımız şifrelerini vermedi. Bu arkadaşlarımıza yazılı belge imzalatmak istediler. Arkadaşlarımız anayasal haklarına, ekmelerine sahip çıktıları için işten çıkarıldılar. İşveren işçiyi işten çıkardığı zaman yazılı olarak gerekçeyi belirtmek zorunda. Burası dağ başı değil” dedi.

TUV-Türk Muğla Araç Muayene İstasyonu çalışanı 12 işçinin sendikalı oldukları iddiası ile işten çıkarılmalarının ardından işçilerin Sınırsızlık meydanındaki basın açıklamasında konuşan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Sendika üyeliği anayasal haktır. Tüv-Türk işverenini işçilerin anayasal haklarına saygı göstermeli. Bir ülke düşünün ki anayasasında sendikaya üye olmak bir hak olarak yazılı olsun. Sendikalaşma çalışanlara tanınmış temel hak ve özgürlüklerden biri olsun. Bir ülke düşünün ki anayasası ‘hiç kimse sendika üyeliğinden ayrılmaya zorlanamaz’ desin. Bir ülke düşünün ki iş kanunu sendikal nedenli işten çıkarmayı yasaklasın. Bir ülke düşünün ki örgütlenme hakkının korunmasıyla ilgili İLO(Uluslararası Çalışma Örgütü) sözleşmesini onaylamış olsun. Bir ülke düşünün ki ülkenin başbakanı, Uluslararası Çalışma Örgütü ILO(Uluslararası Çalışma Örgütü)’nun Avrupa bölge toplantısında, ILO kürsüsünden işçilere çağrı yapsın ve güvence versin. İşçilere ve sendikalara “İş güvencesini, örgütlenme hakkını önemsiyoruz. Sendikalaşmak ve örgütlenmekten korkmayın” desin. Bu manzara yeni değil, yıllardır yaşanıyor. Yüzlerce işyerinde binlerce işçi sendikalaştıkları için işten atıldı ve atılmaya devam ediyor. Muğla’daki TÜVTÜRK araç muayene istasyonundaki işçi kardeşlerimiz de sendikalı oldukları için anayasal haklarını kullandıkları için işten atıldılar. TÜVTÜRK işverenini işçilerin anayasal haklarına saygı göstermeye davet ediyoruz. Sendikalı işyerlerinde işçiler güvenceli çalışma koşullarına kavuşurlar. Bu da iş barışı ve verimini artırır. Huzurlu bir çalışma ortamı oluşur ve bu durum işveren açısından da işçi açısından da pozitif katkı sağlar. Sendikalaşma hakkının bu kadar pervasızca ihlal edildiği ülkemizde Çalışma bakanını iki defa aradım fakat kendileri bize dönmedi. Biz nemi diyecektik sendikalı oldukları için işten atılan Muğla TÜVTÜRK işyeri ve diğer işyerlerindeki işçilere ziyaret etmesini ve işçilere ‘’derdiniz nedir.’’? diye sormasını istiyoruz. Sendikalaşan işçileri sokağa atamazsınız, hukuku çiğneyemezsiniz’’ demesini istiyoruz. 2017 Ekim ayı İLO (Uluslararası Çalışma Örgütü) toplantısındaki konuşmasında dönemin başbakanı Binali Yıldırım ‘’sendikalaşmaktan korkmayın’’ diyordu. Şu anda Meclis başkanı olan Binali Yıldırım’a bir çağrıda bulunuyoruz. Samimi ise gereğini yapsın” diye konuştu. Açıklamanın ardından eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.