İşçiler haklarını aramaya devam ediyor

Bu haber 07 Aralık 2018 - 23:34 'de eklendi ve 245 kez görüntülendi.

 

TÜV-Türk Muğla Araç Muayene İstasyonu çalışanı 12 işçinin sendikalı oldukları iddiası ile işten çıkarılmalarının ardından haklarını arayan işçilerin, işe dönmek için açtıkları hukuk mücadelesinde ilk dava 20 Aralık tarihinde başlıyor.

Metin Karakoç

TÜV-Türk Muğla Araç Muayene İstasyonu çalışanı 12 işçinin sendikalı oldukları iddiası ile işten çıkarılmalarının ardından haklarını arayan işçilerin, işe dönmek için açtıkları hukuk mücadelesinde ilk dava 20 Aralık tarihinde başlıyor.

20 Aralık tarihinde görülecek ilk davada Muğla halkından destek bekleyen işçiler konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yayımladılar.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bizler, alın teriyle yıllardır Muğla Tüv-Türk Taşıt Muayene İstasyonunda çalışan işçileriz. Yıllardır çalıştığımız işyerimizde insan onuruna yakışan çalışma koşulları, ücret ve iş güvencesi talebi ile sendikaya üye olduk. Sendikamız iş yerinde çoğunluğu sağladıktan sonra işveren tarafından, silahlı tehdit ve baskıyla sendikadan istifa etmeye zorlandık. İşverene sendikalı olmanın Anayasa tarafından güvence altına alınmış yasal bir hak olduğunu belirterek, sendikadan istifa etmeyeceğimizi söylememiz üzerine, yıllarca emek verdiğimiz işimizden tazminatlarımız dahi ödenmeden sebepsiz yere atılmış bulunmaktayız. Anayasamızın 51. maddesi ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 17.

maddesine göre isteyen her işçi sendikaya üye olabilmekte, 4857 nolu İş Kanununun 18.

maddesine göre ise sendikalı olmak işten atılmaya sebep değildir. Bu kanunlara dayanarak işverene karşı bir dava açmış bulunmaktayız. 13 Ağustos 2018 tarihinden itibaren işyerimizin önünde, sendikal haklarımızla beraber işimize geri dönmek için direniyoruz. Ekonomik krizin yaşanıldığı bugünlerde biz direnişçi işçiler hem krizle hem de işsizlikle mücadele ediyoruz. Bizler Muğla Tüv-Türk işçileri ve Muğla Tüv-Türk İşçileri Dayanışma Platformu olarak anayasa ve yasaların uygulamaya sokulmasını, oluşan bu haksız durumun sorumluları hakkında derhal işlem yapılmasını talep ediyoruz. Tüm Halkımızı; Muğla Tüv-Türk önünde işimize geri dönmek amacıyla başlattığımız, haklı ve meşru direnişimizi ziyaret ederek gücümüze güç katacağınız inancıyla, imza kampanyamıza ve açmış olduğumuz davanın 20 Aralık 2018 tarihinde görülecek ilk duruşmasına destek olmaya çağırıyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.