İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek

Bu haber 28 Nisan 2014 - 19:54 'de eklendi ve 789 kez görüntülendi.

perincek15616565165“1915 olayları hukuken soykırım tanımına girmiyor”

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Muğla’da partisinin İl Başkanlığı’nda yaptığı açıklamada Ermeni Soykırımı iddialarının Türkiye bölmek amacıyla yeniden gündeme getirildiğini söyledi.

İlkay Yıldız

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Muğla’da partisinin İl Başkanlığı’na gerçekleştirdiği ziyarette son gündeme yeniden getirilen Ermeni Soykırımı iddiaları ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Perinçek, yeniden gündeme getirilen soykırım iddialarının Türkiye’yi bölmek için gündeme getirildiğini söyledi.

Hukuki olarak 1915 olaylarının soykırım tanımına girmediğini kaydeden Perinçek, “Ermeni Soykırımı’nı bir insanlık meselesi olmadığını bugün nesnel olarak Türkiye’yi bölme projesinin bir teması olduğunu bizzat bir Ermeni lideri yurttaşımız, bir Türkiye severi, bir yurt severi olarak belirtti. Ermeni Soykırımı iddiaları Türkiye için çok önemli bir konu. 1915’te yaşanan olaylar soykırım tanımına girmiyor. Soykırım bir hukuki tanım her kırım, her katliam, her çarpışma, her öldürülme soykırım değildir. Hukukta bu tanım 1948 Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ile belirlenmiştir.  Bu olaylar oraya girmiyor. Bizzat Avrupa’nın en yüksek mahkemesi bütün Avrupa ülkeleri için bağlayıcı bir karar verdi. Bu karar da Ermeni Soykırımı yoktur kararıdır. Kimse gelip sizi suçlayamaz 1915 olayları hukuken soykırım tanımına girmiyor” dedi.

Perinçek açıklamanın ardından Yatağan İlçesi’ne geçerek burada özelleştirmeye karşı mücadele veren termik santrali işçilerinin kurduğu ‘Direniş Çadırı’nı ziyaret etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.