İran-Irak savaşında Türkiye’nin kurtardığı Japon konuştu

Bu haber 04 Ekim 2018 - 23:42 'de eklendi ve 751 kez görüntülendi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Türk-Japon Dostluğu Dünya Barışına Çağrı Konserine 1985 yılında İran-Irak savaşında Türkiye’nin uçak göndererek Irak’tan kurtardığı Japon Numata Unichi de katıldı.

Haber Merkezi

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Türk-Japon dostluk konseri Menteşe ilçesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi ve Bodrum Özel Marmara Koleji Salonu’nda iki gün sahnelendi.
Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası 50 kişilik bir kadro ile Muğla Güzel Sanatlar Lisesi 32 kişilik bir kadro ile konserde yer aldı. Konserde Japon Şefin Kii No Kuni Senfonik Suiti 1.Bölüm Kılpayı Tahran’dan Kaçış ve 2. Bölüm Ertuğrul Firkateyninin Yolculuğu seslendirildi.
1985 yılı İran-Irak Savaşı sırasında ölümle burun buruna kalan 215 Japon’un Türkiye tarafından kurtarılmasının hikayesini anlatan konserin ilk bölümünde uçakta bulunan yolculardan Japon Numata Unichi konserde duygularını anlatan mektubu okudu. Sözlerine Türkçe ‘iyi akşamlar’ diye başlayan Numata Unichi, “Bu mektubu şükran duygularımı ifade etmek için yazdım. Benimle beraber kurtulan diğer arkadaşlar adına kalbimin en derinliklerinden teşekkürlerimi sunmak istiyorum. 1985 yılında Türkiye bir uçak göndererek bizleri kurtardı. Peki bunu neden yaptı. Doğrusunu söylemek gerekirse o zaman hiçbir fikrim yoktu. Daha sonra öğrendim ki 1890 yılında bir Türk gemisi Japonya’da batmış, 500’den fazla denizci hayatını kaybetmişti. Japon köylüler kendi hayatlarını hiçe sayarak 69 denizciyi kurtarmıştı. Bu hikaye ağızdan ağza yayıldı ve Türkler bunu hiç unutmadı. Ben de yapılan iyilikleri hiç unutmayacağım” dedi.
Bu etkinlik için Japonya’dan gelen Numata Unichi, konser sonunda verdiği röportajında, “1985’in Mart ayıydı. İran-Irak savaşında Saddam Hüseyin hava sahasını kapatacağını söyleyip havadaki her uçağın düşürüleceğini söylüyordu. Bizler de Tahran’da yaşayan yabancılar olarak bir an önce kaçmak istiyorduk. Saddam 48 saat mühlet verdi. Havaalanına doluşmuştuk ama bilet bulamıyorduk. Ve sonra 19 Mart’ta Türk Hava Yolları’nın bir uçak göndereceği haberini aldık. Sonuçta THY geldi ve bizi o savaş ortamından kurtardı. O uçağı kullanan rahmetli kaptan pilot Orhan Suyolcu ve hostesler Manolya Komutan ve Ayşe Özalp’e hayatımı borçluyum. Kendilerine ve Türk milletine nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum” diye konuştu.
Konserin Bodrum ayağına 2013 yılında vefat eden kaptan pilot Orhan Suyolcu’nun eşi Helga Suyolcu ve oğlu Attila Suyolcu da katıldı. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.