İpekböceği üreticilerine dut fidanı

Bu haber 09 Şubat 2013 - 9:12 'de eklendi ve 1.282 kez görüntülendi.

dutagaci12356Muğla’da tütüne alternatif ürünler arasında üretimi başlayan İpekböceği üreticilerine üretimin artması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından dut fidanı dağıtımı yapılıyor.
Haber Merkezi
Muğla’da son yıllarda önemli gelir kapısı haline gelen ipekböceği yetiştiriciliğinin geliştirilmesine ve üretimin arttırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından ipekböceği yetiştiricilerinin bulunduğu ilçe ve köylerde üreticilerin ürünlerini arttırması için dut fidanı dağıtımı yapılıyor.
Köyceğiz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2008 yılında başlatılan İpekböceği yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması projesi kapsamında çalışmalara devam ediliyor. Türkiye İpekböceği üretiminde önemli bir seviyeye gelen Köyceğiz’de, 2008 yılında başlanan üretim, 2012 yılında 6 bin kg’a ulaştı. Bu maksatla 2013 yılında istenen üretim miktarına ulaşmak amacıyla, İpekböceği için gerekli olan dut yaprağının temini için 5 bin 500 adet dut fidanı Kozabirlik’ten temin edilerek ücretsiz olarak çiftçilere dağıtıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.