Instagram’da Fotoğraf Yarışması

Bu haber 24 Nisan 2017 - 1:42 'de eklendi ve 1.115 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Instagram‘da Muğla’nın tanıtımı amaçlı Fotoğraf Yarışması

İl Kültür Turizm Müdürlüğü düzenlemiş.

15 Nisan’da başlamış.15 Eylül de sona erecekmiş.

İl Müdürü Veli Çelik’in verdiği bilgiye göre, ister yerli ister yabancı turist olun, Muğla tatilinizde çekeceğiniz Muğla fotoğraflarını Instagram‘da paylaşıyorsunuz.

En çok beğeni alan fotoğraf sahipleri parasız tatille ödüllendiriliyor.

Yaratıcı, özgün bir yarışma olmuş…

xx        xx        xx

Hafta sonunda da Ören’de Su Altı Federasyonu tarafından düzenlenen Zıpkınla Balık Avı Şampiyonası vardı.

Milas Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ev sahipliğinde Cumartesi, Pazar iki gün süren yarışmada Türkiye’nin zıpkınla balık avlama branşında Milli Takımı’nın oluşturulması amaçlanmış.

Etkinlik öncesi açıklamada bulunan Milas Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mustafa Ali Ünlüsoy, “Su Altı Federasyonu yetkilileri ile birlikte Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Serkan Öcalmaz’ın talimatıyla uzun bir süreden bu yana sürdürdüğümüz görüşmelerin ardından Şampiyonanın bir ayağını Ören Mahallemizde yapılmasına karar verildi. Yapılacak olan etkinlik hem ilimizin hem de ilçemizin tanıtılması amacıyla önemli.” demiş.

Bizce de önemli…

Peki Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sadece Milli Takım seçmeleri için değilde “ulusal” ve “uluslar arası” kategorilerde halka, yerli ve yabancı turiste açık zıpkınla balık avı yarışmaları düzenleyemez mi?

xx        xx        xx

Bunlar güzel, önemli, yaratıcı etkinlikler…

Bu hafta sonu da Dalyan’da Ortaca Belediyesi ve Ege Yolcu Dergisi işbirliğinde düzenlenen “1. Bahar Şenliği” var.

28-29-30 Nisan tarihlerinde üç gün sürecek olan “1.Bahar Şenliği” etkinliğinde, Türkiye çapında motosiklet sürücüleri Dalyan’da bir araya geliyor.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik etkinlikle ilgili şu bilgileri vermiş:

İlçemizde yedi yıl önce oluşturulan Ege Yolcu Motosiklet Grubunca bize önerilen Bahar Şenliği etkinliğini olumlu bularak; birlikte bir organizasyon yapma kararı aldık. Bunu da 30 Nisan Pazar günü ikincisini düzenlediğimiz ‘Dalyan Açık Su Yüzme Yarışması’ ile bütünleştirdik.

Türkiye’nin birçok yerinden buraya gelecek olan motorsikletçi kardeşlerimiz bölgemizin birer gönüllü turizm elçileridir. Çünkü onlar Ortaca’ya gelirken Gökova’yı, Köyceğiz’i, Göcek’i, Dalaman’ı da gezecekler.

Bu etkinlikte dünyaca ünlü Ortacalı gitarist Timuçin Şahin, Kızılderili davulcu Sean Rickman, Afrikalı basçı Kai Eckhardt hem motorcu hem yüzücü misafirlerimizle birlikte halkımıza bir caz konseri verecek.

xx        xx        xx

Timuçin Şahin Ortaca’nın eski Belediye Başkanlarından rahmetli Kemal Şahin’in oğludur.

Timuçin Şahin Avrupa ve Amerika’da konserler veren genç bir caz sanatçısı.

Ortaca için bir şans…

Balıkesir’de yapılan “Zeytinli Rock Festivali” her sene Rock’un ustalarını, gençlerini ve meraklılarını, sevenlerini bir araya getiriyor.

Balıkesir’in Edremit ilçesi Zeytinli plajında Ağustos’ta 5 gün süren bu festivali 100 bin kişinin izlediğini düşünebiliyor musunuz?

Evet izliyor… Hem de “deniz, kum, güneş ve %100 rock müzik” sloganı ile…

İztuzu Kumsalı’nda da izlenebilir… Hem de “deniz, kum, güneş ve %100 Caz” sloganı ile…

Timuçin Şahin danışmanlığında bir organizasyonla Carettalar yumurtlamadan önce cazın ustaları, gençleri, sevenleri İztuzu Kumsalı’nda buluşturulabilir…

Zamanla uluslar arası bir etkinlik haline de getirilebilir…

xx        xx        xx

Turizm sezonunun başladığı şu günlerde bir güzel, yaratıcı haberde Marmaris’ten geldi.

İtalya’nın dünyaca tanınmış kozmetik markası Tiziana Terenzi’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve parfümörü Paolo Terenzi, Marmaris Belediyesinin davetlisi olarak gelmiş.

Terenzi, Günnücek Ormanı’nı gezmiş, Marmaris Milli Park yetkililerinden sığla ağaçları hakkında bilgi almış.

Paolo Terenzi ve ekibi, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ı da makamında ziyaret etmiş.

Başkan Acar burada yaptığı açıklamada, bölgeye özgü sığla ağacı yağından parfüm ürettiğini duydukları İtalyan kozmetik devinin yetkililerini, tanışmak ve iş birliği yapmak amacıyla Marmaris’e davet ettiklerini söylemiş.

Amaçlarının sığla ağacını yerinde göstermek olduğunu dile getiren Acar, “Öğrendik ki kendisi zaten Marmaris’e gelen, mavi yolculuklara çıkan birisiymiş. Bizzat gördüğü sığla ağacından parfüm üretimini başlatmış. Çok mutlu olduk. Kendisine otellerde kullanılmak üzere, Marmaris’e özgü parfüm, sabun veya şampuan geliştirmesini teklif ettik. Terenzi bunu düşüneceğini ve konuyu ekibiyle paylaşacağını söyledi.” demiş.

Paolo Terenzi de gazetecilere Marmaris’te çok iyi karşılandığını ve güzel projelere imza atmaya hazırlandığını dile getirmiş. İlçedeki yetkililerin sığla ağacına sahip çıkmasının çok önemli olduğunu ifade eden Terenzi, “Bu ağacın nasıl korunduğunu tüm dünyaya anlatacağım.” diye kaydetmiş.

Ali Acar’ı kutlamak lazım…

xx        xx        xx

Hem Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’i, hem de Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ı kutluyorum.

Aslında bir ay kadar önce Bodrum’dan yola çıkardığı “Bodrum Tanıtım Tırı” ile il il Bodrum’un tanıtımını yaptıran Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u da kutlamalıyız.

Acaba diyorum o “Bodrum Tanıtım TırıAvrupa ülkelerine çıkarılamaz mı?

Çıkarılabilir.

Hatta birer tır da Fethiye’den, Marmaris’ten, Dalaman Çukuru’ndan çıkarılabilir.

Neden olmasın?

xx        xx        xx

Ben İl Kültür Turizm Müdürü Veli Çelik’i de kutluyorum.

Instagram‘da Muğla’nın tanıtımı amaçlı Fotoğraf Yarışması ile ilgili “Bakanlığımızın Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmaları var. Biz de il olarak gerek bölgemiz kültüründeki gastronomi konusunda bakirkoy arac kiralama yazdığımız kitaplarla, gerek ilimizin dünya turizmine armağan ettiği Mavi Yolculuk kitapları ile katkı sunuyoruz. Bu defa da teknolojiyi kullanarak ilimizi tanıtmayı amaçladık.” demiş.

Açıklamasında, “Bundaki amacımız ilimize gelen yabancı misafirlerimize ve yerli misafirlerimize ilimizin beğendikleri bir köşesinin fotoğrafını Instagram’da paylaşmaları ve beğeni almaları.” diyen İl Müdürü Çelik şöyle devam etmiş:

En çok beğeni alan kişileri yine bakirkoy klima servisi ilimizde birinciye 7 gün, ikinciye 5 gün, üçüncüye 3 gün tatille ödüllendiriyoruz. Bunları yapabilmeleri için önce ‘Muğlaturizm’e girerek orayı takip edip, üye olmalılar. Sonra da #enjoymuğla veya #holidayinmuğla sitelerine girerek resimlerini paylaşabilirler. 15 Nisan’da başlayan bu yarışmayı Eylül’ün 15’inde değerlendireceğiz. Buradan bir takım veriler de elde etmeyi planladık. Bu verilere göre, ilimizin bakirkoy evden eve nakliyat hangi güzel köşeleri en çok kişi tarafından paylaşılmış, değerlendirilmiş, öğrenmiş olacağız. Tarihe mi ilgi duymuşlar, kültüre mi ilgi duymuşlar, gastronomiye mi, denize, kuma mı ilgi duymuşlar bizim elimizde istatistiki veriler olacak

xx        xx        xx

Evet biliyoruz bir iki yıldır turizmin tadı yok…

Yetkililerimiz ne derlerse desinler keyifli bir sezon olmayacak.

Ancak görüyorsunuz güzel, yaratıcı şeyler oluyor.

Böyle devam ederse ne gibi ilginçliklerle, yaratıcılıklarla karşılaşacağız tahmin edemiyorum.

Geçenlerde Başbakanlıkça Körfez Ülkelerinden gelen Arap dünyasının sosyal medya fenomenleri Muğla’da ağırlandı. Bakarsınız Avrupa’nın sosyal medya fenomenlerini de ağırlarız…

Kim bilir Büyükşehir Belediyesi de “foto safariler” düzenler… 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.