İnsanlar Yaşlılıktan Ölsün…

Bu haber 31 Aralık 2016 - 0:02 'de eklendi ve 1.010 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Geçen sene yeni yıl ile ilgili yazımı yeni yılın ilk gününde, 01.01.2016 da “Noel ve Mevlid Kandili” başlığı ile kaleme almışım.

Seneye yılın ilk günü, 01.01.2017 Pazar gününe denk geliyor. Gazetemiz o gün çıkmıyor. Ben de yeni yıl yazımı bugün için kaleme aldım. Bugün 31 Aralık 2016 Cumartesi… Eski yılın son günü…

Bu gece yeni yıla “Merhaba” diyeceğiz.

2017 gerçekten yeni yıl olacak mı? 2016’yı gerçekten eskittik mi?

Yoksa biz mi eskidik?

Ama ben kendi adıma söyleyeyim;

Bu sene, bu gece 2017’nin gelişini değil, 2016’nın gidişini kutlayacağım. Bu yıl her şeyin b*kunu çıkarttık ya…

 

xx           xx           xx

Yeni yıla Olağanüstü Hal ile giriyoruz.

Şu anda bu satırları okurken “Muğla’da olağanüstü hal var mıydı?” diye soranlar olduğunun farkındayım.

Evet bütün yurtta ve Muğla’da da Olağanüstü Hal var. Valimizde “Olağanüstü al Valisi”… Ama biz Muğlalılar şanslı insanlarız.

Vali Amir Çiçek FETÖ mücadelesini kararlılık içinde sürdürürken, Olağanüstü Hal’i bizlere hissettirmedi…

Ben Vali Çiçek’e Muğlalılar adına teşekkür ediyorum. Başarılı çalışmalarının yeni yılda da devam etmesini diliyorum.

Senelerce Hamle okurları tarafından Muğla’da yılın en iyileri seçilirdi. Kimler ödül almadı ki… Başbakan Binali YıldırımUlaştırma Bakanı” olarak ödül almıştı. Hamle’nin “Yılın EN’leri2017’de olur mu bilmiyorum, bu sene olsaydı Vali Amir Çiçek kesinlikle “Yılın Valisi” seçilirdi…

 

xx           xx           xx

Eğer 2016’da “Yılın EN’leri” belirlenmiş olsaydı başta Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz olmak üzere İl Jandarma Alay Komutanı Albay Yavuz Özfidan ve İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya da devam eden başarılı FETÖ soruşturmasıyla ve alanlarında “yılın en iyileri” seçilirlerdi.

Ben duymadım, nedense hiç kimse konuya şu açıdan bakmadı.

Ya İl Jandarma Alay Komutanı Albay Yavuz Özfidan FETÖ mensubu olsaydı? Olduğunu ve 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı oteli kuşattığını düşünebiliyor musunuz?

Bugün yeni yıla karanlıklar içinde giriyor olabilirdik… Eyyamcılık yapmayan kahramanlarımız her türlü takdiri, taltifi hak ediyor…

Ben “Yılın EN’leri” belirlenmiş ve seçilmişler gibi kendilerini tebrik ediyorum…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürü Nazif Ekici’yi de kutluyorum.

Çünkü O da başta Çandır’da başlattığı “organik tarım” uygulamaları olmak üzere Muğla Tarımı ve Hayvancılığı üzerine çalışmalarıyla alanında müdürler içinde “Yılın En Başarılısı” seçilebilirdi…

 

xx           xx           xx

Meslek Odaları arasında da Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) veya MUTSO Başkanı Bülent KarakuşYılın En İyisi” gösterilebilirdi.

MUTSO bu sene güzel bir şey yaptı. Muğla’ya ait ürünler; Muğla Saraylısı, Muğla Beyazı Mermeri, Muğla Köftesi, Muğla Tarhanası, Dalyan Narı, Ortaca Limonu, Datça Nurlu Bademi, Ula Sarımsağı, Gökova Susamı, Kavaklıdere Cevizi için Türk Patent Enstitüsüne 28 Ocak tarihi itibariyle coğrafi işaret başvurusu yaptı. MUTSO bu gecikmiş çalışmasının arkasını getirir inşallah. Daha Muğla Kebabımız, Ekmek Dökmemiz, Döşümüz, Büryanımız, Kapamamız var…

Tıp Fakültesi ve Hastanesi yer seçimi tartışmalarının yaşandığı günlerde Karadağ için “Orman’dan Tahsis” yok sanılıyordu. Eğer Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar o tahsis belgesini bulup gelmemiş olsaydı, Morfoloji ve Hastane için hala temel atılmasını bekliyor olabilirdik.

Ayrıca yılın son günlerinde Vali Amir Çiçek’in kolaylaştırıcılığında Rektör Harmandar’ın girişimleri ile TEKNOPARK’ın kuruluşunun gerçekleştiğini de unutmayalım.

Yılın AkademisyeniRektör Harmandar’a da teşekkür ediyoruz…

 

xx           xx           xx

Yılın EN’leri” seçmeleri yapılmış olsaydı muhtemelen ERMAŞ Mermercilik veya “Yılın İşadamı” olarak Ermaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan Yılın EN’leri arasında yerini alırdı.

Muğla’nın madenlerinden Kuvars’ı kompoze plaka ve levhaya dönüştürecek olan tesisi daha uygun koşullarda Çine’de OSB’de kurabilecekken yine “Muğla sevdası” ağır bastı ve Bayır’da kuruyor. İnşaatı Ahmet Karaosmanoğlu tarafından yürütülen ve toplam proje bedeli 100 milyon lira olan tesis ilk etapta 120, projenin tamamlanmasının ardından yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlayacak.

Muğla adına Mustafa Ercan’a da teşekkür ediyoruz…

 

xx           xx           xx

Yazımın başında “Bu sene, bu gece 2017’nin gelişini değil, 2016’nın gidişini kutlayacağım. Bu yıl her şeyin b*kunu çıkarttık ya…” dedim.

Türkiye’de her şeyin b*oku FETÖ ile çıktı. Kan ve gözyaşıyla özdeş bir yılın son günündeyiz.

Ancak yine de, bitiyor olmasının heyecanı yerine yeni gelenin başkaca neler getireceği konusundaki tedirginlik ağır basıyor.

2016 cinsel istismarın, kadın ve çocuk cinayetlerinin sıradanlaştığı, patlama ve ölümlerin günlük hayatın bir parçası halini aldığı, en vahşi katliamlar dışında kalan şiddet türlerinin ise bırakın medyayı toplum gündeminde bile yer bul(a)madığı bir travma haline dönüşmeye başladığı bir yıl oldu.

2017, 2016 gibi olmasın. Çok yorulduk…

 

xx           xx           xx

2016 yılına “Merhaba” dediğim yılın ilk günü 01.01.2016 tarihli yazıma “Noel ve Mevlid Kandili” başlığı atmışım. “Bugün yeni yılın ilk günü… Şu anda siz benim yeni yılda ilk yazımı okurken pek çok insanda dün gecenin yorgunluğu ve uykusuzluğu yüzünden hala uykuda…” diyerek şöyle devam etmişim:

Yeni yıla dün gece askerimiz, polisimiz canı pahasına teröristle barikatlarda mücadele; kimileri hapishanelerde esaretten kurtuluş, sevdiklerine kavuşma, kimileri hastanelerde hastalıklarından kurtulma şifa, sağlık bulma umudu içinde girerken; kimileri borçtan dertten, kiradan kurtulma, kimiler iş bulma, kimileri işinde yükselme, kimileri evlenme, kimileri okulunu bitirme, kimileri de hedefledikleri okula girme umudu içinde yeni yıla girdi…

Velhasıl herkes kendi meşrebince, kendi cüzdan gücünce eğlenerek yeni yıla ‘merhaba’ dedi.

Ama kimileri de yeni yıl kutlamalarını ‘gavur işi’ nitelendirip, kutlayanlara öfke içinde erkenden uykuya dalarak kendini yeni yılda buldu…

Değişen bir şey yok… Gazetemiz yarın çıksaydı, yazımın ilk satırları böyle olurdu…

 

xx           xx           xx

O yazımı şöyle sürdürmüşüm:

Her sene olduğu gibi bu senede yeni yıla tartışma içinde girdik. Bazı çevrelerce yeni yıl kutlamaları bu senede ‘Noel kutlaması’, kutlayanlarda ‘gavur’ ilan edildi.

Ben de kutlamadım… ‘Noel’ olduğuna inandığım için değil, ‘deliye her gün bayram’ diyenlerden olduğum ve koşullarımın yeni yıl kutlamasına uygun olmadığından kutlayamadım…

Ben de Muğla sokaklarında yürüdüğüm gün kutlayacağım…

Bir de Hz. İsa’nın 1 Ocak’ta doğduğuna inananlara inat kutlayacağım. Hristiyan alemi (Ermeniler hariç) Noel’i, yani Hz. İsa’nın doğumunu kutlayalı bir hafta (25 Aralık) oldu.

Noel her yıl 25 Aralık tarihinde Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan Bayramıdır. O alemde ‘Doğuş Bayramı’, ‘Kutsal Doğuş’ veya ‘Milat Yortusu’ olarak da bilinir. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri mensupları da Jülyen Takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar.

Yani Hristiyanlar 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece Hz. İsa’nın doğumunu kutlamazlar!

 

xx           xx           xx

Geçen yılbaşı kırıklarım nedeniyle hastane yatağındaydım. Şükürler olsun bu gece evimdeyim. Çocukluğumdaki gibi kestane patlatıp, tombala oynayacağım.

Dileğim insanlıktan yana olacak: barış, özgürlük, kardeşlikÇocuklar ölmesinİnsanlar yaşlılıktan ölsün2017Yenikapı Ruhu”nun yeniden yakalanıp, toplumsal barışın egemen olduğu, kan ve gözyaşına “yeter” diyebildiğimiz bir yıl olsun…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nilgün Çelebi 01 Ocak 2017 / 10:37

Sayın Özgür
Sizin ve şahsınızda Hamle çalışanlarının yeni yılını sağlık, huzur, barış dilekleriyle kutlarım. MUTSO’nun patent kurumuna coğrafi işaret için başvurduğu ürünler arasında Muğla Tarhanası’nın bulunmasına özellikle çok memnun oldum. Bu listede ilaveten Muğla Simiti ve Muğla Keşkeki’ni de görmek isterdim. Sağlıcakla kalınız.

Müşteba KARAMANOĞLU 01 Ocak 2017 / 20:31

Eski bir Muğla deyimi perşembenin gelişi çarşambadan belli olur derlerdi ..
eğer çarşamba hareketli olursa perşembe güzel iyi canlı alışveriş olur ..bir zamanda bir belirtme tanımlama hareket canlılık belirtisi her şekilde her konuda ..
SANKİ 01*01*2017 GELİŞİ 31*12*2016 ,dan belli idi cumartesi gece yarısna doğru tedirgin ve stresli bekleyişim devam eti .01;15 gibi uyumuşum sabah uyanınca malum üzüntü ve acı olay duyumu .
70 li yıllar ve önceside anarşi olayları oluyordu fakat teknolojı geç dönemi olduğundan büyük bir olay dahi günler hatta haftalar sonra duyulduğu oluyordu .şimdilerde her şey canlı yayında saniyesinde duyuluyor .
Makalenizin son paragrafında kopyalıyorum ; Dileğim insanlıktan yana olacak: barış, özgürlük, kardeşlik… Çocuklar ölmesin… İnsanlar yaşlılıktan ölsün… 2017 “Yenikapı Ruhu”nun yeniden yakalanıp, toplumsal barışın egemen olduğu, kan ve gözyaşına “yeter” diyebildiğimiz bir yıl olsun… maalesef dileğiniz kötü acı olaylara takıldı ..umudumuz karardı bilinçli ve hesaplı terör mekanizması çalışmaya devam etti .
soayal yaşamda bu tramvalara şizofren ve paranoyak hareketler eklenir herkes korku endişe şüphe içinde olur .terörün amacı ve psıkolojık savaşı soğuk çatışmasıda bunu ister .
UMUTSUZLUĞA KAPILIYOR İNSAN İYİ GÜZEL DÜŞÜNCELERİNİ BİR TARAFA BIRAKIP GÜNÜN STRES SIKINTI GİRDABINA GİRİYOR ..
Umudumuzu yitirmeden güvensizliğimiz bırakmadan yaşam mücadelesine devam edeceğiz ..
Marka patent isim coğrafi işaretler hediyelik eşya olarak markamızın amplemimizin ismimizin olduğu bir ürün varmı bilmiyorum ..bir Muğla,ya gelen misafir eş dost tanıdık arkadaşlarına götürebileceği isim marka olmuş gıda veya benzeri ne götürür .Saraylı tatlımızı Muğla bal ,ını saymazsak ne götürebilir anı hatıra hediyelik eşya olarak . BİNLERCE TON MERMER KALINTISI KIRIK PARÇASI MOLOZ VEYA HURDA OLARAK ATILMAKTA ..MERMER HEDİYELİK EŞYA ÜRETİMİ YOK HAMMDDESİ BEDAVA OLACAK BİR ÇALIŞMADA ÜRÜN ÜRETİMİ YAPAMIYORUZ .ÖRNEK . KÜL TABLASI BİBLO FİGÜRLÜ HAYVAN OBJELERİ MAKETLERİ YAPILABİLİR .. ( Balık ,fil ,ördek balına hediyelik biblolar ) Ürün tanırtım marka olabilir fakat sürekli imalat ve satış yapılan hiç bir gıda ürünümüz marketlerde şarküterilerde avm lerde satıldığını görmedim ..
İnşallah 2017 yılında daha güzel ticari tanıtım ve geliştirmede önemli yıl olur .2017 yılının Yeni yılınız kutlu olsun mutlu yıllar Yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar sağlık mutluluk başarılar dilerim her şey istediğiniz gibi olsun iyi güzel sağlıklı yıllara iyilikler güzellikler sağlıklar huzurlar getirmesi dileklerimle saygıyla hürmetle minnetle şükranla selamlarım ..