İnsani değerler içinde olmalı

Bu haber 29 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 748 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Gelişen teknolojinin de etkisiyle toplumsal yaşamın vazgeçilmez aktörleri vardır. Bunlar nedir derseniz? Kitle iletişim araçlarıdır. Bu çağın özelliği diye düşünüyorum. Hiç etkileşimde olmayan bireyler kitle iletişim araçları ile paylaşım içine giriyorlar. İnternette en büyük bilgi paylaşın araçlarından birisi. Bireyler üzerinde de etkisinin baskın olarak devam edeceği aşikar.

XX          XX          XX
Şimdilerde toplumsal olarak en fazla kullandığımız kitle iletişim cihazlarından birisi de televizyondur. Sabahları uyanınca hemen şartlı refleks olarak açarlar ve sesini yaşadıkları mekanda duymak isterler, bağımlılık gelişmiş gibi. Ama benim için öyle değil. Bu konuda seçiciyim, bazen de stres atmak için çok geyikten şeyleri seyrettiğim oluyor. Her şeyi öz disiplinle yapmak güç olabiliyor ve sende ipin ucunu bırakıyorsun gidiyor. Arada bu boş vermişliklerde gerekli diye düşünüyorum. Yaşamı da arada basitleştirip yaşamak gerekli. Televizyon denince de babamın haberkolik halleri aklıma geliyor ve bana tebessüm ettiriyor. Bazen bende bir haberkolik olmuşum gibi sadece haberlerden haberler geçiyorum. Babam ise bizi bıktırırdı, bir kanalın haberi bitince diğer kanala geçerdi ve annemle de en çok bu konuda tartışırlardı. Bende sabahları erken kalkıp mutlaka sabah haberlerini seyrediyorum, tabiki de  bu arada da keyifle kahvaltımı yaparım..

XX          XX          XX
Teknolojik gelişmeler sayesinde global dünyadan anında haber alıyoruz. Yani, televizyon dünyada olup bitenleri bize en kolay yoldan haber verebilen, diğer insanlarla düşüncelerimizde benzerlik veya farklılık olup olmadığını sınayabileceğimiz, bütün bunların yanı sıra insanlarla ortak konular üzerine konuşmamızı sağlayan (diziler, maçlar, haberler) ve bu anlamda insanı sosyalleştiren bir iletişim aracıdır. İş yerlerinin klasik muhabbeti dizilerin konuşulması. İstemeden bu muhabbetleri duyuyorsunuz.

XX          XX          XX
Kitle iletişim araçlarındaki ortak nokta, toplumdaki insanların düşüncelerini etkileyecek, belli bir senteze kavuşturmak ve ortak bir davranış biçimi kazandırmaktır. Bu bağlamda,toplumun kendi yapısal farklılıkları ve davranışsal değişkenler, kitle iletişim araçlarının etkilerinin de farklı düzeylerde olmasına neden olur. Bizlere çarpıyor ve etkide yaratıyorlar. Hatta verilmek istenen  mesajları da beynimize yüklüyorlar. Sana bir şekilde dikte ediyorlar. Arada, derede derken kanıksıyorsun bir çok şeyi. Kişilere özümsetilmesi sinsice oluyor. Bazen bir marka tutkunu bazen de bağımlı kitleler yaratılıyor. Bazen tek tip değer yargıları geliştirmelerine neden oluyor.

XX          XX          XX
Bu aralar benimde zevkle seyrettiğim ‘benim annen doktor’ reklamı muhteşemdi, tek kelime ile bayıldım. Kim bilir? Bu reklamda geçen kadın modeli ben miyim diye düşündüm. Hem doktor, hem aşçı, hem işci, hem temizlikçi, hem ütücü, hem öğrenci (kamu yönetimi son sınıf öğrencisi), hem müdür, hem yazmak için çabalayan (Hamle), hem kursiyer (kadının insan hakları eğitim programı öğrencisi), yabancı dilini geliştirmek için kurslar, hem makale yapmak için çabalayan… Eğitimcilik… falan falan gidiyor.. İçimden ben neymişim ya demek geldi .. Enerjim hiç bitmesin. Üretmek ve rol model olmak için çabalayayım..
Tüm bunları keyifle ve yüksek enerji ile yapıyorum. Bana da mutluluk ve haz veriyor.. En yüce verdiği duyguda sanırım maneviyattır. Yaşamdaki duruşuma kattığı etkidir diye düşünüyorum.. Bu tempo ve üretkenlik hiç bitsin istemiyorum, üretmek ve çalışmak lazım. Kendi dünyamızı zenginleştirelim diye düşünüyorum…
Kitle iletişim araçları bazen sorumsuzca yapılan eylemlerle bizlere de hüzün yüklüyor. Bu aralarda özellikle Münevver Karabulut haberi, insanı değerlerden yoksun bir şekilde işleniyor. Kafası kesilen, çöpe atılan, kesik baş cinayeti gibi insanı utanca boğacak şekilde tekrar tekrar, insani değerlerden yoksunca sunuluyor. Bu TV kanalları, bu vahşeti nasıl yapar diye düşündürüyor. Kızlarını haince kaybeden aile, bir de sonrasında etik dışı yapılan haberlerle örseleniyor. Her şey insanı değerler içinde yapılmalıdır.

XX          XX          XX
Özetlersek, toplumsal yaşantı içerisinde gelişen kitle iletişimi bir çok yönden fonksiyonel olarak kullanılmaktadır. Kamuoyu oluşturmada, toplumsal eğitim ve öğretime kadar uzanan bir yelpazede bulunmaktadır. Kitle iletişim araçların içinde İnternettin ve TV birey üzerinde en etkili olduğu, özellikle günümüzde modern toplum yapılarının temel bilgi edinme araçlarıdır. Kitle iletişim araçlarının etkisi ve bu etkiye karşı birey ve toplumsal tepki dikkat çekicidir. Kitle iletişim araçlarını bireysel ve toplumsal gelişmeleri sağlayan en önemli kitle ulaşım aracı olarak görelim ve topluma hizmet noktasında kullanalım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.