İnsan Olmak « Hamle Gazetesi

İnsan Olmak

Bu haber 21 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 2.029 kez görüntülendi.
Hafize Nizamoğlu Acarhafize@muglahamle.com.tr

Aile içi şiddetin nedeni ‘iletişimsizlik’
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Aile içi şiddet’ semineri geçtiğimiz hafta yapıldı. Her ne kadar şiddetin nedeni iletişimsizlik ise de, seminere katılımın bir hayli fazla olması, özünde iletişime açık bir toplum olduğumuzun kanıtıdır. Katılımcıların çoğunluğunun bayanlardan oluşması da dikkatimi çekmedi değil!
Eğitim Uzmanı Salih Özgür “Oturduğumuz binanın üst katlarına ya da karşı binaya hırsız girse duyarlılık gösterip müdahale ederiz. Fakat şiddet içerikli bir gürültü duysak aile içi işlere karışmak olmaz deyip karışmayız” diyor.
Çok doğru söylüyor. İşte burada devreye iletişimsizliğin yanında duyarsızlık da giriyor değil mi?
Şiddet aile içinden ibaret değil.
Biz kuru gürültü severiz. Şiddet içerikli bir olaya şahit olursak perde arasından izleriz. ‘Maazallah üstümüze kalır’ deriz.
Kadın ya da erkek herkes şiddete maruz kalabilir. Bu aile içi olmak zorunda değil! Öyle ki kurumlar da kuruluşlar da aile gibidir. Bu kurumların başındakiler de iletişime açık aile babası gibi olmalıdır. Aksi halde ayrılık kaçınılmazdır. Bunun birçok örneğini görmüşüzdür. Karar mercii insanların duyarsızlığını, boş vermişliğini, peşkeş çekişlerini görüp önce hukuka emanet etmiş, sonra da halk diliyle, beş yıllık suç işleme hakkını öğrenince Allah’a havale etmişizdir.
***
Bir duyarsızlık örneği daha
Bu hafta, kitap haline getirilen Gökova Deniz Dibi Kirlilik Envanteri dikkat çekti. İçerikte deniz altı kirliliğinin nedenleri çözüm önerileriyle sunulmuş. Kitapta anlatılan deniz dibi kirliliği gerçekten kanıt niteliğinde. Denizden çıkarılan materyaller utanç verici. Çözüm önerilerini reel buldum. Ancak bir madde dışında. O da koyların ücretlendirilmesi.
‘Parasıyla değil mi’ zihniyeti engellenebilirse, koyların ücretlendirilmesi de evet yarar sağlayabilir. Bkz: Akbük Koyu.
***
Muğla’da ilginç gelişmeler oluyor. Geçtiğimiz gün “Eski Garaj Alanı Halkındır Platformu” CHP Menteşe Belediye Başkan Aday Adaylarını ziyaret ederek eski garaj alanı ile ilgili aday adaylarının görüşlerini almış. Aday adaylarının eski garaj alanı ile ilgili projeleri güzel bir mesaj veriyordu;
Önceliğin Muğla olduğu mesajı
Aday adaylarından Mehmet Altınay, Mustafa Şahin ve Orhan Çakır; eski garaj alanının meydan olarak düzenlenmesi gerektiğini savunurken, Veli Bütün; bu alanda bir Anıt Park yapılmasını öngörüyormüş.
Sonunda parti merkezli değil de insan merkezli düşünmeye başlamış olmak Muğla adına son derece umut verici. Umarım bütün partilerin aday adayları bu konuda hem fikir olurlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.