İngiliz turist ATV motorla uçurumdan uçtu

Bu haber 03 Mayıs 2015 - 20:48 'de eklendi ve 696 kez görüntülendi.

ingilizturist16165615Aşırı kan kaybından kalbi duran turist, kurtarılınca ilk olarak oğlunu sordu.

Haber Merkezi

Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne tatile gelen İngiliz turist, ATV motorla 50 metrelik uçuruma yuvarlandı. Kayalıkların arasında sıkışan turist, kalp masajıyla hayata döndürüldü.
Edinilen bilgiye göre, 8 yıldan bu yana tatil için Fethiye’ye gelen İngiliz uyruklu Careth Soden (52), oğlu Scott Thomson Soden ile birlikte bir şirketten 2 ayrı ATV motor kiralayıp gezintiye çıktı. Babadağ ve bölgede gezinti yapan Careth Soden kullandığı 35 CYY 66 plakalı ATV, Boncuklu mevkiinde virajı alamayınca 50 metre yükseklikten sarp ve dik kayalıklardan denize uçtu. Motor denize çakılırken; sürücüsü 15 metre yüksekte iki kaya arasına sıkışıp kaldı. Kazayı gören piknikçiler, polis ve itfaiyeden yardım istedi. İngiliz turist için Muğla Büyükşehir Belediyesi, AKUT ve UMKE ile polis ekipleri seferber oldu. Ağır yaralı turisti kurtarmak için 2 saat zamana karşı mücadele veren ekipler, Soden’i sedyeye bağlayarak güçlükle yola çıkardı.
Ağır yaralı olarak kayalıklardan kurtarılan Careth Soden, yola çıktığında ekiplere ilk olarak oğlunu sordu. Oğlunu görmek isteyen Soden, oğlu Scott Thomson Soden ile AKUT telsiziyle görüştürüldü. Oğluyla görüşünce rahatlayan baba, ambulansa alınacağı sırada aşırı kan kaybı nedeniyle kalbi durdu. Defalarca yapılan kalp masajıyla hayata döndürülen Soden, ambulansla Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesine kaldırıldı. Vücudunda kırıklar bulunan İngiliz turistin hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi.
Babasının hızlı olmamasına rağmen virajı alamayıp denize doğru uçtuğunu söyleyen Scott Thomson Soden, “8 yıldan bu yana Fethiye’ye tatile geliyoruz. Bir haftadır tatildeyiz. Çok üzgünüm” diye konuştu.
Kaza nedeniyle Oyuktepe karayolu yaklaşık 2 saat boyunca trafiğe kapandı. Polis ve jandarma kaza yerine gelen meraklı vatandaşları uzaklaştırmakta güçlük yaşadı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba KARAMANOĞLU 03 Mayıs 2015 / 22:50

Geçmiş olsun İnşallah yaralı İngiliz turist Careth Soden ( 52 ) sağlığına kavuşur .Oğlu Scott Thomson iyileşir eski sağlıklarına kavuşurlar .
ATV , ler süratlı süratli olduğu kadarda Süspansiyon ve diğer vasıtalar gibi güvenli değil ,,
Aynı kaza türlerinden Bodrum türizm sektörlerşndede yaşandı bazı teknık hatalar ,viraj süspansiyon ayarları caster camber ön düzen ayarlrı çok hassas devrilmeye takla atmaya yoldan çıkmaya hazır namzet adaylar ..
* * * * *
Teknık donanım ve imalat fizik yapısı oalarak çok deneyimli ve bilgili sürücü olması gerekir
teknık bakım ve servisleri devamlı yapılmalı ..
Amarsitörlerin ve ön düzen hataları sürat ile birleşince her zaman kaza yapmaya hazırlar ..
KM.Hız ayak veya el gaz pedalları çok fazla gaz yemeyecek duruma getirilmeli .yani şöyle ne kadar son gaz verirlerse versinler 70 km hız sürat gidiyorsa bunu gaz pedal ve hız kontrolü olarak örnek ..40 km .hız dan yukarı çıkmayacak ..
Kontrolu zor olan ATV. LER çok süratli kullanılırsa tehlike her zaman var ..
Gaz pedalları tam gaz yapmaya elverişsiz hale getirilmeli hız yapma engeli makıne ayarları ile getirilmeli….Hız yapmamalı …