İngiliz aileden örnek davranış

Bu haber 21 Nisan 2014 - 20:38 'de eklendi ve 814 kez görüntülendi.

ingilizorganbagisi65166516156165Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde yaklaşık 10 yıldan bu yana yaşayan ve tedavi gördüğü Muğla Özel Yücelen Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen 61 yaşındaki Stephen Cecil Boulton’un organları ailesi tarafından bağışlandı. Ailenin organ nakline onay vermesi ile beyin ölümü gerçekleşen Stephen Cecil Boulton’un yüzü dahil olmak üzere diğer organları uygun alıcının tespit edilmesinin ardından nakil işlemleri gerçekleşecek. Stephan Cecil Boulton’un alınacak yüzü uygun alıcının bulunması durumunda Türkiye’nin sekizinci yüz nakli operasyonu gerçekleştirilmiş olacak.
Kadir Tamer
Muğla’da beyin ölümü gerçekleşen 61 yaşındaki İngiliz vatandaşı Stephan Cecil Boulton’un yüzü dahil tüm organları ailesi tarafından bağışlandı.
Edinilen bilgiye göre 61 yaşındaki İngiliz vatandaşı Stephan Cecil Boulton eşi Paula Boulton ile 10 yıl önce Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’ne yerleşti. 3 yıldan bu yana beyi tümörü nedeni ile tedavi gören Stephan Cecil Boulton, geçtiğimiz hafta içinde birden rahatsızlandı. Durumu ağırlaşan Stephan Cecil Boulton, ambulans ile Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde bulunan Muğla Özel Yücelen Hastanesi’ne getirildi. Hastanede yapılan ilk kontrollerde Boulton’un kalbinin durduğu tespit edildi. Doktorların müdahalesi ile Boulton’ın duran kalbi yeniden çalıştırıldı. Durumu ağır olan Boulton, yoğun bakım ünitesine alınarak tedavisine burada devam edildi.
5 günlük yaşam mücadelesini kaybetti
Muğla Özel Yücelen Hastanesi’nde beş günden bu yana yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam eden Boulton’un dün öğle saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Hastane yetkilileri beyin ölümünü gerçekleştiğini ailesine bildirerek Stephen Cecil Boulton’un organlarını bağışlama teklifinde bulundu. Bir süre bu teklifi değerlendiren aile üyeleri Stephen Cecil Boulton’un organlarını bağışlamaya karar verdi. Aile üyeleri Stephen Cecil Boulton’un yüzü ile birlikte kalbini, böbreklerini, göz kornealarını ve karaciğerini, kullanılması durumunda pankreas ve ince bağırsağını bağışlama kararını hastane yetkililerine bildirdiler.
Bu karar üzerine harekete geçen hastane yetkilileri uygun alıcıların bulunması için harekete geçti. Yapılan çalışmalar çerçevesinde gazetemiz baskıya girdiği sırada uygun organların kime nakledileceğinin belirlenmesi için başlatılan çalışmalar devam ediyordu. Yapılan araştırmalar çerçevesinde Stephan Cecil Boulton’un alınacak yüzü uygun alıcının bulunması durumunda Türkiye’nin sekizinci yüz nakli operasyonu gerçekleştirilmiş olacak.
Aileye minnettarız
Muğla Özel Yücelen Hastanesi Başhekimi Sumur Gazezoğlu, yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalarının öğle saatlerinde beyin ölümünün gerçekleştiğini belirterek, “Ailesiyle yaptığımız görüşmelerde organ naklini kabul ettiler. İzmir Bölge Koordinasyon Merkeziyle irtibata geçerek tüm organların alınabileceğini söyledik. Biraz önce aile, hastanın yüzünün de alınabileceğini söyledi. Bu konuda Antalya ile de bağlantıya geçtik. Gece saatlerinde organlarının alınmasını bekliyoruz” dedi.
Ailenin tüm organları bağışlamasının çok onurlu bir davranış olduğuna işaret eden Gazezoğlu, “Kendilerine müteşekkiriz. Organ bekleyen hastalarımız için çok büyük umut oldu. Boulton’un yüzü ile kalbi, böbrekleri, karaciğeri, korneaları, belki pankreas ve ince bağırsağı alınacak. Bunun kararını de gelecek ekip verecek. En az 7-8 hastaya bu organlar umut olacak. Bu nedenle çok mutluyuz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
MÜŞTEBA KARAMANOĞLU. 23 Nisan 2014 / 15:07

Canlıya yenıden can vermek, uzuvlarınnıı bağışlayıp vefattan sonra organ ihtiyacı olanlara bağışlayıp başka bedende can olmak. Bende organ, larımı bağışladım tümünü. vefattan onra koeneaları dahıl tüm organlarımı bağışladım. Tabı Müşteba bununla yetinmezdi tıp fak:ANATOLOJI bölümüne vucut kadavrayı vefatından sonra fak:tıp öğrencileine derslere tanıklık edecek görevi yaşam boyunca olan öğrenme ve öğretme derslerıne vefatından sonra beş yıl daha yaşayacak .sonra ebedi istihgaratına özlüce mezarlığında ulu çam ağaçlarının yanında devam edecek ee.. bu kişi Müşteba biraz düşünmek gerek .sağ olasın Stephan organlarını bağışlayıp ihtiyacı olanlara destek oldun yaşayacaksın başka bedende can olacaksın. umarım yüz naklı ihtiyacı olalnada yüz hüçre ve derilerinide kullanırlar dahada anlamlı yaşarsın tekrar bu dünyada teşekkürler Stephan sonsuza dek yaşayacaksın anılarak…ÖZÜR DİLERİM .ANATOMI YERINE ANATOLOJI KULLANMISİM ..