İnceleme yaptıkları kanyonda kayboldular

Bu haber 25 Nisan 2013 - 21:22 'de eklendi ve 1.433 kez görüntülendi.

fethiyekanyonBudur Valiliği’nin milli park kurmak için Fethiye-Burdur sınırındaki Karanlıkiçi Kanyonu’na inceleme yapmak üzere gönderdiği 2 kişilik ekip kanyonda kayboldu. Kanyonda kaybolan iki kişi, jandarma ve AKUT’un 8 saatlik çalışması sonucu bulundu.
Haber Merkezi
Edinilen bilgilere göre; Burdur Valiliği 10 kilometre uzunluğundaki Karanlıkiçi Kanyonu’nda milli park oluşturmak için Afet Acil Durumu Yönetimi Başkanlığı’nda görevli Jeoloji Yüksek Mühendisi Tamer Kurtman (54) ile teknisyen Mustafa Başkaya’yı (34) inceleme yapmak için görevlendirdi. İki görevli dün saat 11.00 sıralarında Abdullah Yurtseven’den bilgi aldıktan sonra Burdur’un Altınyayla ilçesinde başlayan Karanlıkiçi Kanyonu Ballık Mevkiside incelemeye başladı. AFAD görevlileri akşam saatlerine kadar dönmeyince ve cep telefonlarına da ulaşılamayınca; birlikte geldikleri şoför Celal Yılmaz, Fethiye Kemer Jandarma Karakolu’nu arayarak yardım istedi. Jandarma Altınyayla Dirmil jandarma komutanlığını da harekete geçirirken Fethiye AKUT’tan destek istendi. Kemer Beldesi Ören Köyünde çıkışı bulunan karanlık içi kanyonu önünde bir araya gelen ekipler kanyon içersinde yapacakları arama kurtarma çalışması planlamasının ardından AKUT, jandarma çalışması planlamasının ardından AKUT, jandarma ve 112 Acil Ambulans ekibinden 13 kişi gece saat 02.00’den itibaren çalışmaya başladı.
AFAD görevlilerinden Mustafa Başkaya rahatsızlanınca rehber yardım getirmek için kanyonun çıkışına doğru gitti. Bu sırada iki AFAD görevlisini kanyona götüren rehberde
yardım istemek için çıkınca arama kurtarma çalışmasına katılacak olan ekipler rehber Abdullah Yurtseven ile birlikte kanyona giriş yaptılar.
Ekipler sabaha karşı Tamer Kurtman ile Mustafa Başkaya ‘ya ulaştılar. Sağlık görevlileri Mustafa Başkaya’ya ulaştıklarında tokluk şekerinin 412 olduğunu tespit ettiler. İlk müdahalesi yapılan Mustafa Başkaya ve Tamer Kurtman ekipler ile birlikte bugün gündüz saat 11.00 ıralarında çıktılar. Tam bir gün boyunca kanyonda kalan AFAD görevlilerinden Mustafa Başkaya “yürüyecek halim kalmamıştı. Fedakarca çalışıp bizi bulanlara teşekkür ederiz“ dedi.
Jeoloji Yüksek Mühendisi Tamer Kurtman’da, “Muğla valiliği tarafından kanyonda milli park oluşturmak için inceleme araştırma yapmak için görevlendirildik. Arkadaşımız rahatsızlanınca yardım bekledik” diye konuştu.
AKUT Fethiye Operasyon Sorumlusu Ersin Gür ise, şunları söyledi: “Kayıp kişilerin olduğunu Jandarma bildirince harekete geçtik. Vatandaş hasta vaziyetteydi”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.