İNANÇ VE AZMİN ZAFERİ

Bu haber 29 Ocak 2013 - 22:14 'de eklendi ve 1.112 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

1974 yılından başlamak üzere 3 dönem Muğla Belediye Başkanlığını üstlenen Erman Şahin’in kent adına işe nereden başladığı ve süreç içerisinde üstesinden geldiği işlerin bir bölümünü önceki yazılarımda belirttim.
Düğerek’in Muğla’nın Mahallesi haline getirilmesiyle işe başlayan Şahin, bugün üzerinde bazı kesimlerin spekülasyon yaptığı 6 mahalleden oluşan Kızıldağ yöresinin SİT kapsamına alınmasını sağlayarak ilk önemli adımı atıyor.
Akabinde şehir adına her geçen gün sorun olmaya başlayan susuzluğun giderilmesi için Bahçeyaka’da açılan bir kuyudan su teminiyle devam ediyor.
Muğla adına önemi tartışılmayacak kadar elzem 2 girişimden sonra bu defa, dünya harikası Karabağlar Yaylasını el atıyor.
Burasının Doğal Sit Kapsamına alınması yanında, doğayı tahrip etmeyecek ölçüde ana güzergâhlar ve kesiklerin daha bir kullanışlı hale gelmesini sağlıyor.
***
Muğla Belediye Başkanı Erman Şahin’in aynı süre içerisinde dikkat çeken bir girişimi, Uğur Mumcu Bulvarının sağı ve soluna diktirdiği “zeytin ağaçları” olmasına karşın, istenilen sonuç alındımı?
Zira, kendisinden sonra başkanlığı üstlenen Orhan Çakır ve Op.Dr. Osman Gürün, zeytinlerin korunması adına duyarlılık gösterip göstermedikleri, ne yazık ki tartışılıyor.
Başkan Şahin’in aynı süreç içerisinde el attığı konulardan biri evlerin “bodrum katları” olmuştur.
Muğla’da gecekondulaşmanın olmaması için yoğun çaba gösterirken onun dayanağı, evlerin bodrum katlarının kullanılmasına imkan tanımasıdır.
Her ne kadar bazı kesimler tarafından tepki görse de, bu konuda geri adım atmıyor.
***
Erman Şahin’in belediye başkanlığının belirli bir döneminde en fazla zorlandığı hususlardan biri “ekmek meselesi” olmuştur.
BELEDİYE BAŞKANI kitabında uzun uzun açıkladığı gibi fırıncıların zam talebi ve ekmekteki kepek oranı konusunda ortak bir yol bulunamaması, zorlandığı konulardan biridir.
Aynı süreçte mesele fırınların mühürlenmesine kadar varıyor. Hal böyle olunca başkan Çine ve Aydın ilinden ekmek getirmek zorunda kalıyor.
Başkanın zorlandığı konu diyorum. Zira ekmek meselesi sıradan bir olay değildi. Hele insanımızın en fazla ihtiyaç duyduğu gıda maddelerinin başında olunca.
Zaten belediyenin ekmek fabrikası açması, bu tür bir sıkıntıdan doğan zaruret olarak görülüyor.
Bu sırada başkanı oldukça duygulandıran, tüm fırıncıların boykot ettiği süreçte Osman Köse’nin fırınını açık tutması olmuştur.
***
Belediye Başkanlığını sıkıntıya düşüren bir başka olayın “Yalabık Parkı” olduğu görülüyor.
Bizatihi Erman Şahin’in açıklamasına göre, Yalabık Parkı dahil daha birçok yerlerden alınan kira çok ucuzdu.
Burası her ne kadar o süreçte Muğla halkının önemli dinlenme merkezlerinden olsa da, kiranın sudan ucuz olması Mustafa Yalabık ile belediyenin arasının açılmasına neden oluyor.
İş mahkemeye intikal edince Yalabık, parkı işletmekten geri çekiliyor.
Bu noktada başkan açıkça söylemese de, meselenin bu hale gelmesinden oldukça üzülmüş.
Nasıl üzülmesin, bir zamanlar oturacak yer bulunamayan Yalabık Parkı gittikçe önemini yetirmişti.
Başkan Şahin’in üzülmekten öte kahrolduğu bir başka olay Kocahan ve Yağcılar Hanının bugün yerinde yeller esmesi olmuştur.
Belli ki çoğu Muğla’lı gibi onunda yüreği yanmıştı.
***
Aynı süre içerisinde onun yoğun çaba gösterdiği gelişmelerden biri, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı İşletmecilik Yüksek Okulunun Muğla’da eğitim ve öğretime başlamasıydı.
Bu tür eğitim kurumlarının gelişmesi noktasında Belediye Başkanlığına önemli göreler düştüğü için, belediye olarak elimizden gelen hiçbir şeyi esirgemedik diyen başkan, belli ki zamanla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitenin konuşlanmasıyla daha bir gurur duymaktadır.
Onu eğitim adına bu denli mutlu kılan, üniversitenin kurulmasında bizatihi kendi imzasının olmasıdır.
Neticede 1960-1980 döneminde bütünüyle Muğla’yı ele alan Erman Şahin, BELEDİYE BAŞKANI kitabında meseleyi gözler önüne sererken, belli ki bir belgesel ortaya koşmuş.
Hele 1980 sonrasından günümüze gelişmeleri konu alan yeni kitabı piyasaya çıktığında, bu durum daha bariz ortaya çıkacaktır.
Tamam da bunca süre başkanlık yapan Şahin’in hataları olmamış mıdır?
Yanı sıra bazılarına göre, burnundan kıl aldırmaz yaradılışta yaklaşımları.
Bunu da bir başka yazımda kaleme alacağım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.