İMKB okulu da kaçak!

Bu haber 22 Eylül 2010 - 0:00 'de eklendi ve 952 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürceİki gündür bu köşede, Muğlalı mimarlardan Ömer Kavas’ın 8 yıl önce Muğla’nın Düğerek Mahallesi’nde inşa edilen 24 derslikli Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu için yaptığı projenin kendisinden izin alınmadan başka okul yapımlarında kullanıldığı ve izinsiz kullanılan projede yine izinsiz tadilatlar yapıldığı öne sürülerek  “fikri haklarına tecavüz edildiği” gerekçesiyle açılan davaları konu ettik.
Bu gün bu köşede Muğla Üniversitesi’nde Ekim ayının üçüncü haftası yapılacak olan Rektörlük Seçimini ele alacaktık.
Ancak Mili Eğitim ile ilgili yeni istihbaratlar gelince, Muğla Üniversitesi Rektörlük Seçimini yarına bıraktım.
 
xx      xx      xx
Dünkü yazımı şöyle noktalamıştım:
“Mimar Kavas, yasal hakkını, emeğinin karşılığını arıyor, emeğine saygı gösterilmesinin peşinde koşuyor…
Mimar Ömer Kavas’a, Muğla Milli Eğitimi, ‘Arkadaş senin projeni filanca okulda da kullanacağız.’ dese ne olurdu?.. Belki yeni bir ücret talep etmeden ‘Olur’ diyebilirdi. Belki de ‘sembolik bir ücret’ talep ederdi, orasını bilemiyoruz.
Böyle bir yaklaşım gösterilmediği için Mimar Kavas, dava üstüne dava açıyor. Mimar Kavas davayı kazanınca, talep ettiği parayı tahsil ediyor!
Ama ‘Muğla Milli Eğitim Müdürü’ değil, ‘Muğla Milli Eğitimi’ ödeme yapıyor. Yani kamu ödemede bulunuyor…
Sanırım ortada bir ‘kamunun zarara uğratılması’ var.
Bu zarar ne olacak?”
Meğer “kamunun zarara uğratılması” da idari soruşturma ve dava konusu olmuş.
 
xx      xx      xx
Tabi şu günlerde asıl merak edilen konu şu:
Önceki gün okullar açıldı. Muğla’nın Düğerek Mahallesi’nde 8 yıldır “kaçak” durumda faaliyet gösteren Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu bu öğretim yılında da “kaçak okulda eğitim” mi verecek?
Hayır, vermeyecek!
Aldığımız duyumlara göre, Düğerek Mahallesi’nde 8 yıl önce Mimar Ömer Kavas’ın projesi uygulanarak yapılan 24 derslikli Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu yaklaşık 10 dönüm bir arazı üzerine oturmakta. 3 dönümü de belediye mülkü. Okulun yasal hale gelebilmesi için önce tapu sorununun çözülmesi gerekiyormuş. Çözülememiş ve ruhsatlar alınamamış.
Ama okul binası tamamlanmış.
Okul tamamlandığında Milli Eğitim Müdürü olan Mustafa Aksan’da “Madem elimizde tamamlanmış bir okul var, boş durmasın” demiş ve eğitime açmış!
Bu arada Mimar Ömer Kavas adeta cephe açtığı Milli Eğitim ve Belediye Yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunurken, her iki kurum arasında da yazışma trafiği başlamış.
Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü, 3 dönüm arazinin belediyeden İl Özel İdaresi’ne devrini istemiş. Belediye “Parasını ödeyin, alın.” demiş. Milli Eğitim para ödemeye yanaşmamış. Sonuçta 2 yıl önce Muğla Belediyesi söz konusu arazinin İl Özel İdaresi’ne bedelsiz devri için karar almış.
Böylece yakın zamanda tapunun birleştirilmesi de sağlanmış. Şimdi de Belediyenin önümüzdeki günlerde okulun inşaat ve yapı kullanma ruhsatını vermesi bekleniyor. Yani 8 yılın sonunda Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu yasal hale geliyor…
Darısı İMKB İlköğretim Okulu’nun başına…
 
xx      xx      xx
Peki ya öteki davalar?
Öteki davaların hikâyesi ilginç… 1998 yılında Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aksan bilmem kaçıncı defe Muğla’dan alınmış. Dönemin Milli Eğitim Müdürü Nalan Ceylan… Dönemin Valisi de Lütfi Yiğenoğlu… Milli Eğitim Müdürlüğü’nün elinde hazır projeler bulunduğu halde, Mimar Ömer Kavas idareye ilköğretim okulu projesi sunmuş. Proje beğenilmiş. Ancak o zaman Milli Eğitim’in teknik personeli “Elimizde proje var, ileride zarara uğrarız” diye karşı çıkmış.
Duyumlarımız doğru ise Mimar Ömer Kavas, projelerinden para almayacağını söylemiş. Ancak kendi teknik adamlarının uyarılarını dikkate almayan idare, Mimar Kavas’ın elinden bir yazılı taahhüt almayı akıl etmemiş!
2002 yılında Milli Eğitim Müdürü tekrar Mustafa Aksan olmuş. Bu sırada Mimar Kavas, projelerinin bedellerini istemiş. Aksan “Hayır” demiş. Bunun üzerine Mimar Kavas dava açmış. Ancak idare Aksan ve önceki müdür Nalan Ceylan’ın yargılanmasına olur vermemiş!
Mimar Kavas, İdare Mahkemesi’ne gitmiş ve mahkeme iki yönetici ile birlikte o dönemin ilgili yöneticisi İsmail Hazır’ın yargılanmasına izin vermiş. Bu arada Nalan Ceylan ve İsmail Hazır idare tarafından cezamandırılmış.
Yani “kamu zararı” gözden uzak tutulmamış.
 
xx      xx      xx
Gelinen nokta ilginç: eski Milli Eğitim Müdürü Nalan Ceylan ile İsmail Hazır’ın yargılanmalarına devam ediliyormuş. Uygulamaların kendi döneminde olmadığını savunan İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aksan’da aynı davada yarılanmaktaymış…
Davanın sonucu ne olur bilemem, ama sorunun dönemin idarecilerinin “mevzuatı bilmemelerinden” kaynaklanan tasarruflarının bedeli bu gün Mimar Ömer Kavas’a ödeniyor.
Yani ortada yenilmiş, içilmiş, suiistimal konusu edilmiş bir durum yok, ama koskoca Milli Eğitim kimlerin ellerinde, nasıl yönetilmiş desem mi bilmiyorum… ama neyse…
Hiç değilse, Düğerek Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu binası ‘yasal’ hale geliyor!
 
xx      xx      xx
Bu yazı duyumlarımızın yazısı oldu. Elbette Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aksan ve Muğla Belediyesi yetkilileri ile ilgililer açıklamada bulunurlarsa, bu köşede yer veririz.
Bu arada Muğla il merkezine İMKB tarafından da bir İlköğretim Okulu kazandırıldı. Muğla girişinde, kooperatif evlerinin olduğu yerde Aydın yolu üzerinde yapılan okul tamamlandığı halde, 2010-2011 öğretim yılına açılamadı.
Duyduğumuza göre Belediye, bu okula da ruhsat vermemiş. Belki bu konuda da bir açıklama gelir. Bekliyoruz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.