İmar ve ruhsata aykırı yapı sahiplerine müjde

Bu haber 12 Haziran 2018 - 0:35 'de eklendi ve 987 kez görüntülendi.

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete geçtiğimiz Cuma günü başvuruları başlayan İmar Barışı ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan Mete, “Muğla’da 20 binin üzerinde, Türkiye genelinde ise 13 milyon kaçak yapı var. Bu barış ile imara aykırı imar mevzuatına ve ruhsata aykırı yapılara verilecek kayıt belgesi ile imar sorunları çözülecektir” dedi.

Muhittin Direk

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete geçtiğimiz Cuma günü başvuruları başlayan İmar Barışı ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan Mete, “Muğla’da 20 binin üzerinde, Türkiye genelinde ise 13 milyon kaçak yapı var. Bu barış ile imara aykırı imar mevzuatına ve ruhsata aykırı yapılara verilecek kayıt belgesi ile imar sorunları çözülecektir” dedi.

Ak Parti Muğla İl Başkanı Mete açıklamasında şunları söyledi, “Sayın Cumhur Başkanımızın yönettiği toplantıda söz alarak Ege bölgesindeki imara aykırı yapılardan rantın çok yüksek olduğu bu bölgelerdeki imar usulsüzlüklerinden vatandaşın sıkıntılarından bahsederek imar barışı diyeceğimiz bir yöntemle kangren hale sistem de birçok vatandaşımızı rahatlatabileceğimizi hem ciddi bir gelir elde edeceğimizi hem de bir büyük bir deprem sonrası Allah korusun yaşanacak yıkımı önlemek için yapılacak kentsel dönüşüm ile kamu kurumu binalarının yenilenmesi için kaynak oluşturacağını söylemiştim. Daha sonra Cumhurbaşkanımız bunu mantıklı gördü ve bakanlarımıza ortak bir çalışma yapmaları için talip verdi. Yapılan çalışmalar sonrası bu barış hazırlanıp meclisten geçti, cumhurbaşkanımızda onayladı ve imar barışımız yürürlüğe girdi.”

İl Başkanı Mete imar barışından faydalanacak yapıları şöyle sıraladı:

İmar barışından evin, yapısının bir kısmı veya tamamı imara aykırı olan herkes faydalanabilecek. Yalnızca kendi arazisinin üzerindeki kaçak yapılar mı faydalanacak? Eğer kişi hazine arazisi üzerine imarda bulunmuş ise evet oda faydalanabiliyor. Burada küçük bir istisna var eğer o arazi kamusal alanda herhangi bir imar planında sosyal donatı alanı olarak belirlenmemiş ise faydalanabilecek. Birde başka bir şahsın arazisine yapı yapmış ise faydalanamayacak.”

Başvuru şekli konusunda bilgi veren Mete, “Bu kanun ile vatandaşımızın benim evim ne zaman yıkılacak korkusu sona eriyor. Hazine arazi üzerine bir vatandaş ev yapmış ise bu barıştan yararlanıp yapı kayıt belgesi almış ise bina Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mülkiyetine giriyor. Vatandaş burada iki türlü yol izleyebilir ilki ecri misil ödeyerek ya da satılabilecek arazi ise satın alma gerçekleştirebilir. Eğer kendi arazisi üzerine yapmış ise e E-Devlet üzerinden yapacağı yapı kayıt belgesi alma başvurusunda kendi beyanı üzerinden arazinin metrekaresini, binasının metrekaresini göstermek üzere internet üzerinden başvurular yapılabiliyor. Sadece belediyeden arsa emlak bedelini öğrenip o bedeli giriyorsunuz. Eğer konut ise bu bedelin yüzde üçünü, ticarethane ise yüzde beşini devlete ödeyerek bu belgeyi alıyorsunuz. Bu belge daha önceden belediyenin size uyguladığı cezayı ve yıkım kararını ortadan kaldırıyor” diye konuştu.

Son olarak dolandırıcılar konusunda vatandaşı uyarda bulunan Kadem Mete açıklamasını şöyle tamamladı:

Malum bununla alakalı bir takım insanlar ortaya çıkıyor vatandaşa gidiyor; biz bakanlıktan görevliyiz, belediyeden yetkiliyiz, falanca şirketten geliyoruz sizin adınıza başvuru yapma hakkına sahibiz diyerek aracı konumdaymış gibi vatandaşları dolandırmak isteyen veya onların üzerinden para kazanmak isteyen kimseye itibar etmesinler. Eğer internet üzerinden işlemleri gerçekleştiremiyorlarsa Çevre ve Şehircilik il Müdürlüklerine başvura bilirler.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
erdal akgül 12 Haziran 2018 / 14:48

bu barış değil oy devşirme.Yapıların inşasında bir takım kurallar varsa bu kurallara uyulması gerekli.sadece ayıplıyorum.kurallara uyup ruhsatını alanlar bu durumda enayi mi oluyor.?