İlkokul öğrencileri eylemde

Bu haber 09 Kasım 2013 - 8:44 'de eklendi ve 743 kez görüntülendi.

cocuklareylemde12316461234643123Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Orhaniye köyünde ilkokul öğrencileri ‘Sürdürülebilir ulaşım’ için yürüyüş yaptı.
Haber Merkezi
Orhaniye köyü İnci Narin İlkokulu öğrencileri, ulaşım sağlanırken gelecek nesillere de sağlıklı bir çevre aktarılabilmesi için bir proje başlattı. Öğrenciler hazırladıkları proje kapsamında pankartlar ile muhtarlık binasına yürüdü. Öğrenciler, muhtardan güvenli bisiklet yolu ve park istedi.
Proje kapsamında öğrenciler, ulaşımın çevreyi kirletmeden nasıl yapılabileceği konusunda çalışma yaptı. Okul binasına çevreci ulaşım araçları hakkında bilgi asan öğrenciler, bu çerçevede köylüler ve öğretmenlerle anket yaptı. Çevrelerindeki insanların ulaşımı nasıl yaptıkları konusunda veri toplayan öğrenciler, bisiklet kullanımını artırmak için ellerinde çeşitli dövizlerle köy içinde dolaştı. Daha sonra muhtarlık önüne gelen öğrenci grubu, muhtardan güvenli bir bisiklet yolu ve park istedi.
Öğrencileri muhtarlık önünde gören Muhtar Arif Ulupınar, önce şaşırdı. Ulupınar, duyarlı davranıp kendilerini uyardığı için öğrencilere teşekkür ederek şunları söyledi:
“Çocukların yaptığı bir eylem değil, bir nevi hatırlatma. Bizleri bu yola doğru artık görevinizi yapın demeleri. Kendilerini kutluyorum ama kendileri de bundan sonra bisikletle görmek isterim. Motora filan binmesinler.”
Köyü pankartla gezen öğrenciler “Arabaya hayır, bisiklete evet”, “Motora hayır bisiklete evet” sloganları attı. Öğretmenler de öğrencilerin duyarlı davranışlarından etkilenip araba yerine toplu ulaşım araçlarını kullanmaya başladı.
Okul Müdürü Metin Kumbaraoğlu da, yaptığı açıklamada, “Ülkemizde çevre sorunlarına bakıldığında sanayileşmiş ülkelerin yaşadığı sorunlara benzer artık bizde de iyiden iyiye yaşanmaya başladı. Dolayısı ile burada bir farkındalık yaşatmak üzere öğrencilerimiz çevre sorunlarına ilişkin sürdürülebilir ulaşım konusunda başlattıkları bu çalışmayı herkesin önemsemesi gerekir ve elinden geldiğince katkı sağlaması gerekir. Ben de olaya böyle bakıyorum“ dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.