İlk Protokol İmzalandı « Hamle Gazetesi

İlk Protokol İmzalandı

Bu haber 30 Ocak 2018 - 23:52 'de eklendi ve 1.022 kez görüntülendi.

Muğla’da suça sürüklenmiş çocuklar ve dezavantajlı fertlerin meslek sahibi yapılması amacıyla Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kur Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Ege İncisi’ projesi kapsamında ilk protokol imzalandı. Protokol kapsamında 18-45 yaş arası dezavantajlı fertlerin bulunduğu 18 kişi Menteşe İlçesi’nde faaliyet gösteren tekstil firmasında istihdam edildiler.

Kadir Tamer

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kur Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Ege İncisi’ projesi ile suça sürüklenmiş çocuklar ve dezavantajlı fertlerin meslek sahibi yapılması amacıyla başlatılan kampanyada ilk protokol imzalandı.

Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya’nın makam odasında gerçekleşen protokol törenine Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Muğla Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli, Menteşe İlçesi’nde faaliyet gösteren Patırtı Tekstil A.Ş. yetkilisi Önder Türker katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, “Muğla Cumhuriyet Başsavcılığımız, Muğla Emniyet Müdürlüğümüz ve Muğla Çalışma ve İş Kurumumuz ile birlikte yaklaşık bir ay önce güzel bir projenin başlangıcını yapmıştık. Bugünde bu proje kapsamında dezavantaj durumundaki 18 arkadaşımız 3 ay süreyle günlüğü 61.65 lira üzerinden çalışmaya başladılar. Taşın altına eline sokmamız gerektiğini hep söylemiştik. Sağ olsunlar Patırtı A.Ş. bunu gösterdi. Güzel bir davranış teşekkür ediyoruz. Esas olan devletimizin büyüklüğünü, gücünü, kuvvetini her alanda olduğu gibi iş ve istihdam noktasında da gösterdik” dedi.

Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, “Ege’nin İncisi projesini hayata geçirdiğimizde ilimizin istihdamına katkıda bulunmasının yanında kentimizin güvenliğine önem katacağını umut etmiştik. Bu projeyi önemsiyoruz ve bu projenin ilk uygulamasını 18 insanımızı istihdam ederek atmış oluyoruz. Bu projeyi sadece kent merkezinde değil diğer ilçelerimizde de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu projenin güzel sonuçlar vereceğine olan inancımı halen taşıyorum” diye konuştu.

Muğla Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli, “Bu proje de ilimizin istihdamına yönelik yapılan çalışmaların bir parçası. Ege’nin İncisi projesi de bunlardan birisi. Proje kapsamında birinci işbaşı eğitim programı protokolünü Cumhuriyet Başsavcımız ve Emniyet müdürümüzün katılımları ile işverenimiz ile imzaladık. 3 ay boyunca dezavantajlı gruplardan oluşan 18 kişilik grup kurumumuz tarafından eğitim verilecek ve ardından işyerinde iş başı yapacaklar” dedi. Konuşmaların ardından hazırlanan iş protokolü Muğla Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli, Menteşe İlçesi’nde faaliyet gösteren Patırtı Tekstil A.Ş. yetkilisi Önder Türker arasında imzalandı.

3 ay eğitim

‘Ege İncisi’ projesi kapsamında Muğla Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü ve firma tarafından yapılan protokol ile dezavantajlı sosyal grupları oluşturan fertlerden toplam 18 kişi 3 ay boyunca muhasebe, grafik asistanı, paketleme, barkodçu, stüdyo asistanı, müşteri hizmetleri, sosyal medya personeli, depo personeli olarak çeşitli branşlarda eğitim alacaklar. İşbaşı eğitim programına başlayan 18 kişi program süresince günlük 61.65 TL olan aylık asgari ücret düzeyindeki cep harçlığı ile katılımcıların genel sağlık sigortaları ve iş kazası meslek hastalığı primleri Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından karşılanacak. 3 aylık programın ardından 18 kişi eğitim aldıkları firmada istihdam edilecek.

Ege İncisi projesi

Üç kurum tarafından hayata geçirilen İnci projesi il genelinde uygulanacak. Projenin logosu ise Muğla bacası, eller ve inci olarak belirlendi. Logoda yer alan ‘Muğla bacası’ projenin Muğla il merkezi ve ilçelerinde uygulanacağını, eller devletin farklı kurumlarının ve projeye gönüllü destek verecek olan kişi ve kuruluşların, aynı amaç etrafında toplandıklarını, ortada kısımda yer alan inci ise suça sürüklenmiş çocukları simgeleyecek. Psiko-sosyal model örnek alınarak hazırlanan ‘Ege İncisi’ projesi etkinlikleri kapsamında, farklı meslek dallarında işbaşı eğitim programları düzenlenerek, başta suça sürüklenmiş çocuklar olmak üzere, dezavantajlı sosyal grupları oluşturan fertlerin, Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işbaşı eğitim programlarından yararlandırılmaları ve sonrasında istihdam edilmelerine yardımcı olunması amaçlanıyor. Bu sayede başta çocukların olmak üzere fertlerin suçtan uzak tutulması hedefleniyor. Projede Menteşe İlçe Emniyet Müdürü Tümer Yılmaz ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Şube Müdürü Müzeyyen Yıldırım da koordinatör olarak görev alacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.